Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Centrum kulturně-politických dějin 20. století

Ohodnoťte muzeum

Moravské zemské muzeum


4,7
Celkový dojem z muzea

Nový a zcela unikátní archiv knih, korespondence, rukopisů, rozhovorů, dopisů, fotografií, filmových záběrů a podobných věcí nejen spisovatelů, ale i jinak kulturně činných osobností, jejichž tvorba vznikala většinou v nesouladu s bývalým komunistickým režimem. Někteří z autorů mají svou vlastní místnost, ve které se nacházejí i osobní předměty těchto osobností, tím vzniká unikátní příležitost pro badatele zkoumat objekt svého bádání přímo v jeho prostředí.

V současné době muzeum vlastní větší část archivu Pavla Kohouta a jeho ženy Jeleny Mašínové. Archiv a část knihovny spisovatele Jiřího Gruši s cennými nahrávkami rozhovorů, stejně jako spisovatele Oty Filipa, literárního historika Lumíra Kuchaře, filozofky Boženy Komárkové a spisovatele a literárního kritika Jana Trefulky. Knihy evangelického faráře Bedřicha B. Bašuse jsou částečně umístěny v jeho vlastním nábytku a místnost je zařizována podle představ a za pomoci jeho ženy akademické malířky Marie Filippovové. Vedle archivu moravských básníků Jana Skácela a Oldřicha Mikuláška tu badatel může nahlédnout do spisů sociologa Miloslava Petruska.

Zcela mimořádnou hodnotu představují materiály tzv. Podzemní univerzity, která fungovala za pomoci londýnské nadace Jan Hus Educational Foundation. Tento archiv předal muzeu britský filozof, estetik, politolog, spisovatel a hudebník Roger Scruton. Na uspořádání tohoto archivu spolupracuje překladatelka Barbara Day, jedna z důležitých osobností Podzemní univerzity. Obsah těchto materiálů je veliký a patří k němu i cenné spisy týkající se např. Jazzové sekce, přednášky nejrůznějších osobností a velké množství korespondence lidí, kteří se v době normalizace snažili o kvalitní a ideově nezbarvené vzdělávání naší inteligence.

Zaměření: historické

Vložit příspěvek

Diskusní příspěvky

žádné příspěvky
Žádná aktualita

Kontakty

Adresa:

Centrum kulturně-politických dějin 20. století
Hudcova 76
621 00 Brno
GPS: 49.235684, 16.58661

Telefon:

+420 515 910 422


Výsledky hodnocení

Expozice a výstavy
4,6
Lidé v muzeu
4,9
Služby návštěvníkům
4,7
Doprovodné akce
4,2
Zobrazit všechna hodnocení muzea (12)
4,7
Celkový dojem z muzea

Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.