Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Aktuality

Advent s talenty světové opery

05. 12. 2022
Novoměstská radnice

Spolek přátel hudebních talentů i agentura Nachtigall Artists spolupracují již řadu let s Operním studiem při Bavorské státní opeře v Mnichově. Českými frekventanty tohoto projektu byli Petr Nekoranec a Boris Prýgl. Během operního gala mladých pěvců představí jejich nástupce a budoucí kolegy. Vystoupí americká sopranistka Jessica Niles, skotský tenorista iam Bonthrone, německo-americký basbarytonista Gabriel Rollinson, česká mezzosopranistka Monika Jägerová a doprovodí je anglický klavírista Joseph Beesley. 5. 12. Velký sál, začátek v 19 hod, vstupné na www.nachtigallartists.cz    http://www.nrpraha.cz/program/1206/advent-s-talenty-svetove-opery/  

Přečíst více

Fenomén cimbál

20. 10. 2022 - 15. 01. 2023
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Výstava Fenomén cimbál bude reflektovat jak jeho historický a nástrojový vývoj v kontextu tradiční lidové hudby, tak rozfázovaný postup výroby cimbálu a výsledný produkt dokumentovaný na současných výrobcích cimbálu v České republice. Záměrem výstavy je představit cimbál jako hudební nástroj, jehož počátky sahají do středověké epochy oblasti Blízkého východu, odkud se postupně rozšířil do Evropy, kde byl známý pod různými názvy, a současnou podobu mu vtisknul v šedesátých a sedmdesátých letech 19. století budapešťský nástrojař českého původu Josef Václav Schunda, který jej opatřil čtyřmi nohami, více než čtyřoktávovým chromatickým rozsahem a pedálovými tlumiči. Na Moravu pronikl tento velký pedálový cimbál vyráběný v Maďarsku ze Slovenska až ve třicátých letech 20. století a s fenoménem cimbálových muzik je spojen v souvislosti s rozvojem folklorního hnutí po druhé světové válce. Výstava představí pomocí audiovizuálního záznamu a trojrozměrných dílčích částí nástroje technologii a rozfázovaný postup výroby cimbálu v dílně Jiřího Galušky z Ostrožské Nové Vsi (Mistra tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje), ale i dalších výrobců z ČR (Pavla Všianského z Brna, Vladimíra Holiše z Myslíku-Palkovic a Pavla Petržely z Vracova), přiblíží podobu jeho současného vývoje, ale také veřejnost seznámí s technikou hry, osobnostmi současných cimbalistů a ukáže cimbál jako koncertní nástroj, pro který skládají hudbu současní autoři. Výstava dále připomene dvě významné osobnosti hudebního folkloru spjaté s Uherským Hradištěm – Jaroslava Václava Staňka (1922–1978) a Jaroslava Čecha (1932–1970), jejichž činnost ovlivnila následující generace hudebníků, tanečníků či choreografů.        

Přečíst více

Zvídálkové, vzhůru do muzea!


Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti)

Po prázdninách se poprvé potkáte se skřítkem Zvídálkem! Třetí říjnovou neděli nám šikovný skřítek Zvídálek ukáže, jak lze pomocí jehliček, jehlic a spousty nití vytvořit opravdické umělecké dílo. Přijďte s dětmi do Galerie Slováckého muzea a zažijte skvělé odpoledne! Galerie Slováckého muzea, Otakarova 103, neděle 16. října od 13.00 do 17.00 hodin. Rodinné vstupné 200 Kč či dle platného ceníku.  

Přečíst více

Přednáška - Různé chutě judaismu - MaHaRaL - 2. část


Stará synagoga, expozice: „Židovské tradice a zvyky“

Akce se koná od 17.00 v Rabínském domě. Rabínský dům, 1. patro (Palackého 442/3,Plzeň) Koná se za podpory Nadačního fondu obětem holocaustu. Vstupné : 30,- Přednáška Sylvie Wittmannové Povídání při které se pobavíte a něco nového se dozvíte. Judaismus ve světle, který by jste nečekali. Různé chutě judaismu budou pokračovat rabínskými i nerabínskými osobnostmi osobnostmi, které náš svět velmi ovlivnily. MaHaRaL - rabi Jehuda Löw Ben Bezalel - 2. část

Přečíst více

Luděk Pokorný, vzpomínková výstava výtvarných děl

17. 09. 2022 - 17. 10. 2023
Městské muzeum Bechyně

Výstava malíře, řezbáře hvožďanského malíře, řezbáře, zakladatele Betlémů ve stodůlce. Výstava výtvarných děl hvožďanského malíře, řezbáře a zakladatele Betlémů ve stodůlce (1930-2008). Výstava představí náhled do rozsáhlého díla tohoto „renesančního autora“. Nepřeberné množství námětů v oleji, tempeře, uhlu, grafice aj. Potkáte zde řadu venkovských a přírodních motivů, ovšem také akty, studie postav, abstrakce, výběr díla od studijních let autora až do konce života. Výstavu doplní loutky, samorost, skici, nebo velkoformátový plakát s indiánem... Potrvá do 17. března. Vstupné mimo vernisáž 50 a 40 Kč společně se vstupem na stálou expozici.

Přečíst více

Dárkonoši. Od Ježíška po Santa Clause

06. 10. 2022 - 08. 01. 2023
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

Tradice vánočního obdarovávání se vine od sklonku středověku a s ní jsou spojené i tajemné bytosti, které dárky přinášejí. Některé mají původ v křesťanství, jiné vycházejí z pohanských představ, že v čase zimního slunovratu přicházejí k lidem démoni, kteří odměňují, ale i trestají. Každý z nich má svůj příběh, odkud přichází, jak se v čase proměňuje a jaké tradice jsou spojeny s jejich příchodem. Zatímco pro východní Evropu je typický Děda Mráz, v západní Evropě nejčastěji naděluje Otec Vánoc; ve středoevropském prostoru se setkáváme s Ježíškem, zatímco skandinávským dětem nosí dárky různí skřítkové. Existuje však množství lokálních dárkonošů, o nichž jste možná ještě ani neslyšeli… Vernisáž ve čtvrtek 6. října v 17 hodin. výstava potrvá do 8. ledna 2023.    

Přečíst více

Podzimní tvořivá dílna


Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, příspěvková organizace)

O podzimních prázdninách se uskuteční dílnička, kde si můžete vyrobit zvířátko z listí a jiné výrobky s podzimní tematikou. Připravena bude spousta přírodnin a jiný tvořivý materiál. Slovácké muzeum, Smetanovy sady 179, čtvrtek 27. října od 10.00 do 15.00 hodin. Přijít můžete kdykoliv během uvedeného času. Vstupné 100 Kč dospělí, 70 Kč děti.

Přečíst více

Přednáška - Různé chutě judaismu - MaHaRaL - 2. část


Velká synagoga

Akce se koná od 17.00 v Rabínském domě v Plzni. Rabínský dům, 1. patro (Palackého 442/3,Plzeň) Koná se za podpory Nadačního fondu obětem holocaustu. Vstupné : 30,- Přednáška Sylvie Wittmannové Povídání při které se pobavíte a něco nového se dozvíte. Judaismus ve světle, který by jste nečekali. Různé chutě judaismu budou pokračovat rabínskými i nerabínskými osobnostmi osobnostmi, které náš svět velmi ovlivnily. MaHaRaL - rabi Jehuda Löw Ben Bezalel - 2. část

Přečíst více

Ženy v ráji

14. 09. 2022 - 30. 10. 2022
Muzeum Podbezdězí (Muzeum Mladoboleslavska)

Muzeum Podbezdězí otvírá poslední výstavu sezóny. Na fotografiích Petry Urbanové, autorky z Českého ráje, se krása přírodních scenérií potkává s krásou žen.  Vernisáž se uskuteční 14. září v 17 hodin. 

Přečíst více

Tajemství úrody

07. 09. 2022 - 05. 11. 2022
Mariánská Týnice (Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici, p. o.)

Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici zve na slavnostní zahájení výstavy Tajemství úrody, které se koná 7. 9. 2022 od 17 hodin v refektáři muzea. V kulturním programu vystoupí skupina Kozel z Kozojed. Výstava potrvá do 5. 11. 2022. Sklizeň úrody bývá často spojována s časem žní, také s obdobím tvrdé práce, ale i s časem obřadů a oslav (nejen dožínek). Hospodáři se v minulosti, podobně jako dnes, snažili nejrychleji obilí sklidit, aby nezmoklo, bylo co nejdříve odvezeno do stodoly k výmlatu. V lidové kultuře rezonoval chléb jako boží dar. Konec léta a podzimní čas je tradičně věnován sklizni i dalších plodin. Jejich skladba bývala v minulosti velice pestrá a pro selský statek představovala celoroční obživu. Hlavní osu výstavy připomenou stroje, pomůcky i jednoduché nářadí, které ke sklizni sloužily. Fotografie a další obrazová dokumentace odkazují k vybranému tématu v dávné i nedávné minulosti. Více ZDE.

Přečíst více


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.