Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Aktuality

Život a dílo Františka Srpa

16. 09. 2020 - 15. 11. 2020
Muzeum Bučovice (Muzeum Vyškovska, příspěvková organizace)

Výstava obrazů a grafik ze sbírky Muzea Vyškovska a ze soukromých rodinných sbírek Evy Mrštinové, Zorky Březinové, Heleny Haasové a Vladimíra Srpa V roce 2020 uplyne 125 let od narození akademického malíře Františka Srpa. Osoba Františka Srpa je spojena s Bučovicemi díky jeho téměř dvacetiletému působení ve funkci profesora na gymnáziu v Bučovicích (1924–1943). Výstava v Muzeu Bučovice připomene život a dílo akademického malíře.

Přečíst více

Rozkulačeno!

04. 09. 2020 - 01. 11. 2020
Muzeum Vyškovska, příspěvková organizace

Jednou z nejsmutnějších kapitol éry komunismu je bezesporu násilná kolektivizace, která dosud nebyla v Čechách dostatečně reflektována, a proto dodnes neblaze ovlivňuje vztah Čechů k půdě a stále pociťujeme její neblahé důsledky: rozvrácení venkova, rozsáhlé sociální změny ve společnosti, tisíce zničených životů a lidských tragédií, změny v krajině a celkovém rázu českého a moravského venkova. „Je to po listopadu 89 vůbec první výstava, která zachycuje existenci selského stavu na českém území – od Rakouska-Uherska přes první republiku, protektorát a éru socialismu až k současnosti. Na dobu války a komunismu se samozřejmě zaměřuje nejvíc,“ upřesňuje historik ÚSTR Jiří Urban, jeden z autorů výstavy. Výstava Rozkulačeno! připomíná změny v postavení sedláků a ve vývoji soukromého hospodaření v proměnách času, s důrazem na cílenou likvidaci sedláků zejména v 50. letech. Na konkrétních případech postižených hospodářů, „kulaků“, mapuje období jak násilné kolektivizace, tak následného zkolektivizovaného hospodářství. Nechybí ani přesah do současnosti spojený s příběhy selských rodin, kterým se podařilo navázat na tradici rodinného hospodaření i přesto, že náprava křivd po listopadu 1989 se příliš nepovedla.

Přečíst více

Polské dny - Bracha

01. 09. 2020 - 09. 10. 2020
Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

Výstava fotografií v rámci Polských dní v Plzni, kdy máte možnost poznat tradice a kulturu Polska. Autorka fotografií Agnieszka Traczewszka, vám představí fotografie s tématikou návratů do polských štetlů. Už potřetí se v Plzni konají Polské dny, jejich těžištěm bude opět zářijový termín. Zveme na výstavy, filmové projekce, autorská setkání i koncerty. Neznámou epizodu z druhé světové války přiblíží výstava „Pasy pro život“ ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje, kterou doplní 17. 9. přednáška a promítání dokumentárního filmu. Druhou výstavu, tentokrát umělecké fotografie s tematikou židovského dědictví v Polsku a návratů současných ortodoxních Židů na místa spojená s jejich předky, budou moci zájemci navštívit ve Staré synagoze – výstava má název „Bracha / Požehnání“. Polský street art se v Plzni představil už v rámci srpnového festivalu WALLZ, během nějž vznikl v plzeňském veřejném prostoru mural polského umělce Zbioka. Jeho tvorba bude následně prezentována až do konce září na kolektivní výstavě v DEPU2015. Ani letos nepřijdou milovníci literatury o polský program na veletrhu Svět knihy, který se odehraje ve dnech 25.-26. září. Polský bohemista Aleksander Kaczorowski zde v rozhovoru s českým spisovatelem a scenáristou Pavlem Kosatíkem představí svou novou knihu o Otovi Pavlovi, která vyšla i v češtině. Dalším hostem bude filmařka a spisovatelka Marta Dzido, jež za knihu Slast (rovněž byla vydána i česky) získala loni Evropskou literární cenu. A bezprostředně po ukončení Světa knihy, 26. 9. večer, bude možné se na koncertě Pocta polským rockovým legendám v Zach’s Pubu seznámit s písněmi, které utvářely polskou hudební kulturu. Kultovní polské skladby zazní v nových neotřelých aranžích v podání zpěvačky Agy Twardoch s kapelou. Divadelní část Polských dnů v Plzni připravilo Johan Centrum – v prostorách Moving Station se bude konat představení Kobietostan. Jeho název by se dal do češtiny přeložit jako Ženostán, inscenace vznikla na základě rozhovorů s ženami ve věznicích a azylových domech. Filmoví fanoušci se mohou těšit na tři polské filmy ve Filmovém klubu Plzeň, bude mezi nimi i film Corpus Christi, nominovaný v letošním roce na Oscara. Program připravil Polský institut v Praze ve spolupráci s městem Plzeň a pod záštitou primátora města Plzně Martina Baxy.

Přečíst více

Tvořivá dílna TRADIČNÍ VÁNOČNÍ VRKOČE


Centrum Bohuslava Martinů (Městské muzeum a galerie Polička)

Přijďte si vyrobit tradiční lidový vrkoč ze sušených plodů, které neměly funkci pouze dekorační. Lidé věřili, že jim přinesou zdraví, lásku, úrodu a ochranu, a to právě v magickém čase předvánočním a vánočním. Přineste si s sebou malý hrneček nebo květináč a společně ho ozdobíme drobnými snítkami krušpánku a osázíme hustým lesem špejlí s množstvím drobností. Budou to ozdobené perníčky a ptáčci pečení z těsta, sušené švestky, rozinky, křížaly, zlacené i přírodní ořechy a makovice, šípky, nabobtnalý hrách a barevné ústřižky látky.  Cena:, 60, - Kč. V ceně je zahrnutý materiál na 1 vrkoč a návštěva vánoční výstavy betlémů.  

Přečíst více

POLIČSKÉ KOŘENY BOHUSLAVA MARTINŮ

21. 11. 2020 - 28. 01. 2021
Centrum Bohuslava Martinů (Městské muzeum a galerie Polička)

– jednou z připomínkových aktivit výstava k 130. výročí narození jednoho z nejvý-znamnějších českých skladatelů 20. století představující jeho rodinu, originální místo narození, dětství i raná léta v Poličce Zdánlivě obyčejná rodina na neobyčejném místě … přísná maminka, žertovný tatínek, umělecky založený bratr, šikovná sestra a malý, plachý, neduživý Bohuslav. Přidáte-li do této mozaiky ještě nevlastního bratra, dědu „nedědu“ a osobitého učitele hudby, můžete odhalit a prozkoumat „kořeny“, ze kterých vyrostl obrovský hudební talent.   Největším lákadlem výstavy je určitě „přenesená“ rodná světnička Bohuslava Martinů, do které nemusíte stoupat 192 schodů na věž kostela, ale dostanete se k ní zcela bezbariérově! Prohlédnete si také autenticky zařízený podkrovní pokojíček z bytu na Svépomoci, kde rodina bydlela ve 20. letech 20. století.   Otevírací doba o vánočních svátcích: 24. 12. 2020 – zavřeno 25. – 30. 12. od 13.00 – 17.00 hodin 31. 12. 2020 – 1. 1. 2021 – zavřeno 2. – 3. 1. 2021 od 13.00 – 17.00 hodin  

Přečíst více

Tužme se!

12. 09. 2020 - 08. 11. 2020
Muzeum Vyškovska, příspěvková organizace

Výstava k 150. výročí Sokola Vyškov Cílem výstavy je seznámení veřejnosti všech věkových skupin s historií vyškovského Sokola, s úlohou, kterou hrál v životě města, a s jeho významnými osobnostmi. Na velkoformátových panelech představíme prostřednictvím textů a fotografií historii vyškovského Sokola od počátků do násilného přerušení po roce 1948, s připomenutím oživení v roce 1968 a znovuobnovení po roce 1989. Jádro výstavy bude spočívat v letech 1918–1938, kdy Sokol hrál v životě města zásadní roli. Představíme nejen tělovýchovnou funkci Sokola, ale i jeho bohatou osvětovou a kulturní činnost, včetně loutkového divadla a provozu kina. Součástí výstavy se stane i projekce filmových materiálů, pro děti připravíme tvořivou dílničku s výrobou loutek a maňásků. Výstava je realizována za finanční podpory města Vyškova.

Přečíst více

Smetanovo trio & Wenzel Grund

20. 12. 2020
Novoměstská radnice

Komorní koncert k 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena a 100. výročí úmrtí Maxe Brucha. Smetanovo trio a Wenzel Grund ve velkém komorním nokturnu v nádherné akustice staletých novoměstských radničních zdí! Absolutní vrcholy komorní tvorby všech tří autorů. Sehranost a přirozená kooperace Smetanova tria s klarinetistou W. Grundem – umělců, kteří spolu koncertují téměř třicet let. 20. 12. Velký sál, začátek v 15 hod, vstupné: 350 – 500 – 700 – 900 Kč /na kategorie 700 Kč a nižší lze uplatnit slevy 50% (senior 65+, děti a studenti, ZTP, ZTP+P) http://www.nrpraha.cz/program/1070/smetanovo-trio-wenzel-grund/  

Přečíst více

Lucemburské opráski

19. 09. 2020 - 25. 10. 2020
Muzeum (Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě)

Nevšední výstava, která přiblíží dějiny lucemburského rodu trochu jinak – pohledem zábavného komiksu s názvem Opráski s českí historje. Jak Lucemburkové vyváděli v Českých zemích a co po nich zůstalo? Nevšední výstava, která přiblíží dějiny lucemburského rodu trochu jinak – pohledem zábavného komiksu s názvem Opráski s českí historje. Šestice lucemburských panovníků od Karla IV. po Jošta se představí atraktivní formou v podobě svérázných kreseb a gagů. Co se skrývá za komiksem s takto zvláštním názvem? Naivní, až schematické kresby spolu se stylizovaným pravopisně chybným projevem dotvářejí ráz komiksu, v němž tajemný autor Jaz glosuje historické události s nebývalou břitkostí a suchým humorem. Žádnému jeho obrázku (oprásku) nechybí vtipná pointa, často však od čtenáře vyžadují všímavost a všeobecný rozhled. Komiks si nejprve získal velkou popularitu v prostředí internetu na Facebooku, záhy začal vycházet s úspěchem i knižně. Teď se dočká i vlastní výstavy. Jazovy komiksy se zabývají celou českou historií od praotce Čecha až po nedávné dějiny, na výstavě jsou ale k vidění komiksy právě z doby lucemburské. Některé lidé znají z internetu nebo z knížek, některé Jaz vytvořil speciálně pro tuto výstavu.  Panely s komiksovými výjevy doplní i archeologické nálezy z tohoto období ze sbírek muzea.

Přečíst více

VERNISÁŽ: PAPÍROVÉ BETLÉMY A ROZKLÁDACÍ KNIHY VOJTĚCHA KUBAŠTY


Centrum Bohuslava Martinů (Městské muzeum a galerie Polička)

– výstava z tvorby fenomenálního autora rozkládacích knih a betlémů Jak mnohotvárný může být list papíru! Dítě nakreslí obrázek a geniální umělec vymyslí trojrozměrnou knížku. Takový byl malíř, grafik a ilustrátor Vojtěch Kubašta (1914-1992). Určitě jste se setkali s jeho prostorovými pohádkovými knížkami nebo betlémy. Stačí jeden pohyb ruky, knížka se otevře a do prostoru se zvedne celá kulisa i s postavami. Některé scény navíc obsahují pohyblivé prvky. A to vše stačí k divákově radosti. Jádrem výstavy budou rozkládací papírové betlémy Vojtěcha Kubašty. Svatá rodina je v nich zobrazena v orientálním prostředí, v české lidové chaloupce, ale také na Karlově mostě v Praze. Pro srovnání budou vystaveny i jiné, vystřihované papírové jesličky. Dále uvidíte velké množství obrázkových knih, především pohádek, které byly vydávány v 60. a 70. letech 20. století. Jejich věhlas však přesáhl hranice Československa. Výrobu několika příběhů dokonce Kubaštovi zadalo „Walt Disney studio“. V menší míře ukážeme i autorovy pohlednice nebo reklamní letáky. Výstava je zapůjčena od sběratele Jana V. Marouška.   Aby všichni návštěvníci  mohli zažívat úžas z toho, že jedním otevřením knížka „vyroste“ a příběh živě promluví, připravili jsme kopie vystavených knížek, které si vezmou do ruky. Zároveň mohou zkoumat konstrukci knihy a vzpomenout si na poznatky z geometrie a perspektivy. Budou mít také možnost dotvořit si vlastní skládanku. Výstava bude zahájena tvořivou dílnou pro děti i dospělé v sobotu 14. 11. 2020 od 14.00 – 16.00 hod. Tvořit se budou vánoční dekorace z časopisů. Stačí přeložit a jednoduchým trikem se z nich dají vyrobit stylizované stromečky nebo krásní andělé, které si můžete dát na krbovou římsu nebo za okno. Otevírací doba o vánočních svátcích: 24. 12. 2020 – zavřeno 25. – 30. 12. od 13.00 – 17.00 hodin 31. 12. 2020 – 1. 1. 2021 – zavřeno 2. – 3. 1. 2021 od 13.00 – 17.00 hodin

Přečíst více

VÝSTAVA ATELIÉROVÝCH PRACÍ FA VUT BRNO inspirovaných Poličkou

01. 10. 2020 - 01. 11. 2020
Centrum Bohuslava Martinů (Městské muzeum a galerie Polička)

Město Polička opět přijalo nabídku ke spolupráci s Fakultou architektury Vysokého učení technického v Brně. Studenti architektury v rámci svých semestrálních prací zpracovali předem dohodnutá témata využitelná konkrétně pro naše město. Jedná se o návrhy prezentované formou modelů a vizualizací. Tématem prací jsou možnosti využití volných ploch a parcel ve městě. Vystavené projekty budou sloužit i jako případné náměty pro další územní a urbanistické plánování v Poličce.  Vystavené budou práce: Kariny Humajové a Mariána Kleimana, Alice Ondrušové, Václava Hegingera, Alexandry Maximové, Veroniky Lietavové, Oskara Madra, Ondřeje Machače, Pavly Nesvadbíkové a práce ze Southeast University (Čína) od Zhang Qiana, Gao Pengchenga, Ethana Huanga a Lin Shiyi. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 1. října 2020 od 17.00 hod. za účasti autorů. Úvodní slovo pronese Ing. arch. Radek Toman, proděkan FA VUT Brno.

Přečíst více


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.