Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Sobota jako z cukru v historické kovárně

Kovárna v Těšanech (Technické muzeum v Brně)

17. 08. 2019

Sobotu jako z cukru můžete zažít při programu pro rodiny s dětmi v kovárně v Těšanech. Bude provoněná pečením sladkých dobrot, děti budou soutěžit a kuchtit, dospělí si mohou prohlédnout kovárnu a všichni si mohou vlastnosručně ukovat podkovičku.

Do kovárny vás zveme v sobotu 17. srpna 2019 od 10.00 do 17.00. Spolu s vámi si připomeneme, že nejen prací živ je člověk, ale i slavnostními příležitostmi, pro které jsou určena chutná jídla, zejména ta sladká. Děti se v rámci zábavné hrací cesty seznámí s potravinami, z nichž se pečivo zhotovovalo nebo zhotovuje, s předměty, které se k přípravě pečiva používaly v minulosti, i s kuchařskou matematikou – kuchařskými počty z časů M. D. Rettigové. V letošním roce se návštěvníci také budou moci blížeji seznámit se včelařstvím, na všechny dotazy jim zodpoví zkušený včelař.

Program doplní také kuchařská dílna pod vedením paní Jany Malé, paní mistrové, která bude připravovat těsta a pomáhat malým i velkým kuchařům a kuchařkám. V dílničce si  všichni můžou vyzkoušet vykrajovat perníčky, připravovat trdelníky, tvarovat houstičky a kynuté ptáčky. Akce odkazuje na dvoje hody, které se v Těšanech konají – Barnabášské hody v červnu na sv. Barnabáše a tzv. Babské hody v září. Návštěvníci se dozvědí, proč se vlastně hody pořádají  a seznámí se s příběhy, které se pojí s jejich počátkem.
 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Mladý těšanský kovář

07. 09. 2019
Kovárna v Těšanech (Technické muzeum v Brně)

Oslava kovářského umění – to je téma letošního 20. ročníku soutěže mladých kovářů. Své nápady budou účastníci zpracovávat v několika stanovených hodinách, připravený je i doprovodný program. Klání amatérských kovářů ve věku do 26 let se stejně jako v předchozích ročnících uskuteční v těšanské kovárně, kterou spravuje Technické muzeum v Brně. Prezentace účastníků se uskuteční 7. 9. 2019 od 8.30 do 9.00, kdy organizátoři rozdělí pracovní místa. Soutěžící zpracují během stanoveného časového limitu plastiku na dané téma a budou pracovat ve dvojicích až trojicích. Odborná komise pak zhodnotí u výrobků výtvarné hledisko, nápad a invenci a také technické provedení. Porota práce vyhodnotí asi ve 14.30, vítězové následně obdrží hodnotné ceny. Výrobky budou po soutěži vystaveny ve stálé expozici v kovárně v Těšanech. Součástí kování bude i program pro děti. Prohlídky expozice kovářství a kolářství, zemědělského nářadí a venkovského bydlení v objektu kovárny budou po celý den bez komentovaného výkladu, zato s volným vstupem, protože tento den se kulturní památka Kovárna v Těšanech připojuje ke Dnům evropského dědictví, kdy se otevírají památky návštěvníkům zdarma. V prostorách kovárny si navíc budou moci návštěvníci prohlédnout vystavené výrobky zhotovené technikou damascenské oceli. Setkání takto zaměřených kovářů se v těšanské kovárně také pravidelně koná. Naposledy, po šestnácté, to bylo na konci letošního června. Soutěž Mladý těšanský kovář se koná v rámci 21. Národopisných slavností Těšany – dědina na pomezí Hanáckého Slovácka a Brněnska. Připravené budou Babské hody, jarmark, ukázky lidových řemesel, přehlídka národopisných souborů, zpívat se bude i před kovárnou, soutěž o nejlepší těšanský koláč, soutěž hasičských dobrovolných sborů a další…

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.