Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Home Movie Day 2016 Mariánské Lázně

Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně

Městské muzeum Mariánské Lázně se letošní rok rozhodlo připojit k iniciativě Národního filmového archivu v Praze (NFA) s akcí Home Movie Day neboli Den rodinných filmů.

Nápad zorganizovat Home Movie Day se zrodil před více než desetiletím ve snaze zvýšit podvědomí o bohatém filmovém dědictví, které se ukrývá na půdách a sklepích domů po celém světě. Rodinné filmy jsou pro každého tím nejcennějším zdrojem vzpomínek, zároveň však představují cenný artefakt historického a společenského poznání. Původní filmový materiál, který byl v minulosti amatérskými filmaři využíván, je však značně náchylný k degradaci a zániku.

V sobotu 22. října od 13:00 do 17:30 hodin se proto otevře kinosál městského muzea všem, kteří vlastní rodinné nebo jiné amatérské filmy různých formátů (8mm, 9,5 mm, 16 mm) a nemají si je na čem přehrát a možná ani netuší, co se na jejich záznamech skrývá.

Přinesený materiál posoudí pracovníci NFA a část soukromých kolekcí v případě zájmu ještě ten den promítnou ve formě půlhodinových pásem jejich vlastníkům a dalším návštěvníkům kina. V případě historicky cenných filmů nabízí NFA archivaci filmového materiálu v klimatizovaných depozitářích, přičemž pro jeho majitele zajistí (na náklady NFA) kvalitní přepis originálního záznamu na moderní nosič (DVD atd.).

Během odpoledne bude navíc promítnuto filmové pásmo sestavené z materiálů nacházejících se ve sbírkách NFA, které byly v Mariánských Lázních natočeny. Diváci se tak mohou těšit mimo jiné na dva němé filmy z let 1921 a 1922 z Mariánských Lázní, na kterých je zachycen i prezident T. G. Masaryk, nebo na dobovou reportáž z roku 1948, kdy se v Mariánských Lázních konal mezinárodní soutěžní festival amatérských filmů.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.