Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Výroba damascenské oceli v přímém přenosu

Kovárna v Těšanech (Technické muzeum v Brně)

25. 06. 2016

Do barokní kovárny v Těšanech, památky Technického muzea v Brně, se sjedou mistři kováři, kterým učarovala damascénská ocel.

První zmínky o její výrobě spadají do 1. poloviny 1. tisíciletí před naším letopočtem. Jedná se o materiál složený z více druhů železa či oceli. Výsledné vlastnosti damašku, jak se také říká, se zlepšují s rostoucím počtem vrstev až do stadia, kdy se materiál znovu začne chovat jako homogenní blok. Při tomto zpracování vzniká dlouhodobě ostrá a přitom houževnatá ocel, která je ve světě ceněná tisíce let. Na jejím leštěném nebo leptaném povrchu je zřetelná struktura střídajících se vrstev.

V sobotu 25. června 2016  bude kovárna od 9.00 do 17.00 otevřena pro veřejnost. Zde se budou moci zájemci nejen přímo podívat na vznik damascénu, ale také se zeptat na jeho výrobu samotných mistrů kovářů. Zároveň zde bude nainstalována výstava nožů, plastik a šperků z této oceli, které byly vyrobené v rámci předchozích ročníků. Letošní setkání se totiž koná již po třinácté a jeho oficiální název je DAMAŠEK XIII.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.