Městské muzeum
Muzeum má dvě expozice.
Loutkářství na Březnicku, které vzdává hold Arnoštce Kopecké, vnučce jednoho z nejznámějších loutkářů Matěje Kopeckého. Církevní a duchovní život, sbírkové předměty církevního a lidového charakteru.
Obě expozice jsou vhodné také pro děti.
Církevní a duchovní život v Březnici
Církevní život v Březnici byl zajímavý – od protestantského vyznání většiny obyvatel města se rekatolizačním procesem v polovině 17. století přehoupl do silně katolického, kdy se církev stala hlavním správcem duchovního života ve městě a okolí. Do lidové kultury vstoupila barokní podoba zbožnosti tradicemi her, obchůzek a koledováním, propojenými s církevními svátky. Ovlivnila lidovou hudbu, zpěv, divadlo, promítla se do slovesnosti i do výtvarné podoby. Vystavené sbírkové předměty pocházejí z březnického prostředí a dokládají, že soužití kněžské komunity s obyvateli městečka přineslo všestranný kulturní a společenský rozvoj.
Loutkářství na Březnicku
V Březnici se dochovalo mnoho dokladů o provozování loutkářství. Velkou roli zde sehrálo umění Arnošty Kopecké, vnučky jednoho z nejznámějších loutkářů, Matěje Kopeckého. Ta provozovala kočovnou loutkářskou činnost v okolí Březnice a je pochována na místním hřbitově. Bohatá tradice loutkářství pokračovala provozováním spolkových a rodinných divadel. Dochovaly se kulisy, loutky i doplňky divadýlek, které patřily spolkům Sokol a Orel.
V rámci prohlídky je promítán loutkový film „Johannes doktor Faust“ z roku 1958, který režíroval Emil Radok za asistence Jana Švankmajera. Příběh vypráví o světě, v němž předměty a rekvizity žijí vlastním životem.
Aktuálně z muzea
Adresa:
Náměstí 11
26272 Březnice