
Centrum tradičních technologií

CETRAT Příbor - pobočka Muzea Novojičínska
Muzeum v Příboře, které tvoří nedílnou součást Muzea Novojičínska se již několik let ve své odborné a prezentační činnosti věnuje archaickým a tradičním technologiím zpracování přírodních materiálů. V současné době společnost řeší mnoho zásadních otázek cílených na vztah člověka k přírodě a přírodním zdrojům včetně otázek spojených s udržitelným rozvojem i recyklací. Velmi důležitá je v tomto kontextu inspirace a poučení v kulturní historii. Muzeum Novojičínska se rozhodlo vzhledem k těmto skutečnostem využít dlouhodobých výzkumných i prezentačních zkušeností a přistoupilo k transformaci příborské pobočky z Muzea a pamětní síně S. Freuda v Centrum tradičních technologií - uváděné pod zkratkou CETRAT.V dnešní době již v Příboře funguje experimentální pracoviště, na kterém jsou zkoumány a rekonstruovány tradiční, mnohdy již zcela zaniklé, výrobní postupy zpracování přírodních materiálů. Tato dílna není přístupná veřejnosti, ale výstupy jsou prezentovány prostřednictvím výstav, tematických programů a publikací. Návštěvnické veřejnosti ovšem budou následně zpřístupňovány expozice zaměřené na tradiční rukodělnou výrobu a zpracování přírodnin. Během přípravy expozice bude postupně omezeno původní vlastivědné a úzce lokální zaměření příborského muzea a celý provoz se plně přeorientuje v Centrum tradičních technologií zprostředkující poznání rukodělné výroby v mnoha kulturních souvislostech.
Otevírací doba muzea
Úterý, středa, čtvrtek 8.00 – 12.00 13.00 – 16.00
sobota 9.00 – 17.00
Zaměření: ostatní
Diskusní příspěvky

Okenní výstava "O svícení v minulosti"
19. 01. 2021 - 28. 02. 2021Centrum tradičních technologií (CETRAT Příbor - pobočka Muzea Novojičínska)
Výstava fotografií muzejních sbírkových předmětů v oknech Centra tradičních technologií Zimní čas se promítl do každodenního života lidí v minulosti mimo jiné v nutnosti vyrovnat se s tmou, která je obklopovala. Krátké dny a dlouhé noci představovaly skutečně náročné období, neboť prostředky určené k osvětlování vnitřních i venkovních prostor byly omezené. Navíc zcela závisely na plamínku ohně vzniklém přímým hořením vhodného materiálu. Svítidel byla využívaná celá řada. Od prostých loučí, přes kahany a lampy na rostlinný i živočišný tuk, svíčky z loje i vosku až po lihové a petrolejové svítilny. Cílem výstavy je představit jak typická svítidla využívaná v minulosti, tak i základní prostředky na rozdělávání ohně i udržování plamene. Vystaveny jsou fotografie historických sbírkových předmětů a také rekonstrukcí uskutečněných v Centru tradičních technologií Příbor. Text: PhDr. Václav Michalička, Ph.D. Fotografie: Petra Vidomusová Muzeum Novojičínska – CETRAT Příbor 2021 Ke spatření cestou podél Piaristického kláštera v Příboře během ledna a února 2021

Muzeum z domova
31. 03. 2020 - 31. 12. 2021Centrum tradičních technologií (CETRAT Příbor - pobočka Muzea Novojičínska)
V roce 2020 jsme nově zřídili záložku MUZEUM Z DOMOVA, které stále doplňujeme. Přímý odkaz na záložku MUZEUM Z DOMOVA https://www.muzeumnj.cz/centrum-tradicnich-technologii-pribor/muzeum-z-domova/ Muzea jsou totiž kulturně-paměťové instituce ve službách společnosti a jejich posláním je mimo jiné inspirace a opora poznáním minulosti. Zpřístupnili jsme proto na našich stránkách odkaz, na kterém se budete moci i z bezpečí vašeho domova seznámit s výstupy příborské pobočky Muzea Novojičínska (CETRAT Příbor). Jedná se nejen o výstavy, ale i různé podněty a zajímavosti. Aby zájemci o staré rukodělné technologie a přírodní materiály měli přístup ke studijním podkladům, rozhodli jsme se v PDF také zdarma zpřístupnit publikaci „Kopřiva. Plevel, který šatil.“
Kontakty
Adresa:
Lidická 50
742 58 Příbor
Email:
Telefon:
+420556725191
Oficiální stránky muzea:
Výsledky hodnocení
Expozice a výstavy |
4,9
|
Lidé v muzeu |
4,9
|
Služby návštěvníkům |
4,8
|
Doprovodné akce |
0,5
|
Zobrazit všechna hodnocení muzea (11) |
