Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Aktuality

CHEMOPLAST Brno Zdravě i hravě

22. 05. 2024 - 06. 09. 2024
Muzeum silnic (Muzeum silnic ve Vikýřovicích u Šumperka)

Chemoplast Brno hravě i zdravě - exkluzivní expozičně - herní výstava na retro vlně nabízí ze světově největší soukromé sbírky mapující historickou osu portfolia výrobních artiklů "Chemoplast Brno" - někdejšího zakladatele a výrobce prvotních sad CHEVA, ale obecně stavebnic, her, skládaček, hraček, cvrnkacích fotbalů, táhlových hokejů, deskových her na cesty, nábytku pro panenky, dětského programu hraček na pískoviště, domácích potřeb aj. Výstava je  doplněna o autorská díla z české stavebnice CHEVA od zakladatele a patrona projektu Svět kostiček® Ing. arch. Petra Šimra,  mezi která se řadí budovy různorodé české i zahraniční architektury. V dětské herně v předsálí se představí kostky stavebnic CHEVA®, CHEVA BIMBO®, ale také například cvrnkací fotbal ze souboru stolních a společenských her.   

Přečíst více

Letní Filharmoniště: Kerberos Ensemble (s dětmi od 0 do 3 let)

14. 08. 2024
Novoměstská radnice

Soudobá klasická hudba se špetkou folkloru i pro nejmenší ve Velkém sále Novoměstské radnice. Hobojistka Magdaléna Kyselovičová, kytaristka Nikola Liederhaus a zpěvačka Kristina Kubová v unikátním spojení zpěvu, hoboje a kytary s láskou interpretují hudbu současných skladatelů. Aktivně vyhledávají nové kompoziční příležitosti a snaží se čerstvou hudbu srozumitelnou formou předat širokému publiku, včetně těch nejmenších. Na koncertě zazní hudba Ivana a Viléma Zelenky a vyvážená bude folklorními skladbami klasiků L. Janáčka a B. Smetany. 14. 8. Velký sál, začátek 9:30 hod a 11 hod, vstupenky (dospělý 290, dítě 90 Kč) je možné koupit na GoOut, podrobnosti na www.filharmoniste.cz http://www.nrpraha.cz/program/1363/letni-filharmoniste-kerberos-ensemble-s-detmi-od-0-do-3-let/  

Přečíst více

Pokojíčky v běhu času

01. 06. 2024 - 28. 10. 2024
Muzeum Podbezdězí (Muzeum Mladoboleslavska)

Soukromá sbírka Soni Kočové obsahuje obrovské množství panenkovských pokojíčků i obchůdků. Nejstarší exempláře jsou secesní z let 1880 – 1900 a nejmladší v bruselském stylu, který vévodil československému designu v 60. a 70. letech. Výstava malého nábytečku a dalších panenkovských drobností je zkratkou zpět do bezstarostných dětských let. Přijďte si je užít už na vernisáž, která za účasti sběratelky proběhne na Mezinárodní den dětí.

Přečíst více

Apologie cisterciácké krajiny

15. 06. 2024 - 02. 11. 2024
Mariánská Týnice (Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici, p. o.)

Výstava Centra baroka Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici se bude věnovat tématu cisterciácké krajiny na někdejším panství cisterciáckého kláštera. Vernisáž se koná v rámci zahájení Letního barokního festivalu v západním ambitu. Krásu venkovské krajiny, v níž cisterciácké kláštery v souladu s hodnotami a spiritualitou vytvářely trvalé hodnoty patrné do dnešních dnů, můžeme nejen obdivovat, ale musíme ji také chránit. Jak samotný název napovídá, jedinečná krajina čelí mnoha výzvám, na jedné straně je postupně rehabilitována, na straně druhé potencionální výstavba větrných elektráren hrozí vizuální devastací hodnot, které krajina vytváří. Na deseti výstavních panelech bude pojednáno o významných klášterních památkách i drobnějších stavbách, Staré plaské cestě, barokních dvorech, sochách či křížcích, ale také památných stromech, němých svědcích historie krajiny. Výstava bude zahrnovat nejen vybrané krajinotvorné prvky, ale také představení dosavadních aktivit muzea konaných v krajině (komentované procházky či pěší pouť). Vyzdvižena bude současnost krajiny ve vztahu k probíhajícímu mezinárodnímu projektu Cisterscapes, zahrnujícím celkem sedmnáct klášterních krajin Evropy – Německa, Rakouska, Polska, Slovinska a Česka, usilujících společně o ochrannou značku „Evropského kulturního dědictví“ (EHL). Web akce ZDE.

Přečíst více

Festival delikátních chutí – podzim 2024

06. 10. 2024
Novoměstská radnice

Další podzimní gastronomický festival na Novoměstské radnici opět nabídne lákavé vůně z nejrůznějších koutů světa i pestrou škálu delikátních chutí. Po celý den budete moci ochutnávat lahodná jídla, tradiční i cizokrajné pochoutky. 6. 10. Nádvoří, Mázhaus a přilehlá část Karlova náměstí, otevřeno 10-18 hod. Vstup zdarma. https://www.nrpraha.cz/program/1352/festival-delikatnich-chuti-podzim-2024/  

Přečíst více

Doba (před)covidová: Epidemie v minulosti a současnosti

06. 06. 2024 - 22. 09. 2024
Muzeum T.G.M. Rakovník (Muzeum T. G. M. Rakovník)

Zveme vás na výstavu Doba (před)covidová: Epidemie v minulosti a současnosti do Petrovcovy výstavní síně od 6. 6. do 22. 9. 2024! Doba (před)covidová je název putovního studentského výstavního projektu, který vznikl během akademického roku 2020/2021 na Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Projekt je zaměřený nejen na onemocnění, které v posledních více než dvou letech výrazně ovlivňuje běžný život společnosti na celém světě, ale i na dějiny vybraných epidemií, které se historicky dotkly území střední Evropy. Jako průvodce studentského projektu si vybrali tvůrci výstavy významného českého epidemiologa profesora Karla Rašku, který významným způsobem pomohl vymýtit jednu z nejnebezpečnějších chorob – pravé neštovice. Přijďte se podívat, jak úspěšně či méně úspěšně lidstvo v dějinách bojovalo a dodnes bojuje s epidemiemi! Těšíme se na vás!

Přečíst více

Maok – Nový den

11. 09. 2024
Novoměstská radnice

Tradiční zářijový koncert Maoka na Novoměstské radnici, večer nabitý nádhernou atmosférou a hudbou, která hýčká, hladí na duši a léčí. Maok je fenomenální slovenský hudebník, improvizátor, multiinstrumentalista, zpěvák a skladatel filmové i divadelní hudby. 11. 9. Velký sál, začátek v 19 hod, vstupné 650 Kč, vstupenky na www.maok.sk https://www.nrpraha.cz/program/1361/maok-novy-den/  

Přečíst více

Modrotisk i jinak

27. 06. 2024 - 20. 10. 2024
Hlavní budova muzea (Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci (Hlavní budova muzea))

Putovní výstava Městského muzea ve Dvoře Králové nad Labem o modrotisku. Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve na slavnostní vernisáž výstavy Modrotisk i jinak, která bude otevřena ve čtvrtek 27. června od 17 hodin v hlavní budově muzea v Husově ulici 678 v Žatci. Na úvod zahrají žáci hudebního oboru ZUŠ Žatec. „Putovní výstava Městského muzea ve Dvoře Králové nad Labem nabídne ucelený soubor královédvorských textilních návrhářů, kteří využili techniku modrotisku pro vytvoření svých uměleckých děl. Představíme tvorbu Jitky, Petry a Rudolfa Doulíkových, Evy Bittové, Nadi Veselé, Zdeňka a Darji Horáčkových a Ivy Čapkové. Dozvíte se také o historii a výrobě modrotisku, kde byla kolébka modrotisku, jaké manufaktury vznikaly, a také o technologii zpracování forem. Jako doprovodný program chystáme v průběhu trvání výstavy workshop tisku na ubrousky, tašky či na donesená trička“, přiblížila Jitka Krouzová, vedoucí výstavnicko-propagačního oddělení muzea. Výstava potrvá do 20. října 2024.  

Přečíst více

Posvátné umění v nesvaté době. České sakrální umění 1948–1989 II.

07. 06. 2024 - 08. 09. 2024
Mariánská Týnice (Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici, p. o.)

Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici zve na slavnostní zahájení výstavy „Posvátné umění v nesvaté době. České sakrální umění 1948–1989 II.“ připravené v úzké spolupráci s Muzeem umění Olomouc. Vernisáž se koná v pátek 7. června 2024 od 17 hodin v kostele Zvěstování Panně Marii v Mariánské Týnici. V průběhu vernisáže zazní část Truvérské mše od skladatele Petra Ebena v podání chórového sboru Kůrovci. Záštitu nad projektem převzal Mons. Tomáš Holub, biskup plzeňský. Poděkování patří rovněž všem zapůjčitelům, bez jejichž vstřícnosti by výstava nebyla úplná. Výstava odkazuje ke kurátorskému výběru instalace tématu v Muzeu umění Olomouc, rozšířenému o zápůjčky dalších děl z institucí Plzeňského kraje a sbírek soukromých sběratelů. Cílem je nahlédnout jednu z opomíjených kapitol české historie, dokumentovat roli výtvarného umění v bohoslužebném prostoru i mimo něj. Jedná se o tvorbu vzniklou v jednačtyřicetiletém období komunistické totality, v klimatu a čase cílené ateizace společnosti a mnohdy krutých restrikcí. Přesto se někdy podařilo realizovat v kostelích kvalitní a moderní výtvarná díla, často v rámci nezbytných restaurátorských prací. O to víc vyniká důraz na pravdivost a étos přístupu tvůrců, kteří navíc v mnoha případech přinášeli mezi klasické formy i projevy současného a moderního vnímání umělce druhé poloviny 20. století. Za jednotlivými díly stojí příběhy odvahy, zaujetí a obětavosti osobností zadavatelů, kněží jednotlivých farností, realizátorů a umělců. Výstava potrvá do 8. 9. 2024. Web akce ZDE.

Přečíst více

TMA JAK V PYTLI

04. 06. 2024 - 31. 03. 2025
Centrum tradičních technologií (CETRAT Příbor - pobočka Muzea Novojičínska)

O tom, jak se kdysi svítilo… Výstava věnovaná historickým formám svícení a rozdělávání ohně je postavena na muzejních sbírkových předmětech a experimentech Centra tradičních technologií Příbor. Velké množství světla, které nás dnes ve dne v noci obklopuje, nebylo v minulosti vůbec samozřejmostí a světlo a tma představovaly pro naše předky mnohem větší kontrast.  

Přečíst více


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.