Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

FRANTIŠEK PETRÁK Obrazy aneb sTvoření atd.

Muzejní a galerijní centrum - MaGC

21. 06. 2018 - 19. 08. 2018

František Petrák se zabývá malbou, kresbou, grafikou, užitou tvorbou, ilustracemi pro děti, literárně-dramatickými žánry, scénografií a loutkovým divadlem. Žije a pracuje v Luhačovicích a v Uherském Hradišti, působí také jako pedagog SUPŠ a UTB. Výstava je součástí projektu MRV a MaGC věnovanou výtvarnému rodu Petráků z Valmezu.

 

Výstava prezentuje několik obrazových cyklů Františka Petráka (1961 ve Vsetíně) z posledních let. Z malíře jakoby se v nich stával samotným důvtipným stvořitelem. Zvířaty zaplňuje mytický ráj, rybami roztodivných tvarů oživuje tmavé mořské hlubiny a na větvoví stromů usazuje pestrobarevné ptactvo. Po jeho bájné zemi stále putuje sv. František z Assisi, oranti a nejrůznější dosud nikým nespatřené národy.

Postavy lidí a zvířat Petrák skládá, zohýbá i natahuje. Pracuje s plošnou geometrickou figurací, kterou mnohdy abstrahuje téměř do znaků. Rád využívá pro zmnožení účinku kontrastů. Často například volí jako podklad zlatou barvu, v čemž můžeme spatřit odkaz na rané východokřesťanské a beronské umění. Svou roli zde sehrává jistě i to, že Petrákův otec František a dědeček Josef byli oba dva chrámoví malíři a restaurátoři právě ve Valašském Meziříčí.

Vybrané obrazy dokládají autorovo celoživotní téma zkoumání vzájemného vztahu forem a barev v prostoru. Chtě nechtě se v nich odráží jeho láska ke grafice. Styl Františka Petráka je však i díky tomu svébytný a jasně rozpoznatelný.

Výstava je doplněna ukázkami knižní grafiky a ilustrací pro děti společně s interaktivními prvky.

Ve čtvrtek 12. července od 17:00 hodin proběhne komentovaná prohlídka výstavy, v sobotu 21. 7. od 17:00 hodin beseda s nakladatelstvím Archa, pro které František Petrák dělá ilustrace ke knihám.

 


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.