Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Home Movie Day 2016 Mariánské Lázně

Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně

Městské muzeum Mariánské Lázně se letošní rok rozhodlo připojit k iniciativě Národního filmového archivu v Praze (NFA) s akcí Home Movie Day neboli Den rodinných filmů.

Nápad zorganizovat Home Movie Day se zrodil před více než desetiletím ve snaze zvýšit podvědomí o bohatém filmovém dědictví, které se ukrývá na půdách a sklepích domů po celém světě. Rodinné filmy jsou pro každého tím nejcennějším zdrojem vzpomínek, zároveň však představují cenný artefakt historického a společenského poznání. Původní filmový materiál, který byl v minulosti amatérskými filmaři využíván, je však značně náchylný k degradaci a zániku.

V sobotu 22. října od 13:00 do 17:30 hodin se proto otevře kinosál městského muzea všem, kteří vlastní rodinné nebo jiné amatérské filmy různých formátů (8mm, 9,5 mm, 16 mm) a nemají si je na čem přehrát a možná ani netuší, co se na jejich záznamech skrývá.

Přinesený materiál posoudí pracovníci NFA a část soukromých kolekcí v případě zájmu ještě ten den promítnou ve formě půlhodinových pásem jejich vlastníkům a dalším návštěvníkům kina. V případě historicky cenných filmů nabízí NFA archivaci filmového materiálu v klimatizovaných depozitářích, přičemž pro jeho majitele zajistí (na náklady NFA) kvalitní přepis originálního záznamu na moderní nosič (DVD atd.).

Během odpoledne bude navíc promítnuto filmové pásmo sestavené z materiálů nacházejících se ve sbírkách NFA, které byly v Mariánských Lázních natočeny. Diváci se tak mohou těšit mimo jiné na dva němé filmy z let 1921 a 1922 z Mariánských Lázní, na kterých je zachycen i prezident T. G. Masaryk, nebo na dobovou reportáž z roku 1948, kdy se v Mariánských Lázních konal mezinárodní soutěžní festival amatérských filmů.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Michal Janovský: Proces

04. 04. 2024 - 05. 05. 2024
Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně

V mariánskolázeňském muzeu bude možné obdivovat do detailu propracované obrazy Michala Janovského z České Lípy. Malířskou kariéru tohoto výtvarníka odstartoval poměrně obyčejný dárek od manželky – sada pastelů. S pastely pracoval dlouhá léta, avšak nové nápady si žádaly velké formáty pláten, proto se Michal Janovský začal více věnovat olejomalbě. Svým malířským stylem se ve své tvorbě výrazně přibližuje a podobá stylu starých Mistrů. Michal Janovský ovšem žije a tvoří v 21. století a tak si témata vybírá i současná, jen je umí na plátně dobře promíchat s minulostí. Na velkých formátech svých obrazů si umělecky pohrává s každou drobností a sebemenšími detaily – byť se jedná o mouchu na shnilém jablku. Kdo osobně Michala Janovského pozná, brzy zjistí, že je to také mistr černého humoru a parodie. V námětech se nebojí ničeho, dokáže si dělat legraci i z vcelku vážných témat a je schopen parodovat veškeré lidské vlastnosti a manýry. Vernisáž výstavy se koná ve čtvrtek 4. dubna 2024 v 18:00 hodin. Výstavu „Proces“ bude možné navštívit v Městském muzeu a galerii Mariánské Lázně od čtvrtka 4. dubna 2024 do neděle 5. května 2024. Muzeum je otevřené každý den, mimo pondělí, od 9:30 do 18:30 hodin.  

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.