Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Stanislav Tůma: Roky měřené světlem

Leica Gallery Prague, o.p.s.

11. 01. 2019 - 03. 03. 2019

Průřez fotografickou tvorbou autora, který použitím neobyčejného světla a kompozice posouval fotografii za hranici popisu reality.

Stanislav Tůma nepochybně patří k nejvýznamnějším českým fotografům konce dvacátého století a přelomu století nového. Přestože od jeho odchodu uplynulo již řadu let, fotografie z jeho rozsáhlého archivu jsou stále velmi současné a zároveň reprezentují mnohé hodnoty, vlastní tomu nejlepšímu z odkazu klasické fotografie. Černobílé záběry nasnímané jeho Leicou vykazují některé společné rysy - poetickou představivost a práci s metaforou, minimalismus a jistou uvolněnost sdělení, promyšlenou kompozici a perfektní využití světla. 

VýstavaRoky měřené světlemse soustřeďuje především na mimořádná zátiší, která se dnes jeví z hlediska autorova uměleckého odkazu jako nejcennější. Jedna výstavní část je věnována zátiším, v nichž je lehce nadhozen nedopovězený příběh, otevřený divákově představivosti. Skupina portrétů Tůmových uměleckých souputníků potom připomene nejen atmosféru a mladé tváře bohémského světa doby minulé, ale i to, že Stanislav Tůma byl i vynikající portrétista, který dokázal ohledat duši svého modelu.

 


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.