Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Z deníku archeologa

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

16. 03. 2017 - 21. 05. 2017

Výstava představí nejenom aktuální archeologické výzkumy Slováckého muzea a unikátní nálezy, ale poodhalí i zákulisí archeologické práce. Dozvíte se, co všechno potřebují dnes archeologové ke své práci, co je to vlastně archeologický výzkum.

Z deníku archeologa

Výstava ve Slováckém muzeu kromě historických nálezů nabídne pohled na rekonstrukci rituálního dvojhrobu z Kunovic.

 

Archeologové Slováckého muzea měli v minulých letech možnost realizovat hned několik menších i rozsáhlých archeologických výzkumů. Novými poznatky doplnili mozaiku historie a vývoje našeho regionu. Výsledky jejich práce veřejnosti představí nová výstava ve velkém sále hlavní budovy ve Smetanových sadech. Na návštěvníky čeká od 16. března kromě zajímavých nálezů, které budou vystaveny vůbec poprvé, také podrobný popis a dokumentace jednotlivých zkoumaných lokací. V Architektonické řešení sálu pracuje se světlem i třírozměrnými scénami, přesto nezaniká kopie portálu nalezeného v Uherském Brodě. Ten bude sloužit jako pokladnice těch nejvýznamnějších a nejkrásnějších nálezů.

Pohled do deníku archeologa, jak je výstava nazvána, začíná v roce 2008, kdy probíhal archeologický výzkum v interiéru kostela Mistra Jana Husa v Uherském Brodě. „Výzkum přinesl nové poznatky o stavebním vývoji kostela a kromě ověření a zdokumentování stavu hrobky posledního zdejšího děkana Jana Trchalíka byly odkryty i  pozůstatky cihlové barokní hrobky v prostoru před hlavním oltářem. Toto místo pravděpodobně bylo původní místo uložení po pohřbu děkana Jana Václava Polontia,“ přečetl Tomáš Chrástek, vedoucí archeologického oddělení Slováckého muzea, pomyslný první list ze svého deníku.

Dalším zajímavým objevem, který bude prezentován je rituální dvojhrobu, který byl nedávno odkrytý v Kunovicích. „Tento nezvyklý nález jsme řešili v roce 2013. Na dně zásobnicové jámy jsme našli na vrstvě mazanice ostatky dvou jedinců. Na základě antropologického určení se jednalo o dospívajícího nebo mladého muže ve věku okolo 20 let a s největší pravděpodobností mladou ženu ve věku okolo 25 let. Okolo nich byly potom uloženy zvířecí obětiny a vyskládány fragmenty keramických nádob. Na základě keramického materiálu můžeme nález přiřadit věteřovské kultuře doby bronzové, jeho stáří je tak cca 3 500 let,“ stručně popsal Chrástek tento nález, který bude v prostoru výstavy instalován v podobě odpovídající nálezové situaci.

Nejvíce stran archeologova deníku ovšem bylo popsáno v uplynulých dvou letech, kdy probíhaly archeologické výzkumy v Uherském Hradišti, Nivnici, Kostelanech nad Moravou, Velehradě, Kunovicích, Ostrožské Lhotě či Ořechově. „Nejvíce plošných odkryvů ze všech zmíněných míst probíhalo v historickém centru Uherského Brodu. Našemu týmu se podařilo odkrýt suterény vrcholně středověkých domů. Právě na schodech do jednoho z těchto suterénů byl objeven unikátní soubor středověkých hraček sestávající z keramické figurky jezdce na koni, hliněných a skleněných kuliček a miniaturních nádobek. Předměty osobní výbavy, které se dochovaly po německém vojákovi, budou „nejmladším“ nálezem, na kterém náš tým pracoval na podzim loňského roku. Hrob byl vyzvednut v karpatských lesích ve spolupráci s Policií České republiky,“ přidal Chrástek opět krátký popis výzkumu.

Práce archeologa není o záchranných výzkumech, ale i o terénních prospekcích a dokumentaci dalších menších či náhodných lokalit. „Jednotlivé nálezy doplní ukázka našich pracovních pomůcek, bez kterých se žádný archeolog neobejde. Nepoužíváme jenom lopaty a rýče, ale také např. detektor kovů, plavící linka, totální stanice. Chybět také nebudou zajímavé předměty z náhodných nálezů. Jedním z nich bude poměrně rozsáhlá kolekce středověkých militarií z chřibských lesů, soubor drobných artefaktů z římských lokalit na Vlčnovsku,“ dodal Jaroslav Bartík, archeolog Slováckého muzea a spoluautor výstavy. Co všechno je napsáno v deníku archeologa, můžete ve Slováckém muzeu studovat do 21. května.

Hlavní budova, Smetanovy sady 179, Uherské Hradiště. Vernisáž čtvrtek 16. března v 17.00 hodin. Výstava potrvá do neděle 21. května 2017. Bližší Informace: Mgr. Tomáš Chrástek, mobil: 734 282 496, e-mail: tomas.chrastek@slovackemuzeum.cz.

 

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Živé rozhlasové vysílání ze Slováckého muzea


Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Český rozhlas Zlín z aktuální výstavy 100 let vysílání Československého rozhlasu na jihovýchodní Moravě v přímém přenosu od 14 hodin odvysílá pořad Rendez-vous. Vstupné: 100 Kč/dospělí 70 Kč/děti 6-15 let, studenti, senioři https://www.slovackemuzeum.cz/100-let-vysilani-ceskoslovenskeho-rozhlasu-na-jihovychodni-morave

Přečíst více

X. Noc s Metodějem


Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Město Uherské Hradiště, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a Klub kultury Uherské Hradiště si vás dovolují pozvat na desátý ročník setkání na Výšině sv. Metoděje v Uherském Hradišti. PROGRAM DĚTSKÉ ODPOLEDNE (16.30–18.45) Divadlo Bořivoj (plus možnost výroby kašpárka), výroba a modelace z hlíny s Antonínem Mošťkem, výroba dřevěného zvířátka s Pavlem a Jitkou Hutěčkovými, potulní kejlíři v podání SHŠ Intaberna Brno (plus základy žonglování a fireshow), Biskupští Manové z Kroměříže (hry a rukodělná dílna). ZAHÁJENÍ VEČERA (19.00–19.10) Krátkým připomenutím historického významu Výšiny sv. Metoděje i ohlédnutím za minulými ročníky přivítá návštěvníky starosta města Ing. Stanislav Blaha a PhDr. Ivo Frolec, ředitel Slováckého muzea. PUTUJME BEZ HRANIC – CYRILOMETODĚJSKÁ STEZKA – TERCHOVÁ A ŤAŽKÁ MUZIKA Z TERCHOVEJ (19.10–20.00) Terchovská „nebeská“ hudba je starobylý lidový hudební žánr z Terchové a okolí. Typicky ji hrají skupiny o třech až čtyřech členech se smyčcovými nástroji a malým dvoustrunným basem a jejím charakteristickým rysem je silný vícehlasý zpěv všech účinkujících. DOCUKU (20.30–22.00) Šestičlenná hudební formace Docuku z Valašského Meziříčí hraje písně zaznamenané ve sbornících lidových písní, ale i vlastní tvorbu. Čerpá z odkazu moravsko-slezského, polského, slovenského či balkánského. Písně jsou osobitě aranžovány a transformovány do podoby milostných balad či folklorbeatových našlapaných skladeb. BOCA FUEGO (22.00) Na slunci i v hvězdné záři se BOCA FUEGO z Valašského Meziříčí tváří jako parta lidí, co si žhnoucí oheň v srdci nosí. Těšit se můžete na závěrečnou ohňovou show! Vstup volný.        

Přečíst více

100letí nemocnice v Uherském Hradišti

16. 05. 2024 - 07. 07. 2024
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Výstava k 100. výročí založení nemocnice s vernisáží ve čtvrtek 16. května v 17 hodin. Výstava zachycuje stoletou historii uherskohradišťské nemocnice od jejího vzniku v roce 1924, zakládání jednotlivých oddělení, stavbu pavilonů a významné osobnosti až po nemocnici v době covidu. Texty doplňují desítky dobových fotografií a historických předmětů z pozůstalosti MUDr. Karla Masaříka i přímo z nemocnice.  

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.