Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Home Movie Day 2016 Mariánské Lázně

Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně

Městské muzeum Mariánské Lázně se letošní rok rozhodlo připojit k iniciativě Národního filmového archivu v Praze (NFA) s akcí Home Movie Day neboli Den rodinných filmů.

Nápad zorganizovat Home Movie Day se zrodil před více než desetiletím ve snaze zvýšit podvědomí o bohatém filmovém dědictví, které se ukrývá na půdách a sklepích domů po celém světě. Rodinné filmy jsou pro každého tím nejcennějším zdrojem vzpomínek, zároveň však představují cenný artefakt historického a společenského poznání. Původní filmový materiál, který byl v minulosti amatérskými filmaři využíván, je však značně náchylný k degradaci a zániku.

V sobotu 22. října od 13:00 do 17:30 hodin se proto otevře kinosál městského muzea všem, kteří vlastní rodinné nebo jiné amatérské filmy různých formátů (8mm, 9,5 mm, 16 mm) a nemají si je na čem přehrát a možná ani netuší, co se na jejich záznamech skrývá.

Přinesený materiál posoudí pracovníci NFA a část soukromých kolekcí v případě zájmu ještě ten den promítnou ve formě půlhodinových pásem jejich vlastníkům a dalším návštěvníkům kina. V případě historicky cenných filmů nabízí NFA archivaci filmového materiálu v klimatizovaných depozitářích, přičemž pro jeho majitele zajistí (na náklady NFA) kvalitní přepis originálního záznamu na moderní nosič (DVD atd.).

Během odpoledne bude navíc promítnuto filmové pásmo sestavené z materiálů nacházejících se ve sbírkách NFA, které byly v Mariánských Lázních natočeny. Diváci se tak mohou těšit mimo jiné na dva němé filmy z let 1921 a 1922 z Mariánských Lázní, na kterých je zachycen i prezident T. G. Masaryk, nebo na dobovou reportáž z roku 1948, kdy se v Mariánských Lázních konal mezinárodní soutěžní festival amatérských filmů.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Jaksch von Wartenhorst


Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně

Dernisáž výstavy, prezentace doprovodné publikace a přednáška historika Štěpána Karla Odstrčila. V Galerii Goethe mariánskolázeňského městského muzea probíhá v současné době dvojvýstava s názvem „Příběh rodiny lékaře a malíře.“ První část výstavy zastupují díla zapomenutého umělce a pedagoga Jana Křížka. Část druhá představuje rodinu lékaře a univerzitního profesora Rudolfa Jaksche von Wartenhorst, který spolu se svým otcem Antonem Jakschem výrazně přispěl k rozvoji české medicíny a lázeňství v západních Čechách. Výstava bude zakončena v neděli 4. srpna v 17.00 hodin prezentací doprovodné publikace a přednáškou historika Štěpána Karla Odstrčila.  

Přečíst více

Ze sbírek Společnosti Fryderyka Chopina

06. 08. 2024 - 01. 09. 2024
Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně

Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně ve spolupráci se Společností Fryderyka Chopina připravila na srpen výstavu s názvem „Ze sbírek Společnosti Fryderyka Chopina“. V Galerii Goethe si tak budou moci návštěvníci prohlédnout umělecká díla předních českých výtvarníků, kteří pro Společnost vytvořili pestrou paletu grafik a maleb odkazujících na život polského skladatele a klavíristy, jeho dílo i pobyt v Mariánských Lázních v roce 1836. Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 6. srpna 2024 od 18:00 hodin. Během slavnostního večera bude promítán film Zdeňka Trošky „Hledání modrého tónu“. Zdeněk Troška, ještě jako student FAMU, natočil krátkometrážní snímek o lásce Fryderyka Chopina a mladičké Marie Wodzińské. Předlohou pro snímek byla stejnojmenná sbírka básní Jířího Karena. Film z roku 1980 se letošní rok podařilo převést do digitální podoby a diváci tak uvidí restaurovanou verzi. Výstava „Ze sbírek Společnosti Fryderyka Chopina“ potrvá od úterý 6. srpna do neděle 1. září 2024. Na pokladně muzea bude možné zakoupit katalog k výstavě.    

Přečíst více

Portrét umělce: Akademický malíř Jan Křížek

25. 06. 2024 - 04. 08. 2024
Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně

Výstava představí dvě opomíjené osobnosti - malíře Jana Křížka a lékaře Rudolfa Jaksche. V úterý 25. června 2024 v 18:00 hodin proběhne v Galerii Goethe vernisáž dvou vzájemně provázaných výstav, které potěší stejnou měrou zájemce o historii stejně jako milovníky výtvarného umění. Výtvarnou část zastoupí díla zapomenutého umělce a pedagoga Jana Křížka. Vystavené obrazy nám v průřezu ukážou výborného kreslíře se silným citem pro barevnou paletu. Jan Křížek ovládal bravurně, jak tužku, tak štětec. Na výstavě se můžete obdivovat portrétům, zátiším s květinami nebo krajinám. Druhá část výstavy představí rodinu lékaře a univerzitního profesora Rudolfa Jaksche von Wartenhorst, který spolu se svým otcem Antonem Jakschem výrazně přispěl k rozvoji české medicíny a lázeňství v západních Čechách. Jména těchto mužů spojuje žena – Gertruda Křížková, roz. Jakschová. Gertruda byla dcerou Rudolfa Jaksche a po desetiletí schraňovala rodinný odkaz, zároveň se roku 1944 provdala za akademického malíře Jana Křížka. Výstava potrvá od úterý 25. června do neděle 4. srpna 2024. Muzeum je pro návštěvníky otevřeno každý den, mimo pondělí, od 9:30 do 17:30 hodin.  

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.