Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Kohoutův dvůr

Ohodnoťte muzeum

Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem

Městské muzeum sídlí v barokním areálu Kohoutova dvora, který byl postaven v 18. století pro potřeby Sporckova nadačního velkostatku. Najdete zde dvě stálé expozice - Tradice výroby vánočních ozdob a expozici věnovanou historii města a textilnímu průmyslu na královédvorsku.


3,7
Celkový dojem z muzea

Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem bylo založeno roku 1891. První expozice k historii města a regionu byla otevřena v roce 1923 v budově staré radnice. Po válce muzeum získalo krásné prostory v Neumannově vile. Jeho součástí byla galerie a od roku 1965 Textilní muzeum. Roku 1969 přešla vila do majetku Východočeské zoologické zahrady a muzeum bylo na přechodnou dobu uzavřeno. Zároveň bylo rozhodnuto, že se pro muzejní účely opraví areál tzv. Kohoutova dvora. Kohoutův dvůr je barokní památkou, která byla postavena pro potřeby Sporckova nadačního velkostatku v Choustníkově Hradišti. Dominantou komplexu je brána s reliéfem sv. Floriána a dobovým vyobrazením dvora s letopočtem 1738. Reliéf údajně přivezl z Kuksu první správce Kohoutova dvora F. A. Berger. Honosný portál je dekorován barokními plastikami (zleva: sv. Jan Křtitel, Panna Maria, sv. Jan Nepomucký). Protože dvůr náležel od 40. let 19. století Aloisu Kohoutovi, začalo se mu říkat – Kohoutův dvůr. Z původní usedlosti zůstaly tři budovy – hlavní (obytná) budova, špýchar a konírna. Hlavní budova slouží k muzejním účelům od roku 1978. V letech 2012 – 2013 prošla kompletní rekonstrukcí, na jejíž realizaci se podařilo získat dotaci z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod ve výši 92,5 %. Jsou zde umístěny stálé expozice, depozitáře, muzejní knihovna a kanceláře. V roce 1998 byla otevřena další budova – bývalý špýchar. V roce 2013 byl k budově přistavěn panoramatický výtah, který umožňuje vstup do muzea i handicapovaným občanům. Část budovy slouží jako galerie. Je zde vystavena barokní Křížová cesta královédvorského rodáka J. V. Bergla a bronzové plastiky. Ve špýcharu jsou překrásné výstavní prostory a sál, kde se pořádají výstavy, koncerty a přednášky.

Tradice výroby vánočních ozdob

Výroba foukaných vánočních ozdob má v našem regionu dlouhou tradici. Byla započata v roce 1931 a stále trvá. Za tuto dobu vznikly tisíce ozdob různých tvarů, velikostí a dekorů, které zdobí vánoční stromky po celém světě.

Příběhy vánočních ozdob začínají ve vzorkovně, kde se navrhují nové vzory a barvy pro kolekce na další rok. Vlastní výroba ozdob pak probíhá během léta a podzimu. Za ty roky se v podstatě nezměnila, vše závisí na umu foukačů vánočních ozdob a malířek.Expozice seznamuje návštěvníky s tradicí výroby vánočních ozdob na Královédvorsku. První část je věnovaná perlařství a vlastní výrobě vánočních ozdob. Výrobu perel demonstruje kout představující perlařskou dílničku. Instalace navozuje dojem, že jsme u perlaře v dílně a podílíme se na výrobě perel. Zbytek prostoru je pak věnován vlastní výrobě foukaných vánočních ozdob. Jsou zde zastoupeny všechny části výroby – foukání, smáčení, zdobení, záponkování a balení do krabic.Druhá část expozice představuje jakousi „vzorkovnu“ výrobků, které se v našem regionu vyrobily. Je zde k vidění výběr vánočních ozdob od 30. let 20. století do současnosti.

 

 

Zaměření: vlastivědné

Vložit příspěvek

Diskusní příspěvky

žádné příspěvky
Žádná aktualita

Kontakty

Adresa:

Kohoutův dvůr
Sladkovského 530
544 01 Dvůr Králové nad Labem
GPS: 50.4354499416, 15.816340310451

Telefon:

+420499623800; +420603295389

Oficiální stránky muzea:

http://www.muzeumdk.cz


Výsledky hodnocení

Expozice a výstavy
4,0
Lidé v muzeu
4,0
Služby návštěvníkům
3,0
Doprovodné akce
5,0
Zobrazit všechna hodnocení muzea (1)
3,7
Celkový dojem z muzea

Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.