Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Zvídálkové, vzhůru do muzea!

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Nedělní program je připravený pro rodiny s dětmi. Muzejní skřítci přiblíží zvyky na Slovácku ve stálé národopisné expozici. Každý druhý měsíc vás pak zavedou do jednoho z výstavních sálů, kde se dozvíte perličky vztahující se k aktuální výstavě.

Zvídálkové, vzhůru do muzea!
Skřítci s lucernou nedělní nudu zaženou

Na třetí březnovou neděli jsme připravili opět další setkání s muzejními skřítky. Tentokrát se s nimi naučíte plést žilu z proutků, zdobit kraslice, malovat písničkový kapesník a dozvíte se spoustu zajímavostí o slavení Velikonoc na Slovácku. Každé dítě obdrží Zvídálkův úkolníček, který tvoří kvízy, úkoly, hádanky a pravidelnou omalovánku.

Hlavní budova Slováckého muzea, Smetanovy sady 179, Uherské Hradiště, neděle 20. března, 13.00–17.00 hodin. Program začíná každou celou hodinu. Vstupné děti 40 Kč, rodinné 90 Kč.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Vánoce ve Slováckém muzeu

18. 12. 2023 - 20. 12. 2023
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Předvádění výroby vánočních ozdob, dřevěných hraček, zvykoslovných předmětů a pečiva pro širokou veřejnost. Návštěvníci si mohou pod dohledem tvůrců prakticky vyzkoušet předváděné techniky. Denně od 8 do 15 hodin Vstupné dle platného ceníku. V rámci vstupenky je možné navštívit výstavu Kdo nemá kožucha, zima mu bude!, Archeologie a detektory kovů a národopisnou expozici Slovácko. Pondělí 18. 12. Jarmila Konečná – pletení rukavic na formě Soňa Stašková – zdobení perníčků Ivana Michálková – tkaní z kukuřičného šustí Úterý 19. 12. Danuše Trtíková – zašovské kytičky Libor Jurčík – dřevěné hračky Marie Bilíková – panenky z kukuřičného šustí Středa 20. 12. Libor Jurčík – dřevěné hračky Božena Malinová – ozdoby z korálků Ludmila Dvořáková – háčkované ozdoby    

Přečíst více

Kdo nemá kožucha, zima mu bude!

12. 10. 2023 - 04. 02. 2024
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Výstava věnovaná zimnímu kroji na Slovácku je založena na bohatém sbírkovém fondu Slováckého muzea doplněného o historické fotografie a reprodukce z cyklu Jože Uprky Kožuchy. Výstava věnovaná zimnímu kroji na Slovácku se zaměřením na kožichy, kožíšky, lajbly, haleny, kacabaje, kabaně představí tyto jednotlivé součásti lidového oděvu, ale také specifika jejich oblékání při všedních, svátečních a obřadních příležitostech od podzimu do jara. Ukáže také, jak končily starší obnošené součásti, které se dotrhávaly při práci, zatímco ze starších halen se šily zimní papuče. Roztrhané kožichy sloužily i jako pokrývka na peci, jako maškara čerta nebo se staly součástí masopustního přestrojování. Instalace nás tak provedou obdobím od posledních hodových slavností až po Velikonoce, kdy se zimní kroje, haleny a kožíšky, pomalu odkládaly. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 12. října v 17.00 v hlavní budově muzea, Smetanovy sady 179, Uherské Hradiště.  

Přečíst více

Archeologie a detektory kovů


Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Myšlenkou výstavy je prezentace archeologické činnosti při zpracování nalezených předmětů vyrobených z kovu. Představuje celý proces práce s kovovými artefakty od okamžiku nalezení a zdokumentování v terénu, přes jejich laboratorní očištění a zakonzervování, určení a časové zařazení, až po jejich zaevidování jakožto nových sbírkových předmětů. Ano, celým tímto komplexním procesem musí všechny nalezené předměty projít, než se stanou exponáty v muzejních vitrínách tak, jak je vidíte na naší výstavě. Samotný výstavní prostor je členěn podle jednotlivých etap pomyslného příběhu nalezeného artefaktu. Jádro výstavy představuje dioráma lesa, ve kterém při detektorové prospekci právě došlo k archeologickému nálezu. Atmostéru lesa umocňují ambientní zvuky přírody, na projekci běží letecké záběry jedné z našich prospekcí. Okolo ústřední scény jsou rozmístěny vitríny s nálezy, které právě z takovýchto prospekcí pocházejí. Z panelů na stěnách se návštěvník dozvídá, jaké kovové předměty se vyráběly v jednotlivých obdobích pravěku a středověku. Výstavní prostor doplňují další dvě diorámata. První představuje pracoviště dokumentátora, a jelikož je naše výstava realizována ve spolupráci s konzervačním oddělením, tak druhým z těchto diorámat je prezentace konzervační laboratoře. Výstava je zajímavá nejen pro zájemce o spolupráci při detektorových prospekcích, ale může přilákat každého, koho zajímá dávná minulost našeho regionu prezentovaná vystavenými archeologickými nálezy. Vernisáž se koná ve čtvrtek 9. listopadu v 17.00 v hlavní budově muzea, Smetanovy sady179, Uherské Hradiště.

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.