Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Petr Pastrňák / Obrazy

Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech (Galerie Klatovy / Klenová)

12. 11. 2016 - 15. 01. 2017

Petr Pastrňák nevystavuje často. V rámci jeho dosavadních výstav je současná přehlídka jednou z dosud nejrozsáhlejších a představuje náhled do jeho obrazů od 90. let až k těm současným.

Petr Pastrňák pochází z Ostravy, rád se vrací do Beskyd, ale dlouhodobě žije v Praze a v posledních deseti letech také v jižní Indii.

Pastrňák je umělec výjimečného nadání. Pracuje na principu řízené náhody a jejího doslova ekvilibristického malířského usměrnění. Jeho obrazy se svobodně pohybují v různých dimenzích prostoru mezi abstrakcí a fotorealismem.

Petr Pastrňák patří k nejduchovnějším osobnostem současného českého umění. Usiluje, jak říká, o rozpuštění ega, tedy osobnostní složky většině umělců jedné z nejvlastnějších. Nemaluje to, co má přímo před očima, ale to, co má v sobě, jeho obrazy proto nejsou zanesené osobním balastem, reprezentují úsilí o čistou krásu a jakoby směřovaly k vyprázdnění. Vedle čistých abstrakcí založených na hudebním a automatickém principu malby se na jeho často „širokých plátnech“ potkáváme i s konkrétními místy či lidmi, stále jsme však konfrontováni s myšlenkou pomíjivosti, dokonce přeludovosti tohoto světa.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.