Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

DŮL JAN ŠVERMA VE FOTOGRAFIÍCH WERNERA SCHMIDTA

Městské muzeum Žacléř

04. 05. 2021 - 30. 06. 2021

V letošním roce si připomínáme výročí 450 let dolování uhlí v žacléřském regionu. Fotografie Wernera Schmidta přímo z podzemí dolů můžete zdarma zhlédnout v Galerii Pošta, která se nachází ve vstupním vestibulu Městského muzea a Pošty.

K této příležitosti uspořádalo Městské muzeum Žacléř výstavu „Důl Jan Šverma ve fotografiích Wernera Schmidta". Werner Schmidt v letech 1959 – 1960 zdokumentoval práci v podzemí i na povrchu Dolu Jan Šverma. Sérii fotografií doplňují skupinové snímky pracovních part a hornických kapel od různých autorů. Výstavu můžete zdarma zhlédnout v Galerii Pošta, která se nachází ve vstupním vestibulu Městského muzea a Pošty. Těšíme se na vaší návštěvu!

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Sbírka porcelánu Václava Petiry

12. 12. 2018 - 01. 12. 2025
Městské muzeum Žacléř

Městské muzeum v Žacléři představuje sbírku porcelánu Václava Petiry. Nechte se unést křehkou krásou a dokonalostí nejen světských, ale i křesťanských figur, malých i velkých, bílých i barevných. V letošním roce uplyne 140 let od založení žacléřské porcelánky Heinrichem Pohlem z významného podnikatelského rodu Pohlů. Dnes je továrna známá pod názvem Keramtech s.r.o a výroba je zaměřena především na slévárenskou a topnou keramiku a technický porcelán. Už méně se však ví, že žacléřská porcelánka začínala s výrobou čalounických knoflíků, záclonových kroužků a nábytkových úchytek. Později sortiment rozšířily porcelánové panenky, nejrůznější sošky svatých a světské figurky, z nichž mnohé můžeme dodnes nalézt po domácnostech. S postupující elektrifikací se žacléřská porcelánka zaměřila na výrobu elektroporcelánu, který postupně ve výrobě převážil a povědomí o původní produkci se pomalu vytratilo. Dnes už není nikdo, kdo by výrobu porcelánových figur pamatoval. Jen díky sběratelské vášni Václava Petiry dnes můžeme znovu obdivovat obrovskou šíři druhů, velikostí a barev figur z produkce žacléřské porcelánky. Jeho sbírka čítá přes neuvěřitelných 1600 exemplářů sošek svatých, kropenek na svěcenou vodu, světských sošek i vzácných porcelánových plastik od Emila Schwantera. Nyní máte možnost zhlédnout tuto jedinečnou sbírku v expozici Městského muzea Žacléř, která byla slavnostně otevřena 31. října 2018. Od první společné myšlenky na expozici uplynulo mnoho měsíců a je smutnou skutečností, že se pan Václav Petira výsledné podoby nedožil. Expozice nesoucí jeho jméno jej však bude stále připomínat. Velké poděkování patří rodině Petirových, kteří souhlasili se zapůjčením sbírky a podařilo se tak záměr zdárně dokončit. Na tento projekt s reg.č. CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_008/0001437. byly získány finanční prostředky z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Euroregionu Glacensis a součástí projektu je také katalog k nové expozici a společný propagační materiál Městského muzea Žacléř a Krkonošského muzea v Jelení Hoře, polského partnera projektu. Město Žacléř spolu s Městským muzeem Žacléř vás srdečně zvou k návštěvě.  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.