Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Výstava „Indiáni!!! Život a umění prérijních národů“

Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně

10. 03. 2015 - 08. 01. 2016

Městské muzeum Mariánské Lázně Vás nechá tento rok nahlédnout do světa původních obyvatel Severní Ameriky. Připravena je totiž výstava „Indiáni!!! Život a umění prérijních národů“.

Jak název napovídá, výstava se snaží přiblížit život indiánů, jejich kulturu i to, jakým způsobem vnímali svět a přírodu kolem sebe. Na vlastní oči si bude možné prohlédnout indiánské týpí, kopie indiánských zbraní či figuríny Indiánů v oděvech a válečném malování typickém pro jednotlivé kmeny Severní Ameriky. Mezi exponáty se objeví také takové rarity jako bizoní lebka z více než tunového bizoního býka, malovaný plášť z jelena Wapiti nebo náhrdelník z pravých medvědích drápů.

Vystavené exponáty, které jsou kopiemi originálů výrobků původních severoamerických indiánů, pochází z dílny Aleše Turnera z Tachova. Tomu indiánská tématika učarovala natolik, že se sám naučil vyšívat korálky i ostny z ursona kanadského a vyrábět indiánské zbraně, bubny nebo kožené čluny. Při výrobě předmětů pracuje navíc s původními materiály i technikami, jaké používaly prérijní národy před příchodem „bílého muže“.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Portrét umělce: Akademický malíř Jan Křížek

25. 06. 2024 - 04. 08. 2024
Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně

Výstava představí dvě opomíjené osobnosti - malíře Jana Křížka a lékaře Rudolfa Jaksche. V úterý 25. června 2024 v 18:00 hodin proběhne v Galerii Goethe vernisáž dvou vzájemně provázaných výstav, které potěší stejnou měrou zájemce o historii stejně jako milovníky výtvarného umění. Výtvarnou část zastoupí díla zapomenutého umělce a pedagoga Jana Křížka. Vystavené obrazy nám v průřezu ukážou výborného kreslíře se silným citem pro barevnou paletu. Jan Křížek ovládal bravurně, jak tužku, tak štětec. Na výstavě se můžete obdivovat portrétům, zátiším s květinami nebo krajinám. Druhá část výstavy představí rodinu lékaře a univerzitního profesora Rudolfa Jaksche von Wartenhorst, který spolu se svým otcem Antonem Jakschem výrazně přispěl k rozvoji české medicíny a lázeňství v západních Čechách. Jména těchto mužů spojuje žena – Gertruda Křížková, roz. Jakschová. Gertruda byla dcerou Rudolfa Jaksche a po desetiletí schraňovala rodinný odkaz, zároveň se roku 1944 provdala za akademického malíře Jana Křížka. Výstava potrvá od úterý 25. června do neděle 4. srpna 2024. Muzeum je pro návštěvníky otevřeno každý den, mimo pondělí, od 9:30 do 17:30 hodin.  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.