Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

NAIVNÍ UMĚNÍ - Pavel Krkoška

Muzejní a galerijní centrum - MaGC

24. 11. 2016 - 01. 01. 2017

Pavel Krkoška se narodil 13. 11. 1936 v Čadci. Řezbářství a láska k dřevu se staly trvalou součástí jeho života a uměleckého působení. Narodil se jako nejstarší syn stolaře Vincenta Krkošky a právě pod laskavým a moudrým vedením svého otce si k tomuto řemeslu našel cestu už jako malý chlapec. Jako 14-ti letý objevil u sebe i nadání pro práci se dřevem. Sahá po něm přirozeně a spontánně, vdechuje mu život a vytváří své první malé plastiky. Od otce, který mu zprostředkovával poznatky o dřevě nejen praktickou tesařskou a stolařskou prací, ale i zajímavým vyprávěním, se dozvídá o tajemství řezbářství.

Dřevo naplňuje jeho život i v oblasti profesionálního života. Po ukončení vysokoškolských studií působil jako docent na Katedře chemické technologie dřeva, celulozy a papíru Fakulty chemické a potravinářské technologie Slovenské technické university v Bratislavě. Stal se "papírníkem". V práci našel racionální využití svých předpokladů, profesionálně se zaobíral zpracováním technologického dřeva vhodného na buničinové vlákna a papír. Přednášel a dělal výzkum. Později tomuto tématu věnoval pozornost i v dřevěných reliéfech. Do dřeva vyřezal i své vzpomínky na dětství, na známé, přátele, vložil do něj své vnitřní zážitky a myšlenky. Mnohé zajímavé náměty na sochy či reliéfy mu poskytl i jeho nesmírně činorodý rodinný život,sportovní zaujetí veslováním, lehkou atletikou či lyžováním. Zpočátku to byly jen drobné sošky, později i reliéfy. Jedním z ústředních témat jeho řezeb je život na Kysucách. Motivy se mu vynořují přímo z reality, z pozorného vnímání okolního života. Tak vznikla například Žena v kuchyni, Rozhovor pastýře se ženou v přírodě pod stromem, Lidé na poli a mnoho dalšího. Tato témata ho uspokojovaly, protože v nich mohl vyjadřovat svůj upřímný vztah k přírodě a svému rodišti.

Dřevo se pro Pavla Krkošku stalo něčím podobným jako housle pro houslistu, jako plátno pro malíře, jako láska pro člověka. Jeho práce se objevily na výstavách autorských i kolektivních v Kysucách, Bratislavě a dalších regionech Slovenska.

Pavel Krkoška je nyní v důchodu a žije v Bratislavě. Často a rád se vrací do rodných Kysuc, do Čadci, kde se narodil a prožil své dětství.

 

Výstava vznikla ve spolupráci s partnerským městem Čadca.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.