Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Aktuality

Mezinárodní den archeologie


Mladá Boleslav - hrad (Muzeum Mladoboleslavska, příspěvková organizace)

Společenský program u příležitosti Mezinárodního dne archeologie, který se celosvětově slaví vždy třetí říjnovou sobotu. Letos budeme pokračovat v průzkumu tajné chodby – záhadného prostoru v nejhlubším hradním sklepení. Návštěvníci si mohou vyzkoušet práci muzejního archeologa a objevovat skutečné artefakty. Probereme nálezy z předchozích ročníků. Pro nejmenší bude připraveno archeologické pískoviště s ukrytými poklady. Zcela mimořádně bude vystaven poklad zlatých a stříbrných mincí objevený nedávno v zapomenutém údolí nedaleko Mladé Boleslavi. Jde o jeden z nejvzácnějších nálezů Mladoboleslavska a zatím byl vystaven pouze jednou. V rámci programu Dne archeologie bude přístupná výstava obrazů Petra Modlitby Nová cesta do pravěku a již tradiční výstava hub ve sklepení muzea.  Program bude probíhat mezi 10. a 17. hodinou.   

Přečíst více

Poklady z města


Mladá Boleslav - hrad (Muzeum Mladoboleslavska, příspěvková organizace)

  Přednáška Mgr. Filipa Krásného, archeologa Muzea Mladoboleslavska, představí numismatické nálezy ze sbírek muzea. Některé z nich budou prezentovány na hradě v rámci programu Mezinárodního dne archeologie dne 15.10.    Úvod - Muzeum Mladoboleslavska (muzeummb.cz)  

Přečíst více

Novoměstský advent 2022

10. 12. 2022 - 11. 12. 2022
Novoměstská radnice

Předvánoční jarmark, který naváže po dvou letech koronavirových omezení na tradiční setkávání lidí v tomto výjimečném čase v samém centru Prahy. Akce odstartuje v překrásných historických prostorách Novoměstské radnice kouzlo adventního času a opět nabídne příjemnou vřelou atmosféru, vánoční zboží, regionální a řemeslné výrobky, hřejivé nápoje, něco na zub i zajímavý program pro celou rodinu. 10. – 11- 12. Celá NR, otevřeno 10-19 hod, vstup zdarma http://www.nrpraha.cz/program/1204/novomestsky-advent-2022/  

Přečíst více

47. veletrh starožitností Antique – podzim 2022

24. 11. 2022 - 27. 11. 2022
Novoměstská radnice

Tématem tradičního oblíbeného již 47.veletrhu starožitností budou Starožitnosti a moderní umění. Historické prostory jedné z nejkrásnějších národních kulturních památek se opět promění v mnoho malých útulných starožitnictví. Užijete si opět širokou nabídku starožitností vystavovatelů ze všech koutů ČR, kteří představí své hodnotné prodejní exponáty. 24. - 27. 11. Celá NR. Otevřeno 10-19 hod, v ne do 17 hod. Vstupné plné 120 Kč, snížené 80 Kč. http://www.nrpraha.cz/program/1202/47-veletrh-starozitnosti-antique-podzim-2022/  

Přečíst více

Epocha salonů. České salonní umění a mezinárodní výtvarná scéna (1870–1914)

28. 09. 2022 - 05. 03. 2023
Výstavní síň Masné krámy (Západočeská galerie v Plzni)

Výstava představuje české salonní umění v jeho evropské dimenzi, jak to mezi léty 1870–1914 bývalo běžnou praxí na tehdejších salonech. Salonní umění patří doposud k málo známým a nedostatečně zkoumaným tématům českého výtvarného umění. Jeho základnu tvořily především výroční výstavy Krasoumné jednoty v Praze. Tyto prezentace měly svou předlohu v pařížských salonech a stejně jako ony nabízely návštěvníkům seznámení s aktuální výtvarnou scénou domácího i zahraničního prostředí včetně širšího kulturního kontextu. Na výstavách bylo žádoucí co nejširší žánrové spektrum, vystavovala se tam díla od historické a náboženské tématiky, přes zátiší, portréty a krajinomalby až po díla mravoličného a anekdotického žánru. Ač převažoval střední proud dobové produkce mezi akademismem a modernou, nechyběla na nich ani vyhraněná díla progresivních uměleckých směrů – realismu, naturalismu, symbolismu, secese a dalších. Výběr děl tvořila výstavní komise, která mezi umění z domácí scény hojně řadila díla z mnoha evropských zemí, například z Německa, Rakouska, Polska, Belgie, Francie, Ruska, Velké Británie a dalších. Více informací na webu ZČG.

Přečíst více

Barokní Valdštejnové


Muzeum Podbezdězí (Muzeum Mladoboleslavska)

Historik mladoboleslavského muzea Mgr. Pavel Sosnovec se ve své přednášce zaměří na osudy Valdštejnů, kteří vládli rozsáhlému pojizerskému dominiu. Budeme se věnovat členům rodu od Albrechta z Valdštejna, který jednotlivá panství získal, přes Arnošta Josefa z Valdštejna, který získal další rodový majetek ve středních a severních Čechách a bývá označován za nejschopnějšího „podnikatele“ své doby, po Vincence z Valdštejna, který císařským majestátem obdržel právo užívat i jméno vymřelého spřízněného rodu pánů z Vartenberka.  Přednáška se koná 6. října, začíná v 17 hodin.   

Přečíst více

Adventní koncert Smyčcového souboru a Komorního orchestru ZUŠ Lounských

01. 12. 2022
Novoměstská radnice

Tradiční předvánoční koncert známé základní umělecké školy. V komorním orchestru hrají žáci od dvanácti let až po nejstarší žáky školy a Smyčcový soubor je „předstupeň“ Komorního orchestru. Hrají v něm žáci od osmi do jedenácti let. Orchestr i soubor jsou držiteli několika soutěžních cen. 1. 12. Velký sál. Začátek v 18 hod. Vstupné dobrovolné http://www.nrpraha.cz/program/1209/adventni-koncert-smyccoveho-souboru-a-komorniho-orchestru-zus-lounskych/

Přečíst více

Novoměstský advent 2022

10. 12. 2022 - 11. 12. 2022
Novoměstská radnice

Předvánoční jarmark, který naváže po dvou letech koronavirových omezení na tradiční setkávání lidí v tomto výjimečném čase v samém centru Prahy. Akce odstartuje v překrásných historických prostorách Novoměstské radnice kouzlo adventního času a opět nabídne příjemnou vřelou atmosféru, vánoční zboží, regionální a řemeslné výrobky, hřejivé nápoje, něco na zub i zajímavý program pro celou rodinu. 10. – 11- 12. Celá NR, otevřeno 10-19 hod, vstup zdarma http://www.nrpraha.cz/program/1204/novomestsky-advent-2022/  

Přečíst více

Krúžkaři a souboráci, výstava k 80. výročí založení Slováckého krúžku a souboru v Kyjově

09. 10. 2022 - 27. 11. 2022
Vlastivědné muzeum Kyjov (Masarykovo muzeum v Hodoníně)

Srdečně zveme návštěvníky na vernisáž výstavy "Krúžkaři a souboráci, výstava k 80. výročí založení Slováckého krúžku a souboru v Kyjově, která se uskuteční v neděli 9. října 2022 ve 14:00 hodin. Výstava potrvá do neděle 27. listopadu 2022. Již 8 desetiletí přináší Slovácký soubor Kyjov (dříve Slovácký krúžek) svým příznivcům dobrou náladu a radost z pěkné písničky, krásných krojů a ladného pohybu. Za tu dobu prošly krúžkem stovky tanečníků, zpěváků a muzikantů, soubor uspořádal stovky, ale možná i tisíce vystoupení nejenom pódiových, ale i při různých příležitostech, jako jsou hody, dožínky, fašaňk a další. A co popřát tomuto starému mladíkovi? No co by – hodně dobrých tanečníků, muzikantů, zpěváků, choreografů i vedoucích, ale především hodně nadšení a lásky k folkloru, aby se ta pomyslná štafeta předávala z generace na generaci co nejdéle. Přijďte si i vy připomenout 80letou historii krúžku/souboru na výstavu do Vlastivědného muzea Kyjov, která bude zahájena vernisáží 9. října 2022 ve 14 hodin a potrvá do 27. listopadu ve výstavním sále nové budovy muzea. A vy starší – nezapomeňte si BRÝLE, neb tam bude mimo jiné hodně fotek (pro zapomnětlivé budou k dispozici lupy).  

Přečíst více

Podvečerní komentovaná prohlídka ve skanzenu


Muzeum lidových staveb v Kouřimi (Regionální muzeum v Kolíně)

Zveme vás na netradiční podvečerní prohlídku Muzea lidových staveb v Kouřimi. Můžete se těšit na vyprávění o životním stylu na českém venkově v období raného novověku a v 19. století se zaměřením na podzimní lidové obyčeje. Užijete si kouzelnou atmosféru místa v době, kdy už v něm nejsou běžní návštěvníci. Věnovat se vám bude ředitel muzea, historik Mgr. Vladimír Rišlink. Prohlídka potěší zejména  návštěvníky s hlubším zájmem o historii.  Kouřim, Muzeum lidových staveb, Ruská ulice 7. října 2022, od 16 hodin, doba trvání programu 2 až 3 hodiny. Protože s akcí je spojeno drobné stylové pohoštění, které potřebujeme v dostatečném množství nachystat, prosíme, hlaste se do 5. října do 15 hodin.   Přihláška: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdkv0jezlLGSd79BtdWqKKYK1yd9Yqm-54eeenrKKzocz_RIQ/viewform   Poznámka: prohlídka se koná za každého počasí, doporučujeme vhodnou pevnou obuv.  

Přečíst více


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.