Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Sobota jako z cukru

Kovárna v Těšanech (Technické muzeum v Brně)

02. 07. 2016

Sobotu jako z cukru můžete zažít při programu pro rodiny s dětmi v kovárně v Těšanech. Bude provoněná pečením sladkých dobrot, děti budou soutěžit a kuchtit, dospělí si můžou důkladně prohlédnout expozici kovárny, odpoledne bude divadlo pro děti.

První prázdninovou sobotu vás zveme na příjemný, zábavný i trochu poučný rodinný den, který jsme pro vás a vaše děti připravili na kovárně v Těšanech. Téma programu se točit kolem kuchyně a hlavně sladkých dobrot, které v ní v minulosti paní kovářka připravovala ke slavnostním příležitostem, jako byly například hody.  V Těšanech se dosud slaví dvoje. Barnabášské hody se odehrávají v polovině června a připomínají ničivé požáry obce v 18. století, které přestaly obec sužovat poté, co se občané obrátili o pomoc ke sv. Barnabáši. Proto je tomuto světci zasvěcen i místní kostel. Druhé hody, tzv. Babské hody, se slaví první zářijový víkend a jsou novější tradicí.

Malí i velcí návštěvníci si tak budou moci připomenout, že život v kovárně vedle práce na kovadlině zahrnoval také sváteční dny. Mezi nejsvátečnější okamžiky v obci vždy patřily, a dosud patří, hody. Na hody se v kovárně vždy peklo a smažilo poctivé pečivo z kvalitních surovin. Vždyť kovář patřil k majetnějším občanům obce. Z čeho a jak se na Brněnsku a Hanáckém Slovácku dříve připravovaly sváteční pokrmy si připomeneme v celodenním programu Sobota jako z cukru. Děti budou moci soutěžit ve vědomostech, důvtipu i šikovnosti. Pro malé kuchtičky a kuchtíky bude připravena i malá kuchařská dílnička, kde si ozkouší práci s těstem.

Program zpestří loutkové představení s názvem „Loutkohraní“ v podání oblíbeného brněnského divadelního souboru Paravánek. Divadlo začíná v 15.30 hod. v základní škole, která se nachází na dohled od kovárny.
 


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.