Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Přednáška "České zednářství 20. století" - Jana Čechurová

Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně

Přednáška PhDr. Jany Čechurové, Ph.D. na téma "České zednářství 20. století", která se bude konat v kinosále Městského muzea Mariánské Lázně v pátek 16. září 2016 od 18:00 hodin.

Jana Čechurová je historičkou Ústavu českých dějin, Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, expertkou na dějiny elitních spolků především v období 1. republiky a autorkou knihy Čeští svobodní zednáři ve XX. století. Posluchači se tak během přednášky dozví, jaké doopravdy bylo svobodné zednářství v Československu a seznámí se s jeho hlavními protagonisty. Bez odpovědi nezůstanou určitě ani otázky, co ze zednářských idejí přežilo do dnešních časů a do jaké míry lze v době internetu a informačních technologií udržet diskrétnost a uzavřenost této společnosti.

Další přednáška, která bude navazovat na tuto akci, se uskuteční v pátek 23. září v 18:00 hodin. Během večera vystoupí Tomáš Srb, člen řádu svobodných zednářů, na téma "Zednářská symbolika".

V Městském muzeu Mariánské Lázně probíhá i nadále, a to až do 2. října 2016, výstava Svobodní zednáři v Mariánských Lázních. V muzeu je také k zakoupení stejnojmenná kniha, která mapuje historii svobodného zednářství nejen v Čechách, ale i přímo v Mariánských Lázních.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Mezi příkopy a valy


Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně

Premiéra unikátního dokumentu o Terezíně a beseda o historii židovské komunity v Mariánských Lázních. Mariánské Lázně jsou jedním ze tří měst v Česku, kde proběhne premiéra nového filmu „Mezi příkopy a valy“, který vznikl pod záštitou organizace Post Bellum a představuje nejvýznamnější českou památku holocaustu - město Terezín. To bylo poslední předsmrtnou zastávkou pro velký počet středoevropských Židů a téměř pro všechny Židy z českých zemí. Dokument se věnuje nejen minulosti města, ale i jeho současnému stavu a budoucnosti. Diváka zavede i do míst, kam se běžný člověk nedostane. Premiéra filmu bude uvedena v kinosále Městského muzea a galerie Mariánské Lázně v pátek 8. března 2024 v 18:00 hodin, tedy symbolicky v den, kdy si připomínáme 80. výročí největší hromadné vraždy československých občanů v našich novodobých dějinách - vyvraždění tzv. terezínského rodinného tábora v Osvětimi. Na promítání dokumentu naváže beseda s historikem Lukášem Svobodou z Muzea Karlovy Vary. Hovořit se bude o historii židovského obyvatelstva v Mariánských Lázních a také o nových poznatcích vycházejících z nedávného archeologického výzkumu na místě, kde stávala mariánskolázeňská synagoga. Akci pořádá Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně a organizace Post Bellum.

Přečíst více

Výstava obrazů Klubu výtvarníků Mariánské Lázně

05. 03. 2024 - 31. 03. 2024
Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně

Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně zve všechny příznivce umění na zahájení výstavy Klubu mariánskolázeňských výtvarníků. Návštěvníci se mohou těšit na pestrou paletu výtvarných technik, inspirací a námětů. Vernisáž výstavy se koná v úterý 5. března 2024 od 18:00 hodin. Klub výtvarníků Mariánské Lázně vznikl již v roce 1966. Za dobu své existence jím prošel nemalý počet členů různého věku a profesí, které spojil zájem o výtvarné umění, talent a především touha tvořit a vyjádřit své pocity a nálady.  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.