Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Fenomén Merkur

Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně

06. 10. 2016 - 02. 01. 2017

Snad každý dospělák zná stavebnici Merkur. Nyní přichází možnost seznámit s touto legendou i své děti a vnoučata. Ve čtvrtek 6. října startuje v Městském muzeu Mariánské Lázně nová výstava Fenomén Merkur. Vernisáž výstavy je plánována na 18:00 hodin.

Originální česká stavebnice se vyrábí již více než sto let. Návštěvníci výstavy se však neseznámí pouze s její historií, samozřejmostí bude i celá řada exponátů – auty, traktory a lokomotivami počínaje, obřími jeřáby a železničním mostem konče.

Byla by to však špatná výstava, kdyby bylo možné obdivovat sestavené modely pouze přes sklo vitrín. Součástí expozice tak bude i herna, kde si bude moci kdokoliv z těchto legendárních plíšků a šroubečků postavit vlastní model. Zajímavé výtvory se alespoň na chvíli stanou součástí výstavy.  Před Vánocemi pak budou vybrány ty nejlepší modely a jejich autoři si odnesou odměny právě v podobě stavebnice Merkur.

Výstavu muzeu v Mariánských Lázních zapůjčil pan Jiří Mládek, největší sběratel stavebnice Merkur na světě a jeden ze zakladatelů muzea Merkuru v Polici nad Metují. „Z děrovaných dílů Merkuru se dá postavit opravdu všechno. Zatím jsem nenarazil na nic, co by Merkur nedokázal,“ říká obdivovatel stavebnice. Přijďte si tak i vy vychutnat kouzlo a genialitu české stavebnice.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Michal Janovský: Proces

04. 04. 2024 - 05. 05. 2024
Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně

V mariánskolázeňském muzeu bude možné obdivovat do detailu propracované obrazy Michala Janovského z České Lípy. Malířskou kariéru tohoto výtvarníka odstartoval poměrně obyčejný dárek od manželky – sada pastelů. S pastely pracoval dlouhá léta, avšak nové nápady si žádaly velké formáty pláten, proto se Michal Janovský začal více věnovat olejomalbě. Svým malířským stylem se ve své tvorbě výrazně přibližuje a podobá stylu starých Mistrů. Michal Janovský ovšem žije a tvoří v 21. století a tak si témata vybírá i současná, jen je umí na plátně dobře promíchat s minulostí. Na velkých formátech svých obrazů si umělecky pohrává s každou drobností a sebemenšími detaily – byť se jedná o mouchu na shnilém jablku. Kdo osobně Michala Janovského pozná, brzy zjistí, že je to také mistr černého humoru a parodie. V námětech se nebojí ničeho, dokáže si dělat legraci i z vcelku vážných témat a je schopen parodovat veškeré lidské vlastnosti a manýry. Vernisáž výstavy se koná ve čtvrtek 4. dubna 2024 v 18:00 hodin. Výstavu „Proces“ bude možné navštívit v Městském muzeu a galerii Mariánské Lázně od čtvrtka 4. dubna 2024 do neděle 5. května 2024. Muzeum je otevřené každý den, mimo pondělí, od 9:30 do 18:30 hodin.  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.