Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Zdena Kolečková

Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech (Galerie Klatovy / Klenová)

21. 01. 2017 - 26. 03. 2017

Vernisáž výstavy v pátek 20. ledna 2017 od 18 hodin Úvodní slovo k výstavě pronese kurátor Michal Koleček, hudební vystoupení Šimon Koleček

Historie, poezie a malířství jsou si navzájem symboly a natolik se vzájemně podobají, že když píšeš historii, maluješ, a když maluješ, skládáš poezii.

                                                                                                                                                                                                                      Miguel de Cervantes y Saavedra

 

Tak jako v Cervantesově citátu z románu Persiles a Sigismunda ocitá se i tvorba Zdeny Kolečkové (narozena 1969 v Ústí nad Labem) na pomezí či v symbióze několika žánrů a oborů. V částečně retrospektivní výstavě připravené pro Galerii U Bílého jednorožce v Klatovech a nazvané Metafyzika ztráty se autorka pohybuje na pomezí umělecké výpovědi, která v průběhu více než dvou dekád zaznamenává intimní rovinu jejího života, a terénního výzkumu geografické a sociokulturní oblasti, jíž se kdysi říkalo Sudety. Narativní linie načrtnutá prezentovanými díly, kterou spoluutvářejí objektivnější glosy a subjektivnější sebezpytující analýzy, reflektuje prožitky a zasuté vzpomínky dítěte vyrůstajícího v syrové atmosféře severočeského pohraničí, dojmy mladého člověka euforicky přijímajícího naděje spojené se změnou společenského paradigmatu po roce 1989 i zralé ženy ohlížející se po uplynulém období a sledující aktuální politický vývoj s obavami a znepokojením. V podmanivých monochromních plátnech, pseudodokumentárních fotografických cyklech či subtilních instalačních projektech se Zdena Kolečková usilovně pokouší o kritický soupis euforických nadějí a opakovaných pochybení, aby rehabilitovala očistný a konstruktivní potenciál všech našich minulých ztrát.

Kurátor výstavy: Michal Koleček


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.