Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

SPORTU ZDAR!

DOX - Centrum současného umění

24. 06. 2016 - 10. 10. 2016

Výstava SPORTU ZDAR! představuje na ploše 1230m2 díla se sportovní tematikou šedesáti českých umělců z období od roku 1945 do současnosti. Vedle maleb a soch jsou na ní zastoupeny také instalace, koláže a kresby známých i méně známých tvůrců.

Když se před 120 lety v Aténách uskutečnily první novodobé olympijské hry, chtěl jejich zakladatel, baron Pierre de Coubertin, navázat na tradici antických olympijských her nejen soutěžením ve sportovních disciplínách, ale také spojením sportu a umění. V programu sedmi letních her mezi lety 1912 a 1948 byly dokonce umělecké soutěže, v nichž umělci „soupeřili“ v kategoriích architektura, literatura, hudba, malířství a sochařství.

Sport sice inspiruje už od pradávna, ale až ve dvacátém a jednadvacátém století se stal fenoménem,  jímž se zabývala  celá řada významných českých umělců od Kamila Lhotáka, Bohumíra Matala, Jiřího Koláře přes Michaela Rittsteina, Jaroslava Rónu až po Františka Skálu či Krištofa Kinteru.

Výstava SPORTU ZDAR! představuje na ploše 1230m2 díla se sportovní tematikou šedesáti českých umělců z období od roku 1945 do současnosti. Vedle maleb a soch jsou na ní zastoupeny také instalace, koláže a kresby známých i méně známých tvůrců.

Expozice probíhala v době konání XXXI. Letních olympijských her v Riu de Janeiru s podporou Českého olympijského výboru.

Projekt je volně inspirován knihou Sport je umění autora Petra Volfa.

Kurátoři: Petr Volf, Leoš Válka

 

DOPROVODNÝ PROGRAM


10. 7. | 16:00
Komentovaná prohlídka výstavy SPORTU ZDAR! s lektorem.


24. 7. | 16:00
Komentovaná prohlídka výstavy SPORTU ZDAR! s lektorem.


28. 7. | 18:00
Komentovaná prohlídka výstavy SPORTU ZDAR! s kurátorem Petrem Volfem

Petr Volf je spolu s Leošem Válkou kurátorem výstavy a zároveň autorem knihy Sport je umění, kterou je výstavní projekt volně inspirován. Prohlídka je zdarma k zakoupené vstupence, rezervace nutná na rezervace@dox.cz nejpozději do 27.7.


27. 8. | 14:00
BĚHU ZDAR! - Kulturně-orientační běh Prahou 7

Sport a kulturu propojíme v rámci orientačního běhu Prahou 7, která nejenom že je ideálním místem pro běžce, ale profiluje se i jako tzv. Art District 7. Kontroly budou umístěny v jednotlivých kulturních institucích a cíl v DOXu. Délka trasy nepřesáhne 7 km, tudíž je určená zejména rekreačním běžcům. Neběžci mají možnost zúčastnit se rodinné díly Medaile!, která bude od 14:00 do 17:00 probíhat v DOXu.

Rezervace nutná na rezervace@dox.cz


7. 9. | 18:00
Sportovec a totalita – příběh Emila Zátopka

Debata na téma propojení sportu a politiky se specifickým zaměřením na život legendárního běžce Emila Zátopka. Diskutovat bude František Kolář, historik sport a místopředseda Českého olympijského výboru a Pavel Kosatík, novinář, scénárista a autor knihy Emil Běžec. Debatu moderuje kurátor výstavy, novinář a spisovatel Petr Volf.

Vstupné 60 Kč / snížené 40 Kč
Rezervace na rezervace@dox.cz


1.10. | 15:30

Architektura sportovišť

Přednáška Markéty Svobodové v rámci Dne architektury, která představí architekturu vybraných sportovních zařízeních postavených po roce 1945


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.