Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

HANS LEDWINKA - Od Präsidenta do Síně slávy

Muzejní a galerijní centrum - MaGC

21. 01. 2016 - 06. 03. 2016

Vernisáž výstavy, jejímž cílem je připomenutí a vyzvednutí génia osobnosti Hanse Ledwinky proběhne 20. ledna od 18.00 hodin.

Výstava popisuje kostrbatou cestu opomíjeného, ačkoli geniálního konstruktéra automobilky Tatra Hanse Ledwinky do Síně slávy světových automobilovýxh konstruktérů. Mapuje důležité milníky v životě Hanse Ledwinky (1878 - 1967), které byly mnohdy zásadní i pro kopřivnickou automobilku.
Ledwinka stál jako pomocný technik u zrodu prvního osobního automobilu Präsident, jeho jméno je spjato s legendárními vozy Tatra jako například T 11, lidová T 57 zvaná Hadimrška, aerodynamická T 77, železničním vozem Slovenská strela a dalšími. Ledwinkova tatrovácká koncepce řešení podvozku nosnou rourou a samostatně zavěšenými kyvnými polonápravami měla zásadní vliv na kvalitu a úspěch zejména nákladních vozů.

Díky Ledwinkovi dosáhla Tatra celosvětového věhlasu a stala se až kultovním fenoménem. Nic na tom nemění ani obvinění Ledwinky z údajné spolupráce s nacisty za druhé světové války. Toto zatracení za doby socialismu mělo za následek jeho upadnutí do dnešního zapomnění, přesto byl ale Ledwinkův vliv na dnešní pojetí automobilu zásadní a neopomenutelný. 

 

K výstavě jsou připraveny lektorské programy pro 2. stupeň základních škol a střední školy.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.