Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Výstava Adély Marie Jirků Mařka

Galerie Sýpka

21. 06. 2023 - 27. 08. 2023

Výstava představuje originály ilustrací autorské knihy Mařka, na které autorka pracovala 16 let a v roce 2022 konečně vyšla (nakladatelství wo-men).

Kniha pojednává o životě její hluchoněmé tety na Valašsku, co celý život pásla ovce kolem rodné dřevěnice a na stará kolena si díky malé Adélce začala kreslit obrázky Art Brut. 

“Tu sa říká, že pomalu v každé chalupě měli někoho, kdo byl nějak „drcnutý“, no a můj život obohatila právě Mařka a čím dál více si uvědomuju, jak moc mě ovlivnila a jak se jí v mnoha věcech čím dál více podobám. Co pro mě Mařka znamenala? Na to nedokážu jednoznačně odpovědět, a tak se to snažím říct celou knihou. Je to kniha ilustrátorky Marie (Adély) vyznávající se z obdivu ke kreslířce Marii (Mařce), kniha o neznámé valašské umělkyni Art Brut, nebo o životním příběhu Marie, co celý život pásla ovce v těch našich krásných horách, kniha o nesvéprávné Marii, co celý život žila s mladším bratrem, kniha o tetě Marii, kterou mí rodiče “koupili” spolu s chalupou, o zvědavé Marii, co nás měla jako televizu a furt měla hlavu v okně, o Marii, co prožila celý život na jednom kilometru čtverečním kolem rodné dřevěnice a nebyla ani v sousední dědině, o Marii pábitelce, co sbírala peříčka, hřebeně a různé jiné věci a měla blízký vztah k přírodě a zvířatům, o Marii, která byla v něčem dospělá a v něčem dítě, kniha o Marii, v jejímž životním stylu se 19. století potkalo s 21. stoletím, kniha o tichém světě hluchoněmé Marie, kniha o outsiderovi Marii, která byla takový ten místní “blázen”, který je všech sousedů, o Marii, která milovala situační humor nebo kniha o Marii v České republice na planetě Zemi ve Vesmíru, která žádný z těch pojmů v životě neslyšela a ani nevěděla, že se jmenuje Marie a možná nic z toho ani nebylo důležité?”
Adéla na knize začala pracovat ještě za Mařky života, když si uvědomila, že každý nemá svojí Mařku, a ucítila potřebu zachytit její čistý svět.
Kniha vyšla deset let od Mařky smrti a stále více se ukazuje, že ty dvě Marie spolu pojí mnohem více společného než jen láska ke kreslení a k tomu Mařky kilometru čtverečnímu. Mařka ke kreslení nejvíce používala voskovky, proto se Adéla rozhodla pro stejnou techniku při ilustrování knihy.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.