Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Kdo si hraje, ovládá

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

07. 04. 2016 - 06. 07. 2016

Výstava představuje nejdokonalejší modely na dálkové ovládání, ať už jde o letadla, vrtulníky, drony, auta či lodě. Je připraven simulátor letu, autodráha aj. aktivity. Výstava vznikla ve spolupráci se společností Astra, spol. s r. o. Uherský Brod.

 

TZ: 1. dubna 2016

Modely, o kterých sní nejen děti

Slovácké muzeum přiblíží svět RC modelů, tedy hraček, které chce ovládat každý

 

Plachetnice, čluny, závodní i terénní automobily, letadla a samozřejmě hit 21. století drony. Vše v několika modelových měřítkách. K tomu funkční závodní trať o délce 8,5 metrů a herní koutek pro nejmenší. A co hlavně! Instalace není omezena pouze na vitríny, modely budou umístěny do scenérií pouště, přístavu a dalších s podkresem velkoformátových fotografií. Tím vším se stane svět RC modelů, který spatříte na vlastní oči ve Slováckém muzeu 7. dubna, kdy hlavní sál s prvními jarními paprsky prozáří výstava Kdo si hraje, ovládá.

Nezvykle pro muzejní prostředí jde o unikátní a netradiční výstavu, neboť místo muzeálních kousků mohou návštěvníci obdivovat věci převážně zcela nové,“ zmiňuje Pavel Portl, autor výstavy, který při realizaci spolupracoval s firmou Astra z Uherského Brodu. „Současným modelářským hitem jsou 3D akrobatické vrtulníky a letadla, stále více populární drony, lodě a automobily, doplněné o nezbytné součásti, které bývají většinou skryté – motory, serva, akumulátory,“ rozšiřuje Portl základní data o výstavě.

Více než stovka exponátů podává jasný přehled o tom, jak se vyvinulo a jakým směrem se ubírá moderní modelářství. K jak velkým změnám došlo, mohou návštěvníci vidět na dvou letadlech vytvořených před více než 30 lety, a také pláncích a nářadí, jejichž pomocí si modeláři dříve každý kousek uřezal a slepil. „Dnes začít s modelařením, resp. zařadit se do řad modelářů ukazuje tzv. rozsyp stavebnice, tedy to, co se na vás vysype z krabice, když si model donesete domů. Většina vystavených modelů však spadá do kategorie RTF (Ready To Fly – připraveno k létání) nebo RTR (Ready To Run – připraveno k jízdě),“ poukazuje Portl na jednoznačný fakt, že se vytrácí manuální zručnost, um a kutilství modelářů, ale za to se dostavuje propracovaný design a funkčnost pořizovaných modelů přímo z výroby. „Svým designem nijak zvlášť nevyčnívá automobil Traxxas Blue Tooth, a přesto je to unikát. Jde totiž o nejrychlejší RTR auto na světě. Z nuly na 100 km/hod. dokáže zrychlit za neuvěřitelné 2,3 vteřiny, přičemž může jet rychlostí 160 km/hod. V roce 2012 se na Masarykově okruhu v Brně podařilo dosáhnout rekordu – 168,2 km/hod. Při testech zrychlení tento model obstál i ve srovnání s Porsche 911 Carrera,“ blíže představil Portl jeden automobil z přehršle dalších vystavených.

Nikdo rozhodně nepřehlédne obří model Mini Cooper s benzínovým motorem postavený v měřítku 1:5. „Patří mu minimálně dvě nej – s téměř metrovou délkou jde o největší vystavený automobil a o vůbec nejtěžší exponát ve výstavě – váží totiž více než 18 kg. Někdo mu může přiřadit i třetí, osobní nej: nejkrásnější model,“ říká Portl, který rychle pronikl do světa automobilismu, i když kupodivu sám řidičský průkaz nevlastní.

V řadě aut výrobci vychází z reálného předobrazu, ať už historického, nebo současného, jak dokládá model Ford Mustang z roku 1967 a proti němu poslední model Ford Mustang 2015. Ještě více takových modelů najdeme mezi letadly. Především jde o letouny z období druhé světové války, jako jsou například tzv. létající pevnost B-17G, Thunderbolt nebo Mosquito. „Ze soukromé sbírky bylo zapůjčeno největší letadlo výstavy s rozpětím křídel tři metry. Jde o kopii historického letadla – německého průzkumného dvojplošníku Rumpler,“ ukázal Portl ke stropu, kde se vznáší další desítka letadel. Zajímavostí najde návštěvník celou řadu – například nejmenší kvadrokoptéru o hmotnosti pouhých 8 gramů, a naopak největší a nejtěžší loď váží přes 9 kg; auto s benzínovým motorem, náhonem na všechna kola pro nejbrutálnější jízdu po skalách; vrtulníky pro extrémní 3D akrobacii.

Návštěvníci během výstavy nebudou jen pasivními pozorovateli. „Jaké pocity zažívá pilot, si může každý vyzkoušet na simulátoru letu. Volně dostupná autodráha poskytne nezapomenutelné chvíle závodníků Formule 1 nebo na demonstračním modelu letadla můžete přijít na kloub tomu, jak pracují směrovka, křidélka a výškovky a jak se stane, že se letadla odlepí od země a letí,“ láká Portl a dodává, že pro ty menší je připraveno velké nástěnné pexeso, omalovánky nebo skládání Lega.

 

 

Hlavní budova Slováckého muzea v Uherském Hradišti, Smetanovy sady 179. Vernisáž čtvrtek 7. dubna, výstava potrvá do středy 6. července 2016.

Bližší Informace poskytne:

Mgr. Pavel Portl, mobil: 777 066 612

Tiskové oddělení: Pavel Princ 774 124 027.

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Uherské Hradiště – Minulost královského města očima archeologických výzkumů


Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

V rámci revitalizace povrchů ulic Prostřední a Mlýnská v centru Uherského Hradiště proběhl na jaře letošního roku archeologický výzkum, který navázal na výsledky geofyzikální prospekce dotčených ploch. Díky této prospekci bylo detekováno množství anomálií nacházejících se pod povrchem zmíněných ulic. Čtyři z nichž byly vybrány k samotnému výzkumu v terénu. Cíle výzkumu se odvíjely od charakteru míst, v nichž se anomálie nacházely. Výzkumem se mimo jiné podařilo ověřit posloupnost uloženin nacházejících se pod současnou úrovní ulic. Tento výzkum zároveň představuje další pokračování mozaiky archeologického bádání v historickém jádru města. Přednáší Bc. et Bc. Zdeněk kuchař, archeolog Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Vstup volný. 3. 11. 2022, 17.00 hodin. Přednáškové centrum, Štefánikova 1285,Uherské Hradiště. Přednáška je realizována ve spolupráci Muzejního spolku a Slováckého muzea v Uherském Hradišti.  

Přečíst více

Předběžné výsledky archeologických výzkumů v trase dálnice D55, úsek 5508 Staré Město – Moravský Pís…

10. 11. 2022 - 10. 11. 0202
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Při budování nového úseku dálnice D55 byly v úseku mezi Starým Městem (okres Uherské Hradiště) a Moravským Pískem (okres Hodonín) prozkoumány cenné a mnohdy zásadní archeologické situace. Celkem byly pozitivní úseky zjištěny téměř na všech katastrech, které stavba zasáhla – Kostelany nad Moravou, Nedakonice, Polešovice a Moravský Písek. Mezi velice atraktivní nálezy se řadí kompletně prozkoumaný půdorys dlouhého domu kultury s moravskou malovanou keramikou ze závěru mladší doby kamenné z Nedakonic, rozsáhlé polykulturní sídliště, které zkoumal v 60. a 70. letech R. Snášil u Polešovic (zaniklá ves Záblacany) nebo nově objevené kostrové pohřebiště z 11. století s bohatou výbavou z rozhraní katastrů Nedakonic a Polešovic. Představeny budou dosavadní výsledky obohacené množstvím fotografické dokumentace z průběhu výzkumů. Přednáší archeolog Mgr. Miroslav Popelka, vedoucí pobočky Kroměříž Ústavu archeologické památkové péče Brno. Vstup volný. 10. 11. 2022, 17.00 hodin. Přednáškové centrum, Štefánikova 1285,Uherské Hradiště. Přednáška je realizována ve spolupráci Muzejního spolku a Slováckého muzea v Uherském Hradišti.  

Přečíst více

Podzimní tvořivá dílna


Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

O podzimních prázdninách se uskuteční dílnička, kde si můžete vyrobit zvířátko z listí a jiné výrobky s podzimní tematikou. Připravena bude spousta přírodnin a jiný tvořivý materiál. Slovácké muzeum, Smetanovy sady 179, čtvrtek 27. října od 10.00 do 15.00 hodin. Přijít můžete kdykoliv během uvedeného času. Vstupné 100 Kč dospělí, 70 Kč děti.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.