Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Přehlídka automobilové techniky aneb To bude jízda!

Technické muzeum v Brně

23. 04. 2016 - 24. 04. 2016

Historická užitková vozidla, autobusy, vojenskou i hasičskou techniku si budou moci během dvou víkendových dnů, 23.–24. dubna 2016, prohlédnout zájemci na přehlídce automobilové techniky Technického muzea v Brně.

Přehlídka se skuteční v areálu bývalých kasáren na ulici Terezy Novákové v Brně-Řečkovicích a otevřená bude po oba dny od 9.00 do 17.00. Kromě exponátů z muzea bude k vidění i souprava autobusu Škoda 706 RTO s přívěsem Karosa B40 od Dopravní společnosti Zlín–Otrokovice. Z Výtopny Zdice v Čechách přijede popelářský automobil Škoda 706 RT, dříve narozeným známý jako oranžový Bobr. V období budovatelského socialismu se tento vůz stal motivem na nálepky krabiček na sirky a mnozí chlapci vyrostli na jeho malé replice. Technické muzeum v Brně nabídne zároveň vojenskou techniku, průřez ze sbírkového fondu Technického muzea v Brně.

Nejoblíbenější atrakcí jsou každoročně okružní jízdy historickými autobusy ze sbírek Technického muzea v Brně. Na jednotlivé odjezdy bude třeba z důvodu omezené kapacity vozidel předem zakoupit na místě jízdenku.

Stejně jako v minulých ročnících přijedou i hasiči se svou historickou i nejmodernější technikou a s ukázkami své činnosti. Na vlastní oči návštěvníci například uvidí, co způsobí vznícený olej na sporáku a jak s ním zacházet. Děti si budou moci vyzkoušet hašení makety hořícího domečku a odborníci také zájemcům poradí, jak si nejlépe zabezpečit domácnost proti vzniku požáru.

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Stroje Leonarda da Vinci

08. 03. 2022 - 31. 12. 2022
Technické muzeum v Brně

Výstava v Technickém muzeu v Brně představuje technické vynálezy Leonarda da Vinciho. Unikátní výstavu, kterou tvoří 54 modelů technických zařízení sestrojených přesně podle plánů a návrhů renesančního myslitele Leonarda da Vinciho, představí od 8. 3. 2022 Technické muzeum v Brně. Modely byly zhotoveny zručnými italskými řemeslníky, a to pouze s využitím dobových materiálů a postupů. Výstavu již vidělo více než 3 milony návštěvníků v 21 zemích napříč Evropou. Instalace výstavy je umístěna na ploše více než 600 m2 výstavního sálu muzea. Třetina exponátů je interaktivních a jejich rozpohybováním děti i dospělí lépe pochopí matematické a fyzikální principy. Výstava nabídne kromě modelů i reprodukce slavných vývarných děl Leonarda da Vinciho: Mona Lisa, Poslední večeře, Dáma s hranostajem a další. Nabídku rozšíří 9 didaktických panelů s doplňujícími informacemi i audioviduální projekce.   Přímo v prostoru výstavy je připravena interaktivní sekce s názvem „Dílna Leonarda da Vinci“ s edukačními programy pro žáky a studenty škol všech stupňů, pro rodiny s dětmi i individuální návštěvníky. Zájemci se zde seznámí s obráceným písmem, jež používal da Vinci, vyzkouší si funkční technické vynálezy a některé z nich, jako např. speciální most bez použití jediného hřebíku, si dokonce sami vyrobí. Edukační oddělení TMB připravuje také online hru s názvem „Dvanáct tváří génia“, kterou si školáci mohou zahrát na tabletech a jednotliví návštěvníci prostřednictvím mobilních aplikací.   Technické muzeum v Brně nabídne ve výtvarně technické dílně i ve výstavním prostoru lektorované doprovodné programy, v nichž si lze vyzkoušet například namalovat obraz jako Leonardo da Vinci, včetně přípravy malířských potřeb a míchání vlastních barev. Účastníci programů proniknou rovněž do principu fungování budoucích fotoaparátů prostřednictvím camery obscury. Nadšení konstruktéři a modeláři se mohou v rámci dílen pustit i do výroby funkčního modelu da Vinciho padáku.   Výstavu Stroje Leonarda da Vinci Technické muzeum v Brně pořádá ve spolupráci s polskou produkční společností ARANEUS a nabízí ji svým návštěvníkům až do konce roku 2022.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.