Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Pavel Mutinský - Struktury a figury

Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně

06. 09. 2022 - 02. 10. 2022

Výstava „Struktury a figury“ představí to nejzajímavější z více než čtyřicetileté tvorby grafika a malíře Pavla Mutinského.

Pavla Mutinského není třeba veřejnosti dlouho představovat, neboť má za sebou bohatou výstavní činnost a více než čtyřicetiletou uměleckou dráhu. Výstava bude koncipována jako retrospektivní, představí autorovu tvorbou od strukturální abstrakce z rané etapy jeho vývoje, po směřování k předmětnému světu, až po figurální kompozice, zejména ženské akty.

Do Mariánských Lázní jezdíval Pavel Mutinský nejen za uměním, ale třeba i jen tak pobýt a načerpat génia loci. Charismatické lázeňské město si velmi oblíbil pro svou sváteční atmosféru, tolik odlišnou od poněkud pochmurné atmosféry tehdejší průmyslové Plzně. Dodnes se do Mariánských Lázní rád vrací. Jak autor sám řekl: „Tato výstava bude dalším z mých šťastných návratů.“

 

Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční v úterý 6. září 2022 od 18:00 hodin. Úvodní slovo pronese výtvarný publicista a kurátor Pavel Hejduk. O svých zážitcích a zkušenostech z výtvarného světa a o svém vztahu k Mariánským Lázním povypráví i sám autor.

 

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Beseda s polárníkem Jaroslavem Pavlíčkem


Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně

Jaroslav Pavlíček je často označován za největší českou legendu mezi polárníky. Zaměřuje se na přežití člověka v divočině a harmonické soužití člověka s přírodou. Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně pořádá ve spolupráci se skautským střediskem Stopa Mariánské Lázně besedu se světoznámým cestovatelem Jaroslavem Pavlíčkem. Beseda se koná v pátek 9. prosince od 16:00 hodin v kinosále muzea. Vstup na přednášku je volný. Jaroslav Pavlíček odešel po událostech v srpnu 1968 do Vysokých Tater, kde pracoval deset let jako nosič na Téryho chatě s nákladem 65 kilogramů na zádech při každém výstupu. V roce 1980 byl členem polské expedice na Mount Everest, která dosáhla vrcholu jako vůbec první výprava v zimě. Následně se svým kolegou dvakrát přešel Aljašku, pokaždé za 20 dnů. V roce 1988 založil na Antarktidě první českou polární stanici. Na svých výpravách s sebou nenosí žádnou navigaci GPS či spojení s civilizovaným světem pomocí vysílačky. Vždy je odkázán jen sám na sebe a na své spolucestovatele.  

Přečíst více

Obrazy Karla Polomise

06. 12. 2022 - 08. 01. 2023
Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně

Poslední výstavou v Galerii Goethe, pro rok 2022, budou obrazy umělce Karla Polomise. Karel Polomis začal malovat již ve svých dětských letech a i většina z jeho dosavadních zaměstnání souvisela s výtvarnou činností. V současné době se zaměřuje především na ruční malbu na porcelán a autorskou výrobu porcelánových figur. Mezi jeho výtvarnými díly najdete také akvarely a olejomalby. Známé jsou i jeho kurzy malování a výtvarné workshopy, které v Lokti pořádá. Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 6. prosince 2022 v 18:00 hodin.  

Přečíst více

Speciální podvečerní prohlídka


Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně

Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně si pro své návštěvníky připravilo Speciální podvečerní prohlídky. Goethovými pokoji a expozicemi provede návštěvníky sám ředitel muzea Mgr. Ing. Jaromír Bartoš. Účastníci prohlídky budou mít možnost pokládat panu řediteli dotazy týkající se historie města a jeho lázeňské tradice. Začátek prohlídky je v 17:00 hodin. Prohlídka bude trvat 60 až 90 minut dle zájmu. Cena vstupenky je 100 Kč. Počet míst na prohlídce je omezen na 12 osob. Rezervaci je možné provést na emailu pokladna@muzeum-ml.cz nebo tel. 354 622 740.  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.