Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Josef Chuchma | Výseky (z normalizace)

Leica Gallery Prague, o.p.s.

13. 09. 2019 - 03. 11. 2019

Josefa Chuchma vybral ze svého archivu snímky, které vyfotografoval v době normalizace v ulicích, na koncertech, náboženských slavnostech, tanečních parketech nebo vojenských přísahách.

Publicista a kritik Josef Chuchma v roce svých šedesátin vybral ze svého archivu snímky, které exponoval v sedmdesátých a osmdesátých letech. Až na výjimky ty snímky dosud nebyly zveřejněny. Tehdy s cílenou bezcílností chodil po pražských ulicích, nebo naopak ve svém rodném městě docházel pravidelně na určitá místa a snažil se o nich podat svědectví. Navštěvoval koncerty a hudební festivaly, vycestoval do Polska, občas portrétoval, především své přátele. Na vysoké škole se fotografii začal věnovat i kriticky a teoreticky.

Ačkoliv Chuchma fotografuje dosud, rozhodl se omezit výběr na časy normalizace ze dvou důvodů. V oněch letech fotografoval nejvášnivěji, nejsoustavněji. Druhým důvodem je podle něj specifická estetická a sociální atmosféra života během normalizace. Autor je přesvědčen, že otisk normalizace je v jeho snímcích přítomen, a že by na výstavě neměl být rušen něčím, co bylo exponováno později.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.