Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Josef Chuchma | Výseky (z normalizace)

Leica Gallery Prague, o.p.s.

13. 09. 2019 - 03. 11. 2019

Josefa Chuchma vybral ze svého archivu snímky, které vyfotografoval v době normalizace v ulicích, na koncertech, náboženských slavnostech, tanečních parketech nebo vojenských přísahách.

Publicista a kritik Josef Chuchma v roce svých šedesátin vybral ze svého archivu snímky, které exponoval v sedmdesátých a osmdesátých letech. Až na výjimky ty snímky dosud nebyly zveřejněny. Tehdy s cílenou bezcílností chodil po pražských ulicích, nebo naopak ve svém rodném městě docházel pravidelně na určitá místa a snažil se o nich podat svědectví. Navštěvoval koncerty a hudební festivaly, vycestoval do Polska, občas portrétoval, především své přátele. Na vysoké škole se fotografii začal věnovat i kriticky a teoreticky.

Ačkoliv Chuchma fotografuje dosud, rozhodl se omezit výběr na časy normalizace ze dvou důvodů. V oněch letech fotografoval nejvášnivěji, nejsoustavněji. Druhým důvodem je podle něj specifická estetická a sociální atmosféra života během normalizace. Autor je přesvědčen, že otisk normalizace je v jeho snímcích přítomen, a že by na výstavě neměl být rušen něčím, co bylo exponováno později.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Můj otec Antonín Kratochvíl

11. 05. 2020 - 06. 09. 2020
Leica Gallery Prague, o.p.s.

Výstava fotografií otce a syna: Antonína a Michaela Kratochvílových vznikla při natáčení dokumentu Andrey Sedláčkové "Můj otec Antonín Kratochvíl". Fotograf Antonín Kratochvíl (*1947 v Lovosicích) se proslavil svými unikátními černobílými portréty světových celebrit i dokumentárními fotografiemi z válek a katastrof, míst nezměrné lidské nouze a utrpení. Mezi mnoha jeho oceněními jsou i čtyři z World Press Photo v několika různých kategoriích. Časopis American Photo ho zařadil mezi sto nejvýznamnějších fotografů světa. Jak se do jeho stylu, promítal i jeho vlastní turbulentní život, to zkoumá v celovečerním dokumentárním filmu „Můj otec Antonín Kratochvíl“ režisérka Andrea Sedláčková. Antonín Kratochvíl emigroval z totalitního režimu Československa v roce 1967 a se svým tehdy ještě nenarozeným synem Michaelem, dnes také fotografem, se poprvé setkal až po dlouhých devatenácti letech. Právě Michael ve filmu odhaluje otcovu tvorbu i minulost ve snaze znovu propojit rodinné vztahy přerušené železnou oponou. Při natáčení se oba fotografové rozhodli své putování od USA po ukrajinský Černobyl samostatně zdokumentovat a výsledné fotografie představit na společné výstavě v Leica Gallery Prague, která je partnerem tohoto dokumentárního filmu. 

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.