Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Aktuality

BAŤŮV PEDIKÉR

14. 02. 2020 - 10. 05. 2020
Budova 14 zlínského továrního areálu (Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně)

Pozoruhodný příběh prvního pedikéra firmy Baťa na fotografiích, dokumentech a příběhu Františka Kocourka. BAŤŮV PEDIKÉR 14. 2. – 10. 5. 1. NP budovy 14 Panelová výstava obrazových a písemných materiálů mapujících na životním příběhu jednoho ze zaměstnanců firmy Baťa profesi pedikéra, o jejíž prosazení v Československu se baťovští pedikéři zásadně zasloužili. Výstava vznikla ve spolupráci s Nadací Tomáše Bati. vernisáž výstavy 13. 2. v 16.30

Přečíst více

Masopustní ladění na rozpustilou notu


Budova 14 zlínského továrního areálu (Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně)

Nestabilní stabilita – stabilní nestabilita ve čtení, muzicírování a promítání MASOPUSTNÍ LADĚNÍ NA ROZPUSTILOU NOTU Nestabilní stabilita – stabilní nestabilita ve čtení, muzicírování a promítání 13. 2. v 17.30 kavárna, budova 15 Komponovaný pořad Pavla Popelky s folklórním souborem Babské ucho. Autorské čtení etnografa, folkloristy a gajdoše, inspirované tradiční kulturou a jejími současnými projevy doplní vokální ženský soubor Babské ucho, který zpracovává a interpretuje tradiční folklór netradičním způsobem. vstupné: 99 Kč, ZTP a ZTP/P zdarma

Přečíst více

WORKSHOP PLATINOTISK - ROBERT VANO


Lidická galerie (Památník Lidice)

Jednodenní fotografický workshop pod vedením Roberta Vana, kde vám tento uznávaný fotograf odhalí postup, jak z vašich digitálních dat získat platinový tisk. Workshop bude probíhat v sobotu 7. 3. 2020 od 9:00 – 19:00 v prostorách Památníku Lidice, adresa Tokajická 152, 273 54 Lidice. Cena za osobu činí 2.800,- Kč.  Nejpozdější termín pro přihlášení je 17. 2. 2019. Kapacita workshopu je omezená. Počet účastníků je přesně stanoven na 10. Více informací na http://www.lidice-memorial.cz/vzdelavani/dalsi-vzdelavani/robert-vano-workshop-platinotisk/ Pro přihlášení kontaktujte Petru Zahrádkovou na e-mailu zahradkova@lidice-memorial.cz.  Pro více informací volejte +420 775 850 271.   Těšíme se na viděnou.    

Přečíst více

výstava výtvarné soutěže "Sladký život"

23. 02. 2020 - 25. 04. 2020
Muzeum cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice (Dobrovická muzea, o.p.s.)

Dobrovická muzea vás zvou na výstavu výtvarné soutěže "Sladký život" Slavnostní otevření výstavy a předání cen autorům prací se uskuteční v neděli 23. února.

Přečíst více

Už vím proč, dědo! Za cechem řeznickým (a domácí zabíjačkou)


Muzeum (Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě)

Akce se uskuteční 22. 2. od 10 do 16 hodin na muzejním dvorku. V rámci další z technických a řemeslných dílen Už vím proč, dědo! si muzeum připravilo ukázky práce řezníka. Na muzejním dvorku se tak návštěvníci seznámí s tradičním postupem zpracování masa při venkovské zabijačce. Zkušení řezníci nejprve seznámí návštěvníky s typickým náčiním, jako je zvon, kolébka, rozporka, ocílka, různé druhy nožů, sekáčů a seker. Následovat bude komentovaný pracovní postup od paření prasete a zbavení štětin pomocí kalafuny až po bourání masa. Dále si ukážeme tradiční postup při výrobě tlačenky do pajšlu, plnění a špejlování jitrnic i pečení krup. Na místě bude možné zakoupit i některé zabijačkové speciality.

Přečíst více

Cestovatelské přednášky muzea


Budova 14 zlínského továrního areálu (Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně)

Tradiční předjarní cyklus cestovatelských přednášek - se zajímavými lidmi na zajímavá místa. 14. budova baťovského areálu, Zlín    Cestovatelské přednášky začínají vždy v 17.00 v sále B, 15. budova vstupné: 40 Kč, snížené 30 Kč, ZTP zdarma Předplatné celého cyklu 4 přednášek 140 Kč, snížené 120 Kč. * 23. 1. 2020 - Za plazy a obojživelníky do panamských pralesů - Milan Veselý Střední Amerika je oblastí s vysokou biodiverzitou, která se odráží také ve složení herpetofauny oblasti. Na příkladu Panamy si ukážeme nejen nejrůznější formy obojživelníků a plazů, kteří se zde vyskytují, ale také způsoby objevování a popisování nových druhů živočichů a úskalí práce zoologa v tropech. O svých zážitcích z objevitelských expedic bude vyprávět RNDr. Milan Ve selý, Ph.D. z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci. další přednášky:     6. 2. – Michal Koštuřík - Srí Lanka 1999-2019: Peklo a ráj   Ta kapka v Indickém oceánu mi učarovala. Nedokážu říct proč. Největší hodnotu v životě má to, co (ne)ovládáte srdcem. Na Srí Lanku alias Cejlon jsem vyrazil poprvé v roce 1999 kvůli teplu, oceánu a čaji. První den jsem brečel, celý zoufalý volal z budky domů. Loni v lednu jsem byl na ostrově pošesté. Dvacet let od první návštěvy, dvanáct od té předposlední. Poznal jsem tam peklo i ráj. 20. 2.  – Vladimír Lemberk - Pohořím Altaj Vyprávění o jednom přátelství, které překoná všechny překážky, o cestě tajgou, po ledovci, močálem, přes horská sedla až na mongolské pláně. Divoká příroda plná květů, jurty svérázného národa Altajců, pasoucí se velbloudi i jakové, ale také nečekaný boj o život. Taková cesta, zopakovaná po čtvrtstoletí, nutně vyvolává řadu srovnání, ale také emocí… Jak se žilo v tehdejším Sovětském Svazu a nyní? 12.3. – Dušan Trávníček - Expedice Maroko Z cesty muzejního zoologa za přírodou a krásami Maroka.  

Přečíst více

Bleší trh


Vlastivědné muzeum Kyjov (Masarykovo muzeum v Hodoníně)

Srdečně zveme zájemce na Bleší trh do Vlastivědného muzea Kyjov - neděle 23. 2. 2020 od 13.00 hodin. Na bleším trhu můžete zpeněžit věci, které vám doma již dosloužily, zabírají místo, ale je vám líto je vyhodit. Škála prodávaných předmětů je nevyčerpatelná, můžete prodávat starožitnosti, známky, pohlednice, fotografie, odznaky, obrázky, plakáty, hračky, sklo, porcelán, militaria, fotoaparáty, gramofony, gramofonové desky, staré promítačky nebo prohlížečky, filmy do nich, různé kuriozity, sportovní potřeby, vybavení domácností, vybavení hospodářství… Jako pořadatelé si vyhrazujeme omezení sortimentu: na blešáku se nesmí objevit zvířata, potraviny ani potravinové doplňky, automobily, motocykly, velké stroje a nářadí (s ohledem na omezené prostory), oblečení, pornografie a funkční zbraně bez zbrojního průkazu a další nevhodné předměty. Můžete přinést jeden předmět, ale také celé soubory, sbírky i větší množství vzájemně nesouvisejících předmětů. Samostatní prodejci si budou za bezpečnost prodávaných předmětů zodpovídat sami. Každý prodejce bude mít k dispozici vlastní stůl, kde bude moci předměty vystavit. Bleší trh nebude přístupný komerčním prodejcům se živnostenským oprávněním ani řemeslníkům – zkrátka bude určený jenom pro „obecný lid“ obchodující pouze s vlastním použitým zbožím. Podle toho také určujte ceny svého zboží, které by měly být spíše symbolické. Projděte své půdy, sklepy, zapomenutá zákoutí vašich domovů a nalezené „poklady“ nabídněte ostatním. Možná že právě tu věc, kterou se chystáte vyhodit, potřebuje někdo jiný. Teď už záleží jen na vás, jak pestrý bude muzejní bleší trh! Kontakty pro přihlášení prodejců na BLEŠÁK: tel.: 518 612 338, mail: vytvarnik.kv@masaryk.info, muzeum.kyjov@masaryk.info

Přečíst více

Vila dětem: Fuhrmannovy koberce

26. 01. 2020
Vila Löw-Beer v Brně (Muzeum Brněnska)

Pravidelné programy pro rodiče s dětmi VILA DĚTEM pokračují i v letošním roce. Kdo bydlel v naší vile před Löw-Beery? Poznejte spolu s námi první majitele Vily Löw-Beer v Brně. Zaměříme se hlavně na podnikatelské aktivity rodiny Fuhrmannů a děti si navrhnou vlastní vzor koberce. Začátky programu ve 14:00, 15:30 a 16:30. Délka programu je přibližně 50 minut. Akce je vhodná pro děti od 7 let. Vstupně: dítě 30 Kč, dospělý doprovod zdarma. Nutná rezervace na tel. 544 544 200.

Přečíst více

Tužme se v Mejtě, 150 a jeden rok Sokola ve Vysokém Mýtě

09. 02. 2020 - 15. 03. 2020
Muzeum (Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě)

Vernisáž výstavy představující historii sokolského hnutí ve Vysokém mýtě se uskuteční 9. 2. od 15 hod. Výstava v přednáškové místnosti muzea představí především formou fotografií a archivních materiálů historii sokolského hnutí ve Vysokém Mýtě od roku 1869 po současnost. Představeny budou jeho nejvýraznější osobnosti, skutky pro život ve městě, radostná léta, ale i jeho útlak a represe způsobené válečnými událostmi a komunistickým režimem v minulém století. Výstava se koná u příležitosti loňského kulatého výročí založení Tělocvičné jednoty Sokol Vysoké Mýto a ve spolupráci s ní. Během vernisáže, která se uskuteční v neděli 9. února od 15 hod. vystoupí skupinka malých gymnastek.

Přečíst více

Cyklus přednášek: Zločiny a zločinci komunismu

06. 02. 2020 - 27. 02. 2020
Muzeum (Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě)

6. 2. v 18 hodin - Miloš Doležal: Život a smrt čihošťského pátera Josefa Toufara 20. 2. v 18 hodin - Adam Hradílek: Čechoslováci v Gulagu 27. 2. v 18 hodin - Tomáš Bursík: Role soudců a prokurátorů v 50. letech Na měsíc únor připadá smutné výročí komunistického puče v roce 1948. Nedemokratické převzetí moci a vláda jedné strany neblaze poznamenaly dalších 40 let vývoje v naší zemi. Zejména v počátečním období byl tento režim charakterizován masivním bezprávím a terorem vůči svým občanům. Soudní procesy mnohdy končící justiční vraždou, ztráta majetku i občanských práv, nucené přesídlování, odepření svobodného výběru vzdělání a zaměstnání, to jsou jen některé ze zločinů, které napáchal komunistický režim. Regionální muzeum na měsíc únor připravilo tři přednášky renomovaných badatelů a odborníků, které nám přiblíží tuto temnou stránku naší historie.   6. 2. v 18 hodin Miloš Doležal: Život a smrt čihošťského pátera Josefa Toufara Spisovatel, publicista a redaktor Českého rozhlasu Miloš Doležal se dlouhodobě věnuje tématům z období nacistické okupace a komunistické diktatury. Mezi události, které pečlivě probádal, patří i tragický osud pátera Josefa Toufara. Ten byl přesně před padesáti lety utýrán k smrti státní bezpečností v souvislosti s tzv. čihošťským zázrakem. Doležalova biografie o Josefu Toufarovi s názvem Jako bychom dnes zemřít měli získala v anketě Lidových novin v roce 2012 ocenění Kniha roku.   20. 2. v 18 hodin Adam Hradílek: Čechoslováci v Gulagu Po rozbití Československa v roce 1939 vypukla uprchlická vlna z okupovaných území do Sovětského svazu. Z osmi tisíc uprchlíků většina skončila v Gulagu, kde tisíc z nich zahynulo. Přednáška přiblíží vybrané osudy těchto nešťastných uprchlíků ale i další osudy krajanů pronásledovaných či popravených v SSSR od bolševické revoluce do konce Stalinovy éry. Historik Adam Hradílek je spoluautor úspěšné třídílné knižní série Čechoslováci v Gulagu, na kterou navázal neméně úspěšný a stejnojmenný dokument České televize.   27. 2. v 18 hodin Tomáš Bursík: Role soudců a prokurátorů v 50. letech Zločiny komunismu jsou dnes již poměrně známé a v mnohých případech podrobně popsané. Méně však víme o původcích zla, kteří měli na svědomí velké množství zmařených lidských osudů. Soudce a prokurátor Karel Vaš či Josef Urválek jsou ztělesněním justičních nezákonností, nejsou však jediní, kteří se dali do služeb komunistického režimu. Kde se všichni tito muži vzali? A jaká byla jejich kariéra a jaká motivace sloužit bezpráví? Dostihla je nakonec světská spravedlnost? Na tyto otázky nám odpoví Tomáš Bursík, historik a archivář Archivu bezpečnostních složek.  

Přečíst více


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.