Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Aktuality

Komentovaná prohlídka výstavy Městská památková rezervace Litoměřice


Oblastní muzeum v Litoměřicích (Oblastní muzeum v Litoměřicích, příspěvková organizace)

Oblastní muzeum v Litoměřicích si Vás dovoluje pozvat na komentovanou prohlídku výstavy Městská památková rezervace Litoměřice. Uskuteční se 19. 3. 2020 od 17 hodin. Výstavou provede historik a její spoluautor PhDr. Filip Hrbek.

Přečíst více

43. výročí Čarodějova učně


Muzeum Karla Zemana

Láska je silnější než všechna kouzla! Oslavte s námi 43. výročí hororové pohádky Karla Zemana a získejte 43% slevu na vstup do Muzea Karla Zemana. Oslavte s námi 43. výročí hororové pohádky Karla Zemana a získejte 43% slevu na vstup do Muzea Karla Zemana. Při koupi vstupenek na pokladně Muzea stačí zmínit heslo KRABAT! Z rodinné vstupenky tak můžete ušetřit až 210 Kč. Akce platí celou neděli 1. března od 10 do 19 hod. (poslední vstup v 18 hod.). Láska je silnější než všechna kouzla! To je hlavní motiv německé pohádky Otta Preusslera - Krabat, kterou na žádost západoněmecké televize filmově zpracoval v roce 1977 Karel Zeman pod českým názvem Čarodějův učeň. Nebylo to zrovna typické téma, které by si Karel Zeman sám vybral. Věděl ale, že na celovečerní animovaný film by z Prahy peníze nedostal, a tak se i přes jeho strašidelné rysy rozhodl nabídku přijmout. Film byl uveden v kinech 1. března 1977. Více o akci i pohádkovém výročí na www.muzeumkarlazemana.cz.

Přečíst více

Vynášení Morany v Mělníku


Regionální muzeum Mělník

Vyneste s námi zimu z města! Sraz v 15:00 před Regionálním muzeem Mělník. Na smrtnou neděli v 15:00 hod. se sejdeme před Regionálním muzeem Mělník, abychom společně ustrojili Moranu a za zpěvu a tance ji vynesli z města. S sebou vezmětě vyfouknuté vejce a provrtanou šnečí ulitku. Můžete se těšit na Folklorní soubory Jarošáček a Jarošovci, kteří zazpívají a zatančí. Morana skončí v Labi a zpět do města se ponese symbol toužebně očekávaného jara - opentlené lítečko. Na účastníky průvodu čeká sladké překvapení od Kašpárka. Již 9. ročník vynášení Morany v Mělníku pořádá Regionální muzeum Mělník, Folklorní soubory Jarošáček a Jarošovci a Rodinné centrum Kašpárek Mělník.

Přečíst více

Poklady regionu

27. 02. 2020 - 07. 05. 2020
Památník Velké Moravy ve Starém Městě (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

Tato výstava je uspořádána u příležitosti 10. výročí rekonstrukce PVM. Formou panelů, ale i fyzicky vystavených exponátů bude představeno TOP 10 nejzajímavějších archeologických lokalit za posledních deset let. Top 10 nejzajímavějších archeologických nálezů poslední dekády U příležitosti 10. výročí rekonstrukce Památníku Velké Moravy ve Starém Městě bude otevřena nová výstava. Formou panelů bude představeno TOP 10 nejzajímavějších archeologických lokalit, které se podařilo pracovníkům archeologického oddělení Slováckého muzea objevit za uplynulých deset let.  „Z chronologického hlediska pokrývá výstava větší část úseku pravěkého vývoje lidstva, ale prezentovány jsou i nejaktuálnější poznatky z výzkumů vrcholně středověkého osídlení měst Uherské Hradiště a Uherský Brod. Vůbec poprvé jsou veřejnosti prezentovány některé unikátní nálezy, jako například vzácný poklad ženského šperku z Bánova, který byl uložen do země v keramické nádobě ve starší době železné,“ prozradil autor výstavy Jaroslav Bartík, archeolog Slováckého muzea, a dodal, že tomuto nálezu bude v den otevření věnována větší pozornost. „Tento ojedinělý nález podrobněji představí přední specialista na dobu halštatskou na Moravě, dr. Martin Golec, jehož přednáškou bude výstava 27. února v 17.00 hodin obohacena.“ Dalším velkým lákadlem je žhavý archeologický objev z nedávné doby, a to bohatý velmožský hrob z Uherského Brodu datovaný do starší doby římské. „Z tohoto hrobu budou vystaveny vzácné nálezy bronzových nádob, stejně jako šperky a další předměty, se kterými byl náčelník místní komunity uložen do hrobu,“ přidal Bartík. Mladší období, středověk a novověk, ve výstavě pak reprezentují zdobené keramické nádoby, které se podařilo zrekonstruovat, a také několik figurálních plastik a dalších drobných předmětů, které ilustrují hry dětí ve středověkých městech. Návštěvníci budou rovněž moci zhlédnout výsledky archeologického výzkumu barokního opevnění Uherského Hradiště a nový nástin modelu jeho vývoje. Jeden z panelů je věnován také problematice detektoringu a prezentaci nálezů spolupracujících hledačů, kteří se pravidelně zapojují s archeology Slováckého muzea do prospekcí i záchranných výzkumů.   Památník Velké Moravy, Jezuitská 1885, 686 02 Staré Město. Zpřístupnění výstavy od čtvrtku 27. února 2020. Výstava potrvá do 7. května 2020.   Bližší Informace: Mgr. Jaroslav Bartík, kurátor výstavy mobil: 774 124 017, e-mail: jaroslav.bartik@slovackemuzeum.cz www.slovackemuzeum.cz  

Přečíst více

Jihomoravské šibenice

03. 03. 2020 - 30. 04. 2020
Muzeum Vyškovska, příspěvková organizace

Šibenice se staly předmětem zájmu pracovníků, studentů a spolupracovníků Ústavu antropologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity od roku 2013. Vytyčeným cílem vědců bylo lokalizování šibenic z dob novověku podle vojenského mapování, následováno zdokumentováním popravčího místa a archeologicko-antropologickým výzkumem. Na území Jihomoravského kraje byla v katastrech 35 obcí dosud zjištěna existence 40 šibenic. Na výstavě se dozvíte poznatky o podobě 4 prozkoumaných šibenic, o situaci v terénu, o jejich provozu a dataci. Zaujmou také zjištěná fakta o osobách, jejichž životy byly na šibenicích ukončeny a jimž mohou patřit kosterní pozůstatky nalezené v místech zkoumaných popravišť. Autoři výstavy: prof. PhDr. Josef Unger, CSc., akad. arch. Ing. Jan Velek, RNDr. Robin Pěnička, Ph.D., Mgr. Alica Křápková, Mgr. Soňa Boriová z Ústavu antropologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Výstava je doplněna replikami mučicích nástrojů z dílny uměleckého kováře a restaurátora Oldřicha Bartoška z Křenovic.  

Přečíst více

Městská památková rezervace Litoměřice

10. 03. 2020 - 12. 04. 2020
Oblastní muzeum v Litoměřicích (Oblastní muzeum v Litoměřicích, příspěvková organizace)

Oblastní muzeum v Litoměřicích uvede v repríze výstavu, jež připomene předloňské 40. výročí vyhlášení historického jádra Litoměřic Městskou památkovou rezervací. Výstava vznikla ve spolupráci Národního památkového ústavu, Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Města Litoměřice. Fotografie ze svých sbírek poskytlo také litoměřické muzeum. K vidění budou archivní materiály zachycující asanaci historického jádra, objekty zmizelé i zachráněné i fotodokumentace proměn v čase. Díky ochraně stavebně-historického dědictví, která sahá ještě před rok 1978, si město zachovalo množství památkově velmi cenných objektů z různých epoch našich dějin.

Přečíst více

Velikonoční jarmark v Mělníku


Regionální muzeum Mělník

Tradiční řemeslný jarmark s ukázkou lidových řemesel a dílničkami pro děti ve všech prostorech muzea, 9:00 – 17:00 hod. Tradiční řemeslný jarmark s ukázkou lidových řemesel a dílničkami pro děti ve všech prostorech muzea, 9:00 – 17:00 hod. Své výrobky předvedou perníkářka, hrnčíři, šperkaři, dráteníci nebo výrobci textilních produktů. Návštěvníky určitě osloví bylinkářský sortiment, papírové dekorace, malované obrázky, kamínky a háčkované dárky. Chybět nebudou dřevěné hračky, knížky, dekorace z přírodních materiálů. Děti si upletou pomázku, nazdobí perníčky či keramiku... Své umění zdobení kraslic voskovým reliéfem opět předvede držitelka značky regionální produkt Polabí Olga Pětníková.  Po duši pohladí s láskou zdobené perníčky Emilie Jablonské. Ochutnat budete moct medovinu nebo dobroty v muzejní kavárně.  

Přečíst více

Kapucíni na Mělníku

21. 02. 2020 - 22. 03. 2020
Regionální muzeum Mělník

Výstava shrnující dějiny kapucínské komunity v Mělníku mezi lety 1750 – 1950... Výstava shrnující dějiny kapucínské komunity v Mělníku mezi lety 1750 – 1950 v malém sále Regionálního muzea Mělník, který je zároveň bývalým kapuucínským refektářem. V rámci vernisáže byla veřejnosti představena brožurka věnovaná významné osobnosti Českomoravské provincie kapucínů P. Serafínovi z Głuchołaz (1693–1763). Je v prodeji v pokladně muzea. Cena 50,- Kč. Exponáty na výstavu zapůjčili: Provincie kapucínů v ČR, Římskokatolická farnost – Proboštství Mělník a Město Mělník. Ve dnech 15. března (neděle) a 21. března (sobota), vždy od 14:00 hod., nabídne muzeum návštěvníkům její komentovanou prohlídku v doprovodu kurátora Mgr. Lukáše Snopka.  

Přečíst více

Písky známé i neznámé aneb fascinující svět obyčejného písku

28. 02. 2020 - 16. 08. 2020
Muzeum města Ústí nad Labem

Jedinečná výstava představující fascinující svět obyčejného písku. Písek je běžnou, téměř každodenní součástí našeho života, přesto o něm nevíme mnoho zajímavých věcí. Známe ho z břehů řek a potoků, z mořských pláží, pískoven, staveb a dětských hřišť. Málokdo však tuší, jak pestré písky jsou, odkud vlastně pochází, co všechno se v nich zachovalo, jak vzácným materiálem se postupně stávají či jak překvapivě krásné mohou být pod mikroskopem... Vernisáž se koná 27.2.2020 od 18:00

Přečíst více

Radim Kapavík: Odloučený prapor jihlavského IR 81 na srbském bojišti 1914


Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou

Ve středu 25. března v 16 hodin se bude v přednáškovém sále Moučkova domu konat přednáška Radima Kapavíka ze společnosti Signum belli 1914 s názvem „Odloučený prapor jihlavského IR 81 na srbském bojišti 1914“. Přednáška Radima Kapavíka Ve středu 25. března v 16 hodin se bude v přednáškovém sále Moučkova domu konat přednáška Radima Kapavíka ze společnosti Signum belli 1914 s názvem „Odloučený prapor jihlavského IR 81 na srbském bojišti 1914“. Tento prapor prodělal na počátku války všechna tři tažení rakousko-uherské armády proti Srbsku. Místa jako Jagodnja, Valjevo nebo Šiljak nám dnes již nic neříkají, pro mnoho vojáků z Vysočiny se však v roce 1914 stala osudnými. Mezi nimi byli samozřejmě i Žďáráci. Text: Stanislav Mikule  

Přečíst více


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.