Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm je nejvýznamějším muzeem v přírodě v České Republice. Jeho první část byla zásluhou bratří Jaroňků otevřena v roce 1925. Starší z bratrů Bohumír studoval v reálce v Novém Jičíně a při svých výletech do nedalekého Štramberka obdivoval valašské roubené domy.
Pak se zatoulal do světa jako malíř porcelánu a grafik. V roce 1895 navštívil v Praze Národopisnou výstavu českoslovanskou, kde ho nejvíce zaujala expozice dědiny a v ní skupina staveb „valašská osada“, kterou navrhoval architekt Dušan Samo Jurkovič. Právě v pověstné hospodě „Na posledním Groši“ vyhrávala valašská Pelárova kapela. V roce 1909 se Jaroňkové natrvalo usídlili v Rožnově pod Radhoštěm. Alois se vydal na „výzvědy“ do Skandinávie, prohlídl si vznikající muzeum v přírodě v Aarbusu v Dánsku a také dnes nejstarší „skanzen“ ve švédském Stockholmu. Po návratu pak bratři v roce 1911 iniciovali založení Musejního spolku a o dva roky později byl na světě i konkrétní projekt, ale vše zastavila válka.
K uskutečnění záměru tak došlo až v souvislosti s prvním folklorním festivalem na Valašsku roku 1925, který se jmenoval Valašský rok. Tehdejší festival položil základy pro jeden z významných folklórních festivalů v ČR – Rožnovské slavnosti, jež pořádá pravidelně v dvouletých intervalech Valašské muzeum v přírodě. Tyto slavnosti se v roce 1925 již konaly v novém muzejním areálu, v současném Dřevěném městečku, který byl budován v městském lázeňském parku, kde již stála rožnovská radnice, Billův měšťanský dům z 18. Století a několik dalších drobných objektů. V následujících třech letech přibyla Vaškova hospoda a roku 1933 kopie fojtství z Velkých Karlovic.
Valašské muzeum v přírodě má dnes čtyři areály. Nejstarší Dřevěné městečko bylo uvedeno do provozu již v roce 1925. V roce 1972 byla otevřena Valašská dědina a nakonec areál Mlýnské doliny, který přivítal první návštěvníky v roce 1982. K Valašskému muzeu patří také soubor secesních staveb na Pustevnách – Libušín a Maměnka.
Ve valašském muzeu se konají národopisné akce, folklórní festivaly, setkání řemeslníků, které celoročně oživují tuto ojedinělou Národní kulturní památku. Vždy se začíná Masopustem a končí se Vánocemi na dědině včetně Štěpánské koledy. Každoroční programová nabídka Valašský rok čítá na 60 programových titulů.
Dřevěné městečko
Je nejstarším a nejnavštěvovanějším areálem Valašského muzea v přírodě, jakož i nejstarším muzeem v přírodě v celé střední Evropě. Areál byl otevřen v roce 1925 a postupně doplňován o další stavby. Dřevěné městečko prezentuje způsob života na malém městě v období od poloviny devatenáctého století až po první čtvrtinu století dvacátého. V době hlavní sezóny zde probíhají programy, připomínající obřady, obyčeje a dovednosti našich předků. Návštěvníci zde mohou například spatřit ruční výrobu tradičních kamenných brousků či dlabání drobných domácích výrobků ze dřeva. Nositelé tradice lidových řemesel pomáhají uchovávat tato netradiční řemesla stále živá. Dřevěné městečko je také dějištěm několika mezinárodních folklorních festivalů a mnoha kulturních pořadů. Prohlídka s průvodcem trvá 45 minut. Možná je také individuální prohlídka.
Mlýnská dolina
Mlýnska dolina je nejmladším areálem Valašského muzea v přírodě. Byla otevřena v roce 1982. Jsou v ní sdruženy dodnes funkční technické stavby převážně na vodní pohon.
Umístění valchy, mlýna a pily je téměř přesnou rekonstrukcí situace, která ještě v první polovině 19. století existovala ve Velkých Karlovicích – údolí Podťaté. Lisovna oleje je původní stavbou ze 17. století. Hamr je rekonstrukcí provozu z Ostravice. S výjimkou lisovny jsou všechny mechanismy poháněny vodní silou. V objektu vozovny z Ostravice je instalována expozice „Dopravní prostředky na Valašsku". Výstava představuje svým zaměřením různé formy dopravních prostředků, které se využívaly v zemědělství, lesnictví, obchodní činnosti, dopravě osob a v rámci dalších živností a řemesel. V letech 2008 – 2009 byl areál rozšířen o nové objekty - obytný dům z Trojanovic, kovárnu z Horní Lidče a stodolu z Velkých Karlovic – Podťatého. Hamerní část Mlýnské doliny doplnila také roubená zvonice z Dolní Bečvy, která původně stála v areálu Dřevěného městečka.
Valašská dědina
Valašská dědina je nejrozsáhlejším areálem Valašského muzea v přírodě. Hospodářské usedlosti, salašnické stavby, mlýn a kovárna jsou umístěny v krajině, která svou členitostí připomíná mnohé vesnice na úbočích Beskyd.
První objekty byly postaveny v roce 1962, areál zpřístupněn od roku 1972. Interiéry obytných domů zachycují způsob bydlení od poloviny 19. století v různých sociálních vrstvách. V průběhu roku se zde konají programy, oživující staré způsoby hospodaření. Políčka, zahrádky a ovocné stromy připomínají pěstování starých plodin. Během prohlídky se lze setkat s řadou domácích zvířat i stádem ovcí. Prohlídka areálu je možná i bez průvoce a trvá cca 120 minut.
Otevírací doba na: www.vmp.cz
Adresa:
Palackého 147
75661 Rožnov pod Radhoštěm