Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Aktuality

Kočárky našich babiček a prababiček

03. 03. 2020 - 23. 05. 2020
tzv. Krenišovský dvůr (Muzeum silnic ve Vikýřovicích u Šumperka)

Výstava historických kočárků, panenek a jiných hraček regionální sběratelky Jarmily Fichtnerové.

Přečíst více

Cesta po hradech a zámcích - Zdeněk Kalista

23. 03. 2020 - 31. 03. 2020
Mladá Boleslav - hrad (Muzeum Mladoboleslavska)

Cesta po hradech a zámcích, která je inspirovaná Kalistovým textem z roku 1969 a doplněná náladovými fotografiemi Aleny Kratochvílové. Výstava bude zahájena vernisáží 23. března 2020 v 17 hodin. „K tomu abychom žili nějakou historií, není popravdě třeba, aby člověk byl naplněn jmény, daty, údaji. Hlavní věcí je, abyste se dovedli ponořit v tajemný proud, který šumí pod povrchem vašeho kraje, abyste dovedli z jeho temna vynést na povrch zašlé stíny, které byly kdysi živoucími těly a stvářely osudy a vzezření jeho, dovedli je vidět, dovedli se s nimi shovořit, dovedli jim rozumět.“ Zdeněk Kalista Před 120 lety se v Benátkách nad Jizerou narodil přední český historik Zdeněk Kalista. Jeho dramatické životní osudy, a zejména jeho poetický pohled na minulost, připomene venkovní výstava Cesta po hradech a zámcích, která je inspirovaná Kalistovým textem z roku 1969 a doplněná náladovými fotografiemi Aleny Kratochvílové. Výstava bude zahájena vernisáží 23. března 2020 v 17 hodin.

Přečíst více

Jak šel čas -  třída TGM,

10. 03. 2020 - 17. 05. 2020
Mladá Boleslav - hrad (Muzeum Mladoboleslavska)

Výstava dobových fotografií Výstava fotografií z cyklu Jak šel čas. Tento cyklus ukazuje zajímavé proměny vybraných částí Mladé Boleslavi. Výstava fotografií z cyklu Jak šel čas. Tento cyklus ukazuje zajímavé proměny vybraných částí Mladé Boleslavi. Nový díl výstavy je věnovaný třídě TGM, ulici, která v 60. letech 20. století prošla velice výraznou přestavbou. Návštěvnici budou moci porovnat historické a současné snímky.  

Přečíst více

Voláme jaro

11. 03. 2020 - 13. 04. 2020
Muzeum středního Pootaví Strakonice

Strakonické muzeum připravuje tradiční velikonoční výstavu s názvem Voláme jaro v černé kuchyni strakonického hradu. Strakonické muzeum připravuje tradiční velikonoční výstavu s názvem Voláme jaro v černé kuchyni strakonického hradu.   V lidovém prostředí jsou Velikonoce spojované s toužebně očekávaným jarem, a proto výstava představí křesťanské i pohanské tradice spojené s oslavou jara. Připomene staré zvyky a obyčeje, prvky vody, ohně a zeleně, období půstu i dobroty, které o Velikonocích nesmějí chybět. Projde zásadní témata jako popeleční středa, všechny postní neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Velikonoční pondělí, Letnice, čarodějnice, máje a majáles. Součástí je již tradiční rukodělná část výstavy a pro školní děti vzdělávací programy. Nově výstavu doplní přehlídka drobných závěsných velikonočních dekorací, které speciálně vyrobily místní základní a mateřské školy.   Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 10. 3. od 16 hodin. Vystoupí členové Veselé dudácké muziky. Výstava potrvá do 13. 4. a vstupné činí 20/10 Kč. Otevřeno út – ne: 9 – 16 h, Velikonoční pondělí: 9 – 16 h.  

Přečíst více

Přednáška: Sokolovo

03. 03. 2020
Městské muzeum Žamberk

Blížící se výročí konce 2. světové války si připomeneme přednáškou Ing. Jaromíra Vykoukala. Bude věnována bitvě u Sokolova a historii vzniku 1. československého samostatného polního praporu a boji čs. vojáků židovského původu na východní frontě.            

Přečíst více

Otto Hieronymus

16. 03. 2020 - 14. 05. 2020
Letecké muzeum Metoděje Vlacha (Muzeum Mladoboleslavska)

Otto Hieronymus, rakouský konstruktér a motorů, pilot a automobilový závodník německého původu. Výstava představí jednotlivé kresby a návrhy, tohoto skvělého konstruktéra.

Přečíst více

5 elementů

01. 11. 2019 - 31. 01. 2021
Mladá Boleslav - hrad (Muzeum Mladoboleslavska)

Na nádvoří mladoboleslavského hradu jsou umístěny dřevořezby vzešlé z metalového sympozia 2019, které představují základních 5 životních elementů.

Přečíst více

Československé zápalkové nálepky

04. 03. 2020 - 03. 05. 2020
Mladá Boleslav - hrad (Muzeum Mladoboleslavska)

Filumenistická výstava návštěvníky provede celoživotní sbírkou Československých zápalkových nálepek Miloše Kouta. Filumenistická výstava návštěvníky provede celoživotní sbírkou Československých zápalkových nálepek Miloše Kouta. Vystaveny budou zápalky a zápalkové nálepky z let 1918-1989 z domácí produkce, celosvětově známé značky Solo Sušice, ale i dalších menších výrobců. Návštěvníci se seznámí s vývojem grafiky miniaturních uměleckých děl. Spolu s nálepkami procestují celý svět. Kdo ví, například, jakými zápalkami si připalovali lidé na dálném východě, Indii, či v Americe? Proslulé nůžky, klíče, dýmky, pistole, nebo třeba krab, mušle, či indický bůh Hanuman, všechna tato a mnohá další legendární vyobrazení naleznete na této jedinečné výstavě.  

Přečíst více

Přednáška: Znárodnění průmyslu a živností

19. 03. 2020
Městské muzeum Žamberk

Přednáška Mgr. Jindřicha Žáka, kterou si připomeneme blížící se výročí konce 2. světové války a následnou hospodářskou situaci v Československu. Budeme se věnovat otázce znárodnění živností a průmyslových podniků  v poválečném Československu. Zmíněny budou problémy se zásobováním, které se dotýkaly také Žamberka. (Vstupné 30,-)    

Přečíst více

Vydra s bobrem

06. 03. 2020 - 31. 05. 2020
Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

Trojice výstav spojená v jednu představí život a problematiku ochrany vydry říční a bobra evropského. Chybět nemohou mnohé exponáty a to i druhů příbuzných a hravé úkoly pro děti. Výstava spojená z projektů "Čus vydrus!" Českého nadačního fondu pro vydru v Třeboni a "Zaostřeno na bobra" od Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Sylva Lunae představí dva druhy chráněných živočichů, které se postupně dostávají i do okolí Kladna. Naučný a vtipný komiks od dětí z třeboňského přírodovědného kroužku dooplněná o základní informace ukáže život vydry říční - období mláďat, rozmnožování, přizpůsobení pobytu ve vodě, ale i zvířata a nástrahy, se kterými se vydra každodenně setkává. Druhá z výstav nabídne zajímavosti o bobřím jídelníčku, domově nebo rodině, ale také informace o výzkumu bobrů, jejich ochraně a rozšíření v ČR. http://www.omk.cz/dyn/doc/vystava_vydra_s_bobrem  

Přečíst více


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.