Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Kdo si hraje, ovládá

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

07. 04. 2016 - 06. 07. 2016

Výstava představuje nejdokonalejší modely na dálkové ovládání, ať už jde o letadla, vrtulníky, drony, auta či lodě. Je připraven simulátor letu, autodráha aj. aktivity. Výstava vznikla ve spolupráci se společností Astra, spol. s r. o. Uherský Brod.

 

TZ: 1. dubna 2016

Modely, o kterých sní nejen děti

Slovácké muzeum přiblíží svět RC modelů, tedy hraček, které chce ovládat každý

 

Plachetnice, čluny, závodní i terénní automobily, letadla a samozřejmě hit 21. století drony. Vše v několika modelových měřítkách. K tomu funkční závodní trať o délce 8,5 metrů a herní koutek pro nejmenší. A co hlavně! Instalace není omezena pouze na vitríny, modely budou umístěny do scenérií pouště, přístavu a dalších s podkresem velkoformátových fotografií. Tím vším se stane svět RC modelů, který spatříte na vlastní oči ve Slováckém muzeu 7. dubna, kdy hlavní sál s prvními jarními paprsky prozáří výstava Kdo si hraje, ovládá.

Nezvykle pro muzejní prostředí jde o unikátní a netradiční výstavu, neboť místo muzeálních kousků mohou návštěvníci obdivovat věci převážně zcela nové,“ zmiňuje Pavel Portl, autor výstavy, který při realizaci spolupracoval s firmou Astra z Uherského Brodu. „Současným modelářským hitem jsou 3D akrobatické vrtulníky a letadla, stále více populární drony, lodě a automobily, doplněné o nezbytné součásti, které bývají většinou skryté – motory, serva, akumulátory,“ rozšiřuje Portl základní data o výstavě.

Více než stovka exponátů podává jasný přehled o tom, jak se vyvinulo a jakým směrem se ubírá moderní modelářství. K jak velkým změnám došlo, mohou návštěvníci vidět na dvou letadlech vytvořených před více než 30 lety, a také pláncích a nářadí, jejichž pomocí si modeláři dříve každý kousek uřezal a slepil. „Dnes začít s modelařením, resp. zařadit se do řad modelářů ukazuje tzv. rozsyp stavebnice, tedy to, co se na vás vysype z krabice, když si model donesete domů. Většina vystavených modelů však spadá do kategorie RTF (Ready To Fly – připraveno k létání) nebo RTR (Ready To Run – připraveno k jízdě),“ poukazuje Portl na jednoznačný fakt, že se vytrácí manuální zručnost, um a kutilství modelářů, ale za to se dostavuje propracovaný design a funkčnost pořizovaných modelů přímo z výroby. „Svým designem nijak zvlášť nevyčnívá automobil Traxxas Blue Tooth, a přesto je to unikát. Jde totiž o nejrychlejší RTR auto na světě. Z nuly na 100 km/hod. dokáže zrychlit za neuvěřitelné 2,3 vteřiny, přičemž může jet rychlostí 160 km/hod. V roce 2012 se na Masarykově okruhu v Brně podařilo dosáhnout rekordu – 168,2 km/hod. Při testech zrychlení tento model obstál i ve srovnání s Porsche 911 Carrera,“ blíže představil Portl jeden automobil z přehršle dalších vystavených.

Nikdo rozhodně nepřehlédne obří model Mini Cooper s benzínovým motorem postavený v měřítku 1:5. „Patří mu minimálně dvě nej – s téměř metrovou délkou jde o největší vystavený automobil a o vůbec nejtěžší exponát ve výstavě – váží totiž více než 18 kg. Někdo mu může přiřadit i třetí, osobní nej: nejkrásnější model,“ říká Portl, který rychle pronikl do světa automobilismu, i když kupodivu sám řidičský průkaz nevlastní.

V řadě aut výrobci vychází z reálného předobrazu, ať už historického, nebo současného, jak dokládá model Ford Mustang z roku 1967 a proti němu poslední model Ford Mustang 2015. Ještě více takových modelů najdeme mezi letadly. Především jde o letouny z období druhé světové války, jako jsou například tzv. létající pevnost B-17G, Thunderbolt nebo Mosquito. „Ze soukromé sbírky bylo zapůjčeno největší letadlo výstavy s rozpětím křídel tři metry. Jde o kopii historického letadla – německého průzkumného dvojplošníku Rumpler,“ ukázal Portl ke stropu, kde se vznáší další desítka letadel. Zajímavostí najde návštěvník celou řadu – například nejmenší kvadrokoptéru o hmotnosti pouhých 8 gramů, a naopak největší a nejtěžší loď váží přes 9 kg; auto s benzínovým motorem, náhonem na všechna kola pro nejbrutálnější jízdu po skalách; vrtulníky pro extrémní 3D akrobacii.

Návštěvníci během výstavy nebudou jen pasivními pozorovateli. „Jaké pocity zažívá pilot, si může každý vyzkoušet na simulátoru letu. Volně dostupná autodráha poskytne nezapomenutelné chvíle závodníků Formule 1 nebo na demonstračním modelu letadla můžete přijít na kloub tomu, jak pracují směrovka, křidélka a výškovky a jak se stane, že se letadla odlepí od země a letí,“ láká Portl a dodává, že pro ty menší je připraveno velké nástěnné pexeso, omalovánky nebo skládání Lega.

 

 

Hlavní budova Slováckého muzea v Uherském Hradišti, Smetanovy sady 179. Vernisáž čtvrtek 7. dubna, výstava potrvá do středy 6. července 2016.

Bližší Informace poskytne:

Mgr. Pavel Portl, mobil: 777 066 612

Tiskové oddělení: Pavel Princ 774 124 027.

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Živé rozhlasové vysílání ze Slováckého muzea


Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Český rozhlas Zlín z aktuální výstavy 100 let vysílání Československého rozhlasu na jihovýchodní Moravě v přímém přenosu od 14 hodin odvysílá pořad Rendez-vous. Vstupné: 100 Kč/dospělí 70 Kč/děti 6-15 let, studenti, senioři https://www.slovackemuzeum.cz/100-let-vysilani-ceskoslovenskeho-rozhlasu-na-jihovychodni-morave

Přečíst více

X. Noc s Metodějem


Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Město Uherské Hradiště, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a Klub kultury Uherské Hradiště si vás dovolují pozvat na desátý ročník setkání na Výšině sv. Metoděje v Uherském Hradišti. PROGRAM DĚTSKÉ ODPOLEDNE (16.30–18.45) Divadlo Bořivoj (plus možnost výroby kašpárka), výroba a modelace z hlíny s Antonínem Mošťkem, výroba dřevěného zvířátka s Pavlem a Jitkou Hutěčkovými, potulní kejlíři v podání SHŠ Intaberna Brno (plus základy žonglování a fireshow), Biskupští Manové z Kroměříže (hry a rukodělná dílna). ZAHÁJENÍ VEČERA (19.00–19.10) Krátkým připomenutím historického významu Výšiny sv. Metoděje i ohlédnutím za minulými ročníky přivítá návštěvníky starosta města Ing. Stanislav Blaha a PhDr. Ivo Frolec, ředitel Slováckého muzea. PUTUJME BEZ HRANIC – CYRILOMETODĚJSKÁ STEZKA – TERCHOVÁ A ŤAŽKÁ MUZIKA Z TERCHOVEJ (19.10–20.00) Terchovská „nebeská“ hudba je starobylý lidový hudební žánr z Terchové a okolí. Typicky ji hrají skupiny o třech až čtyřech členech se smyčcovými nástroji a malým dvoustrunným basem a jejím charakteristickým rysem je silný vícehlasý zpěv všech účinkujících. DOCUKU (20.30–22.00) Šestičlenná hudební formace Docuku z Valašského Meziříčí hraje písně zaznamenané ve sbornících lidových písní, ale i vlastní tvorbu. Čerpá z odkazu moravsko-slezského, polského, slovenského či balkánského. Písně jsou osobitě aranžovány a transformovány do podoby milostných balad či folklorbeatových našlapaných skladeb. BOCA FUEGO (22.00) Na slunci i v hvězdné záři se BOCA FUEGO z Valašského Meziříčí tváří jako parta lidí, co si žhnoucí oheň v srdci nosí. Těšit se můžete na závěrečnou ohňovou show! Vstup volný.        

Přečíst více

100letí nemocnice v Uherském Hradišti

16. 05. 2024 - 07. 07. 2024
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Výstava k 100. výročí založení nemocnice s vernisáží ve čtvrtek 16. května v 17 hodin. Výstava zachycuje stoletou historii uherskohradišťské nemocnice od jejího vzniku v roce 1924, zakládání jednotlivých oddělení, stavbu pavilonů a významné osobnosti až po nemocnici v době covidu. Texty doplňují desítky dobových fotografií a historických předmětů z pozůstalosti MUDr. Karla Masaříka i přímo z nemocnice.  

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.