Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

MATÚŠ LÁNYI - Hard Drive

Galerie Sýpka

30. 11. 2016 - 12. 02. 2017

Matúš Lányi pracuje s médiem malby, grafiky, videi a instalacemi, ve kterých se prolíná náboženství a data. Výtvarné polohy budou k vidění na výstavě mladého slovenského výtvarníka.

Matúš Lányi pracuje s médiem malby, grafiky, videi a instalacemi, ve kterých se prolíná náboženství a data. Výtvarné polohy budou k vidění na výstavě mladého slovenského výtvarníka. Vernisáž se uskuteční 30. listopadu v 18.00 hodin, úvodní slovo pronese kurátorka Martina Vyskupová a vystoupí Essence of two. Výstava potrvá do 12. února 2017.

Tvorba Matúše Lányiho konfrontuje odlišné jazyky a nabízí tak nekonvenční pohledy na fundamentální témata. Posouvá nadčasové myšlenky do nových kontextů, a tímto způsobem odráží na problémy současného světa. „Nosným prvkom tvorby Matúša Lányiho je kresťanská kultúra a jej ikonografia, rovnako ako vedecké otázky súvisiace s poznaním sveta a života. V aktuálnom cykle Hard Drive prezentuje inštalácie lupeňov kvetov a listov lepených na veľkorozmerné plátna. Autor reaguje na jednu z téz evolučnej teórie neodarwinizmu, ktorá prirovnáva ľudský život k toku genetických informácií bez hlbšieho zmyslu“, přiblížila výstavu kurátorka Martina Vyskupová.

Jeho aktuální osobitou pozicí, která bude na výstavě převážně zastoupená, jsou velkoformátová plátna, na něž lepí lupeny květů a listů a dlouhodobým tématem je pro něj i křesťanství a jeho ikonografie.Rostlina jako vlastní nosiče informací plus plátno se v tomto případě stávají datovým diskem. Autor se tak zaobírá teorií o způsobu biologického vývoje života a jeho cíle, což jde současně v protikladu s náboženským světonázorem. Lányi ponechává diváka před obrazy, jako před rozměrnými displeji promítajícími neustálý tok údajů s vyvolávajícím pocitem potřeby je dešifrovat.

 

Do širokého povědomí se autor ovšem dostal díky křesťanským námětům, které zpracovává za pomocí současného uměleckého jazyka. Věnuje se ironickému posunu funkce liturgických předmětů. Objekty připomínající gotické, či barokní kalichy a monstrance, které budou také k vidění na výstavě, se transformují do banálního kontextu současnosti. Mohlo by se zdát, že jeho díla jsou ironizující a sarkasticky kritizují náboženství nebo katolickou církev. On však nechce šokovat, pokud jde o laciný efekt, naopak přináší jiný pohled a nabízí divákovi prostor pro meditaci. 

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Maciej Sypniewski - Się Sobie Siebie Sobą

25. 11. 2020 - 26. 03. 2021
Galerie Sýpka

Maciej Sypniewski vystavil fotografie pořízené vlastní hrudí. V Galerii Sýpka je k vidění série fotografií nazvaná Się Sobie Siebie Sobą fotografa Macieje Sypniewského z polského města Konin. Sypniewski pochází z rodiny, která se o fotografii zajímá již tři generace a provozuje nejstarší foto obchod ve městě. Fotoaparát ho doprovází již od útlého dětství a ve své tvorbě odkazuje na to, co je v této umělecké oblasti tradiční. S velkým důrazem na klasické techniky se nevyhýbá ani částečnému propojování s výhodami spojenými se současnými technologiemi a novými médií.  Hlavním tématem jeho prací je člověk zachycený v jeho přirozeném prostředí. Každý snímek je výsledkem zdánlivé nahodilosti. Autorovo zachycení situace působí velmi neplánovaně a spontánně, pro někoho až nekvalitně, jelikož záměrně opomíjí základní pravidla klasické fotografie jako je například ostrost či kompozice. Sypniewski ovšem vědomě a přesně vybere místo a čas své fotografie a pracuje s promyšleným konceptem. Jeho poslední série fotografií, kterou připravil právě pro Galerii Sýpka, je jakousi metaforou vnitřních autorových stavů. Žádná z interpretací jiného diváka se nikdy nebude shodovat s osobním pohledem tvůrce. Maciej Sypniewski fotografuje celým svým tělem – nekouká do hledáčku, splývá s fotoaparátem... často jej pevně připevňuje ke své hrudi a cvaká. Jedná se propojení autoreflexe s okolní realitou a vizuálním obrazem. Dlouhá expozice je pak záznamem okolní reality a zároveň autorových psychofyziologických procesů. Dýchání se stává extrémně individuálním způsobem vidění, které se patrné v jeho fotografiích. Výstava probíhá od 25. listopadu a je prodloužena až do 26. března 2021.   Kurátor výstavy: Leszek Wojaczek  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.