Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Aktuality

Jan Šimandl - klavírní koncert


Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

19:00 – 21:00 "Klavírní recitál - 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena" Jan Šimandl je laureát mezinárodních klavírních soutěží žijící ve Švýcarsku. Pro své interpretační kvality vybrán na Listinu mladých umělců Nadace Českého hudebního fondu. Přijďte si vychutnat koncert k výročí 250 let od narození Ludwiga van Beethovena a poslechnout si skladby interpretované Janem Šimandlem v krásném prostoru synagogy. Vstupné dobrovolné.

Přečíst více

Kabalat šabat a Šmini Aceret se Sylvií Wittmannovou


Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

Pravidelné setkání Kabalat šabat v Domu šámese ve dvoře Staré synagogy. Vstupné se neplatí, připojit se může každý. Příspěvek formou košer občerstvení je vítán. Na místě je možné před zahájením Šabatu zakoupit košer víno.

Přečíst více

Noc literatury


Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

18:00 – 23:00 Ve Staré synagoze čte Václav Marhoul. Noc Literatury je celonárodní akce, která se snaží přiblížit současné autory čtenářům. Současná literatura, netradiční místa, známé tváře: taková je NOC LITERATURY, která na atraktivních či běžně nedostupných místech přibližuje široké veřejnosti ukázky z nové tvorby evropských spisovatelů v podání známých hereckých osobností. Unikátní propojení neobvyklého místa, osobité interpretace a literárního textu nabízí nevšední kulturní zážitek a příležitost seznámit se s myšlením současných evropských autorů. Noc literatury si vydobyla pevné místo v českém kulturním kalendáři a stala se jeho neodmyslitelnou součástí. Již čtvrtá plzeňská Noc literatury nabídne opět několik stanovišť v lokalitách města, která 7. 10. ožijí literaturou.

Přečíst více

AKU Banská Bystrica – Zrní

17. 09. 2020 - 13. 11. 2020
Galerie Sýpka

AKU Banská Bystrica, Ateliér Malby – Zrní 17.09.2020 –13.11.2020 Kurátor výstavy: Leszek Wojaczek a Jana Farmanová   Galerie Sýpka ve Valašském Meziříčí představí absolventy z Akademie umění v Banské Bystrici Již 17. září uvede Galerie Sýpka výstavu Ateliéru Malby z Akademie umění v Banské Bystrici. V rámci vernisáže se představí šest autorů – Martina Blaščáková, Kateřina Kocourková, Mária Zuberéniová, Natálie Šimonová, Magda Masárová a Petr Dechť. Výstavu s názvem Zrní můžete shlédnout paralelně s výstavou v Galerii Kaple až do 13. listopadu 2020. Kurátorem výstavy je Leszek Wojaczek a vedoucí Ateliéru Malby Jana Farmanová. Jak už jsem zmiňovala, Galerie Sýpka představí několik autorů, různících se svými tématy. Každý z nich představí své jednotlivé malířské „ostrovy“ či mikrosvěty, které jsou často nositelem osobních příběhů, inspirací a podmětů, které hovoří o konkrétních lidech. Vlastní téma často tvoří jednu z primárních částí konkrétního uměleckého díla. Je to určitý a zvláštní organizmus, energie, která pramení v člověku. Síla umělce tkví v moci tuto energii přeměnit v konkrétní hmatatelnou věc. Všichni tito autoři využívají ke své tvorbě podněty, pramenící přímo z nich samých. Zpracování a různost podnětů je to, co činí tuto výstavu jedinečnou. Přijďte se přesvědčit, co autor, to jiná cesta.   Výstavu je možné zhlédnout ve všední dny mimo pondělí od 9 do 17 hodin a o víkendu od 13 do 17 hodin. Více informací naleznete na stránkách www.kzvalmez.cz.

Přečíst více

Město Polička se inspiruje nápady studentů architektury FA VUT Brno

01. 10. 2020 - 01. 11. 2020
Centrum Bohuslava Martinů (Městské muzeum a galerie Polička)

Město Polička opět přijalo nabídku ke spolupráci s Fakultou architektury Vysokého učení technického v Brně. Studenti architektury v rámci svých semestrálních prací zpracují předem dohodnutá témata využitelná konkrétně pro naše město. Během roku se uskutečnila prohlídka města za účasti Ing. arch. Radka Tomana, Ph.D., proděkana pro vnější vztahy FA VUT.  Společně se zástupci města a členy stavební komise byly vytypovány konkrétní lokality pro semestrální práce studentů.  Jedná se například o návrhy, případně modely a vizualizace možného využití volných ploch a parcel ve městě. Výsledky prací budou sloužit k prezentační a výstavní činnosti, i jako případné náměty pro další územní a urbanistické plánování v Poličce. Součástí instalace bude devět panelů s jednotlivými návrhy, umístěných v daných lokalitách. Pomocí mapky si každý, kdo bude mít zájem, může daná místa projít a vyhodnotit klady či zápory výstavby přímo na místě. Mapa bude k dostání na recepci muzea. Studentské práce mohou vnést velmi zajímavý pohled do dalšího rozvoje města a jeho veřejného prostoru. Budoucí spolupráce může městu poskytnout mnoho zajímavých pohledů, informací a především zkušeností, kterými FA VUT disponuje. „Výstava rozhodně stojí za vidění, jelikož už teď na sociálních sítích víří diskuze a názory uživatelů se různí. Například uživatel Jiří D. je návrhy nadšený a těší se na výstavu, naopak uživatelé Iva T. nebo Miluška Ž., a mnoho dalších, jsou ve svých komentářích proti případným výstavbám a změnám, nelíbí se jim propojení historického rázu města s moderním. Nutno ale mít na paměti, že se jedná pouze o semestrální práce, nikoliv odsouhlasené plány, na což většina rozvášněných uživatelů ve svých komentářích zapomíná,“ uvádí kurátorka akce Alena Zavoralová. „Na vernisáži bude možnost probrat vize s Ing. arch. Radek Toman, Ph.D. i s jednotlivými autory a to 1. října 2020 od 17.00 hodin,“ dodává. Výstava potrvá do 1. 11. 2020. Více na www.cbmpolicka.cz

Přečíst více

Současný antisemitismus a antisionismus


Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

Čas konání: 17:00 – 18:30 Přednáší Mgr. Věra Tydlitátová, Th.D. S moderním antisemitismem je velmiúzce spojena nenávist ke státu Izrael jakožto ke kolektivnímu apolitickému symbolu židovstva. Tento resentiment je častý dokoncei u lidí, pro něž je antisemitismus tabu, stejně tak u vzdělanýcha progresivních intelektuálů. Jejich argumentem je, že jde opouhou kritiku politiky státu Izrael, kterou považují zaimperiální, rasistickou, asociální atd. Je však třeba umětrozlišit jakoukoliv legitimní kritiku kteréhokoliv státu odskrytého antisemitismu. Vstupné: dobrovolné

Přečíst více

Přednáška Židovské hřbitovy - Rabštejn nad Střelou


Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

Čas konání: 17:00 – 18:30 Přednáší PhDr. Ing. Václav Fred Chvátal Židovský hřbitov v Rabštejně nad Střelou byl založen nejspíše roku 1654. Je situován v Rabštejně nad Střelou ve svahu na cestě vedoucí od pošty směrem k řece Střele. Skládá se ze dvou částí, novější a starší, jež byla kvůli nedostatku místa pro další hroby zvýšena. Vstupné: dobrovolné.

Přečíst více

Kabalat Šabat a Sukot s Mgr. Jiřím Blažkem, Th.D.

02. 10. 2020 - 02. 10. 2020
Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

18:00 – 22:00 Akce probíhá za podpory Nadačního fondu obětem holocaustu. Při oslavách kabalat šabat uvítáme i případný příspěvek ke košer či vegetariánskému pohoštění.

Přečíst více

Jana Farmanová – ENSO – kruh

17. 09. 2020 - 13. 11. 2020
Galerie Kaple

Galerie Kaple představí malby Jany Farmanové Galerie Kaple ve Valašském Meziříčí zve na výstavu s názvem ENSO – kruh, která bude otevřena 17. září 2020. Představí zde slovenskou malířku, vedoucí Ateliéru Malby na Akademii umění v Banské Bystrici, Janu Farmanovou. Výstavu můžete shlédnou paralelně s výstavou v Galerii Sýpka až do 13. listopadu 2020. Kurátorem výstavy je Lezsek Wojaczek a Alexandra Tamásová. Jana Farmanová (1970) patří mezi výrazné malířky-figuralistky. Prostřednictvím tradičního média obrazu vstupuje do diskurzivních témat současnosti. Tím přispívá k aktualizaci výrazových možností současné malby, neboť ji znovu dostává do živého společenského kontextu. Malby této autorky obsahují kvality čistoty, jednoduchosti a zároveň vážnosti. Její malířská tvorba se dotýká především osobního života. Maluje sebe i svoji rodinu, přičemž zkoumá vztahy mezi matkou a dcerami, dětský svět či přeměnu děvčete v ženu. Alexandra Tamásová, jedna z kurátorek výstavy uvádí: „ENSO teda znamená cestu, aj koniec cesty; proces aj výsledok; plnosť aj prázdnotu.“.   Výstavu je možné zhlédnout ve všední dny mimo pondělí od 9 do 17 hodin a o víkendu od 13 do 17 hodin. Více informací naleznete na stránkách www.kzvalmez.cz.  

Přečíst více

Vyrývané s láskou. Lidová ornamentika Plzeňska

01. 10. 2020 - 31. 10. 2020
Národopisné muzeum Plzeňska (Západočeské muzeum v Plzni, p. o.)

Ve dnech 1., 8. a 31. října 2020 bude výstava Vyšívané s láskou. Lidový ornament Plzeňska ve fotografii doplněna o grafické dílny. Ve dnech 1., 8. a 31. října 2020 bude výstava Vyšívané s láskou. Lidový ornament Plzeňska ve fotografii doplněna o grafické dílny. Pokud jste kreativní, zajímá Vás lidová výšivka nebo vyšíváte, ale chtěli byste vyzkoušet něco nového, tak je tento program určený právě vám. Na grafických dílnách si budete moci vyzkoušet techniku linorytu. Převedením vybraného lidového ornamentu na lino, které si následně zpracujete, a společně se pokusíme o ruční tisk linoleovou formou. Veškerý materiál zajištěn. Pokud tvoříte a rydla máte, přineste si vlastní. Dílny, pořádané za finanční podpory Městského obvodu Plzeň 3, budou určeny rodičům s dětmi, školním třídám a dalším zájemcům od 12 let. Na aktivizační program je nutné se objednat na tel. čísle 378 370 201 nebo emailu asmausova@zcm.cz. Akce probíhá od 14 do 18 hodin, poslední vstup v 16:00. Časová náročnost 90 minut. Vstupné je 40 Kč/os., 60 Kč rodinné (2 dospělí + 1-2 děti) https://zcm.cz/pro-navstevniky-zcm/kalendar-akci/linorytove-dilny https://www.facebook.com/events/355066379032701/

Přečíst více


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.