Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Viktor Pivovarov / Dědečku, viděl jsi Boha?

Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech (Galerie Klatovy / Klenová)

01. 04. 2017 - 04. 06. 2017

Výstava představuje témata samoty a vztahu muže a ženy v poetické i filozofické rovině, které jsou odlehčené humorem. Pro první výstavu v Klatovech si autor připravil i nové, doposud veřejně nevystavené obrazové cykly.

Výstava s názvem Dědečku, viděl jsi Boha? spojuje dva výrazné proudy v tvorbě Viktora Pivovarova.

V prvním podlaží galerie budou představeny cykly: Temné pokoje, Jedlíci citronů, Děti bohů (série bude v Klatovech poprvé veřejně vystavena) a Sútra strachu a pochybností, v nichž se Viktor Pivovarov dotýká především problému lidské samoty, tématu, které prochází celou jeho tvorbou. V temných pokojích se navíc zabývá problematickým vztahem muže a ženy na té nejintimnější úrovni.

Ve druhém podlaží budou vystaveny cykly: Eidosy, Eidetické krajiny, Kruhy a Sady mnicha Rabinoviče, které představují jakési ideální projekty člověka a přírody. Viktor Pivovarov v těchto pracích vychází například z filozofie Platona (Eidosy) nebo ze zenové tradice (Sady mnicha Rabinoviče).

Cyklus Sady mnicha Rabinoviče celou výstavu určitým způsobem propojuje. Postava Rabinoviče, alter ego Viktora Pivovarova, se objevuje již v prvním podlaží v rámci Sútry strachu a pochybností. S touto postavou se vracíme k tématu samoty, ale tentokrát se jedná o samotu dobrovolnou, oproštěnou od veškerých existenciálních problémů, s kterými se potýkají postavy v Temných pokojích.

Vystavená díla mají bezesporu svou filozofickou rovinu, avšak převládá obsah poetický, a navíc jsou tyto filozofické a religiózní významy často odlehčeny humorem. Proto je i obraz Dědečku, viděl jsi Boha? vybrán jako centrální dílo výstavy.

Kurátorka výstavy: Maria Černá Pivovarová


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.