Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Josef Divín — Ultima Thule

Galerie Sýpka

22. 06. 2022 - 31. 08. 2022

Jedinečné skleněné objekty v osobitém prostředí Galerie Kaple.

Josef Divín již patří do elity sklářských výtvarníků, což dokazuje i řada jeho ocenění získaných doma i v zahraničí. V Galerii Kaple představí aktuální tvorbu složenou z prostorového i plochého skla. Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 22. června 2022 v 18.00 hodin. Úvodní slovo pronese Mgr. Petra Hejralová. Architektonického řešení výstavy se zmocnil sklářský výtvarník Palo Macho a výstava Ultima Thule potrvá do 31.8.2022.


Rodák z Valašského Meziříčí se sklem pracuje již od dob studií na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí a po následujících studiích na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Sklo profesora Vladimíra Kopeckého, se vrátil na zdejší sklářskou školu, kde působí jako vedoucí oboru Design skla a světelných objektů.

Skleněné obrazy a nádoby Josefa Divína vznikají neobvyklou kombinací technologických postupů, ale i okázalou intervencí. V jeho práci vnímáme neustálé propojení surovosti s jemností, která se následně odráží v objektech i skleněných obrazech. Tuto podobu získává ploché, stavované, foukané, malované, ryté, leptané, broušené, ale i sklo natavované kovovými fóliemi.

Originální rukopis otiskující abstraktní krajiny, kterým zaznamenává pocity z míst, jež jej ovlivnily a zanechaly za sebou určitou stopu, nastiňuje bezhraniční kreativní proces, který ústí do melancholických, obsahově mnohoznačných kompozic. Jedná se o jakési zaznamenání pomíjivosti v dané chvíli v majestátním pevném materiálu jako je sklo.

Jeho rozpoznatelný rukopis cítíme často i u prostorových váz, kdy za horka deformuje vyfoukaný tvar a záměrně ponechává tzv. kopnu (tj. horní části vznikající při foukání na sklářské píšťale, která se běžně odřezává), následuje fáze za horka vytvářených struktur aplikacemi stříbrných fólií a po vychlazení přichází doladění celého objektu například broušením či leptáním.

Umělecké dílo však funguje jako symbol, proto Divínovy “krajiny“ mohou mít mnoho jiných výkladů v konotaci s tím, jak je osobitě vnímáme. 

Josef Divín svou tvorbu prezentoval od roku 2000 na 30 samostatných výstavách a 160 společných se účastnil. Jeho práce je zastoupena v tuzemských i zahraničních sbírkách, například v Itálii, na Slovensku, ve Francii,  Německu, Belgii, Dánsku, Polsku, Bulharsku, Holandsku a USA.

Výstavu je možné zhlédnout ve všední dny mimo pondělí od 9:00 do 17:00 a o víkendu od 13:00 do 17:00. Více informací o výstavách naleznete na stránkách Galerie Kaple.

kaple.kzvalmez.cz  

https://www.facebook.com/Galerie.Kaple

Instagram.com/galerie.kaple.sypka

 

 

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Josef Divín — Ultima Thule

22. 06. 2022 - 31. 08. 2022
Galerie Sýpka

Jedinečné skleněné objekty v osobitém prostředí Galerie Kaple. Josef Divín již patří do elity sklářských výtvarníků, což dokazuje i řada jeho ocenění získaných doma i v zahraničí. V Galerii Kaple představí aktuální tvorbu složenou z prostorového i plochého skla. Vernisáž výstavy se uskuteční ve středu 22. června 2022 v 18.00 hodin. Úvodní slovo pronese Mgr. Petra Hejralová. Architektonického řešení výstavy se zmocnil sklářský výtvarník Palo Macho a výstava Ultima Thule potrvá do 31.8.2022. Rodák z Valašského Meziříčí se sklem pracuje již od dob studií na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí a po následujících studiích na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Sklo profesora Vladimíra Kopeckého, se vrátil na zdejší sklářskou školu, kde působí jako vedoucí oboru Design skla a světelných objektů. Skleněné obrazy a nádoby Josefa Divína vznikají neobvyklou kombinací technologických postupů, ale i okázalou intervencí. V jeho práci vnímáme neustálé propojení surovosti s jemností, která se následně odráží v objektech i skleněných obrazech. Tuto podobu získává ploché, stavované, foukané, malované, ryté, leptané, broušené, ale i sklo natavované kovovými fóliemi. Originální rukopis otiskující abstraktní krajiny, kterým zaznamenává pocity z míst, jež jej ovlivnily a zanechaly za sebou určitou stopu, nastiňuje bezhraniční kreativní proces, který ústí do melancholických, obsahově mnohoznačných kompozic. Jedná se o jakési zaznamenání pomíjivosti v dané chvíli v majestátním pevném materiálu jako je sklo. Jeho rozpoznatelný rukopis cítíme často i u prostorových váz, kdy za horka deformuje vyfoukaný tvar a záměrně ponechává tzv. kopnu (tj. horní části vznikající při foukání na sklářské píšťale, která se běžně odřezává), následuje fáze za horka vytvářených struktur aplikacemi stříbrných fólií a po vychlazení přichází doladění celého objektu například broušením či leptáním. Umělecké dílo však funguje jako symbol, proto Divínovy “krajiny“ mohou mít mnoho jiných výkladů v konotaci s tím, jak je osobitě vnímáme.  Josef Divín svou tvorbu prezentoval od roku 2000 na 30 samostatných výstavách a 160 společných se účastnil. Jeho práce je zastoupena v tuzemských i zahraničních sbírkách, například v Itálii, na Slovensku, ve Francii,  Německu, Belgii, Dánsku, Polsku, Bulharsku, Holandsku a USA. Výstavu je možné zhlédnout ve všední dny mimo pondělí od 9:00 do 17:00 a o víkendu od 13:00 do 17:00. Více informací o výstavách naleznete na stránkách Galerie Kaple. kaple.kzvalmez.cz   https://www.facebook.com/Galerie.Kaple Instagram.com/galerie.kaple.sypka      

Přečíst více

Poslední možnost setkat se s neopakovatelnou instalací i samotnou autorkou výstavy. Komentovaná proh…

10. 06. 2022
Galerie Sýpka

Neopakovatelná instalace vytvořená přímo pro Galerii Kaple, Grácie bohyně půvabu a krásy, je dechberoucí zážitek. Komentovaná prohlídka s autorkou výstavy, Veronikou Psotkovou se uskuteční v pátek 10.6.2022 v 16.00 hodin. Veronika Psotková vytvořila originální a jedinečnou site - specific instalaci ve které experimentuje se světlem. Jedná se o instalaci, která je vázána na daný prostor a už se nikdy nebude v takovém rozsahu opakovat.  Sochy z černé nebo pozinkované rabicové sítě byly vytvořeny přímo pro galerii a na místě dotvořeny. Výjimečná prostorová sochařská kresba, která reaguje na dané světelné podmínky, Vás v bývalé kapli naprosto pohltí. Veronika Psotková ve svých dílech zpracovávala náměty autobiografického charakteru a glosuje každodenní reálné situace, skrze které zkoumá samu sebe a svůj aktuální svět a ani u této instalace tomu není jinak. Ve sklepních prostorech autorka řeší intimnější témata, týkající se rodinného celku a to jak za poslední dva roky zvládají momenty nejistoty ve vztahu k povolání výtvarníka na volné noze a současně rodiče dětí.   „Nikou Madony řeším otázku ve vztahu k víře a kulturnímu dědictví, víře v sama sebe, v rodinu a víru ke společnosti. Další téma, jež mě dlouhodobě doprovází jsou sochy v architektuře jako jsou karyatidy a sochy atlasové. Tento námět převádím na domácí a partnerský, kdy se vyrovnávám s tím, že na nepevných základech často stavíme něco, co nás mírně převyšuje, a ne vždycky cítíme pevnou půdu pod nohama. Jedná se o hledání vlastní rovnováhy například ve vztahu k vlastním dětem, které jsou jediný pevný bod, jenž v nejasné době máme.“, přiblížila Psotková.   V hlavním prostoru se nachází sousoší Grácie, téma ve kterém se autorka snaží probouzet a udržet se bdící, protože za ty dva roky kdy u nás byla pandemie sledovala jak hluboko dokáže naše společnost klesnout a lidé ve vzájemných komunikacích neochotní podávat pomocnou ruku k lepšímu vyjádření. Je to prosba o udržení lidskosti a solidarity. Sochařka Veronika Psotková (*1981 v Opavě) je absolventkou ateliéru Sochařství I na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně (MgA., 2009). Vytvořila řadu instalací ve veřejném prostoru. Její tvorba byla představena na samostatných i skupinových výstavách jak v České republice, tak i v zahraničí.  

Přečíst více

Meziříčská muzejní noc je zárukou kvalitně probdělé noci

27. 05. 2022
Galerie Sýpka

Putujte s námi po dobu konání Meziříčské muzejní noci kulturními institucemi, které připravily bohatý doprovodný program. Pátek 27. května 2022 je jedinečná příležitostí proč nechodit brzo spát. Valašské Meziříčí se podvanácté zapojí do celorepublikového festivalu Muzejních nocí, který umocňuje jedinečnou atmosférou nočního města s kulturním a uměleckým podtextem. I letos se otevřou nočním návštěvníkům stálice valašskomeziříčské kulturní scény. Zažít večerní procházku plnou objevování s možností zapojit se do nabízených doprovodných akcí, budeme moci v těchto institucích: Zámek Kinských Muzea regionu Valašsko, Moravská gobelínová manufaktura, Muzejní a galerijní centrum, Muzeum valašských strašidel SVČ Domeček, Městská knihovna Val. Meziříčí, Evangelický kostel, Kino Valmez, Hvězdárna Val. Meziříčí, Kulturní zařízení města Val. Meziříčí,  T. J. Sokol Val. Meziříčí, Vrtule – Svět her a poznání, Muzeum řeznictví, Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská, Základní umělecká škola B-Art, Základní umělecká škola Alfréda Radoka Val. Mez,  Prostor, Gymnázium Františka Palackého Val. Meziříčí, Galerie Kaple, M-klub, Galerie Sýpka, Zrní design shop. Zažít kulturní zážitek a zároveň se kvalitně občerstvit můžete v Café Tucan, Jako doma, Ráji Sýrů, Schlattauerově kavárně a Zámecké kavárně. „Ze zmíněných institucích musím vypíchnou časově omezené akce jako je taneční vystoupení žáků ZUŠ A. Radoka v Galerii Kaple, v Kině Valmez výběr animovaných filmů z festivalu Oskárek, přehlídky dílen v Moravské gobelínové manufaktuře i prohlídky v TJ. Sokol a v Evangelickém kostele na vás čeká projekce filmu i veřejné čtení u příležitosti 430. výročí J. A. Komenského. Zábavu si děti užijí v zámku Kinských, v Knihovně, v Muzeu valašských strašidel, Vrtuli a dalších. Důležité je připomenout, že v každé instituci nezapomínají na děti, kde je čeká mnoho zábavy“, pozvala návštěvníky koordinátorka projektu Vlasta Červenková do zapojených institucí.  Hlavní doprovodný program se bude odehrávat na prvním a druhém nádvoří zámku Žerotínů i na přilehlé kavární terase. Ještě před oficiálním zahájení MMN 2022 si mohou děti užít loutkové představení Divadla 100 opic Skřítek, který to nevzdal a následně vyrobit s divadelní dílničkou loutku. A poté započne hudebně-literární pásmo Délka létajících peřin, kde vystoupí Roman Polách, Kristýna Svidroňová, Lenka Halová a hudební doprovod duo To a Jen a Leleia. „Unikátní pouliční představení za doprovodu živé hudby, dechberoucích samohybů a zvuků velkoměsta přiveze V.O.S.A. Theatre. Představení bez repríz, ale s nespočtem premiér, Vysoké snění, které bylo mimo jiné uvedeno na Expo 2022 v Dubaji, nese prvky žonglování, pantomimy a pracuje stylem site-specific na každém místě, kde se odehrává,“ nastínila hlavní akci večera koordinátorka projektu. Na I. nádvoří jako první zahraje brněnská kapela Tryo, poté valašskomeziříčské seskupení Gorilpop a na závěr si s Hello Marcel zatančíme a můžeme vyzkoušet VJing. Během noci na děti čeká například cirkusový workshop a ve 21:00 se těšíme na dětská rebelskou fire show spolku Prostě Cirkus. „Jako každý rok nebude chybět silniční vláček, který nočním putovatelům pomůže s přiblížením k daným institucím, a to za pouhou padesátikorunu. Děti do tří let mají po celý večer vláček zdarma. Nezapomeňte si také vyzvednout svůj muzejníček v Turistickém informačním centru a v průběhu svého putování institucemi sbírat razítka. Po nasbírání alespoň patnácti razítek si opět na tomto místě můžete vyzvednout malinký dárek,“ dodala Červenková. Více informací společně s podrobným programem naleznete na http://mmn.kzvalmez.cz/    

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.