Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

POZOROVATEL Z TEXASU

Muzejní a galerijní centrum - MaGC

22. 06. 2017 - 06. 08. 2017

Výstava texaského malíře, grafického designera a kurátora Toma Bessona.

Tom Besson je umělec z amerického Texasu, který se na Valašsko poprvé vydal v období změn po sametové revoluci, aby vysledoval stopy svých předků. Našel zde na jedné straně fádní, šedé a rozpadající se budovy, na straně druhé čisté duše místních obyvatel, kteří mu spolu s místní krajinou poskytovali a poskytují stálou inspiraci k tvorbě.

Když v prvních letech příliš nerozuměl místnímu jazyku, umožnilo mu to žít v povzdálí jako pozorovatel s tužkou a štětcem v ruce. S těmi zaznamenával své vizuální zkušenosti a emocionální vjemy z místní země a kultury.

Na Valašsku našel silné umělecké prostředí, místo, kam jeho duše zapadla.  Místní obyvatelé, ať už povoláním muzikanti, malíři, tanečníci, sochaři, spisovatelé nebo sportovci, žijí podle Toma Bessona pro dvě věci – umění a jídlo. Valašsko je pro něj místo, kam kdysi přišel jako cizinec a nikoho neznal a nyní se sem vrací ke svým přátelům. 

 

Studia: University of Houston College of Art, Houston, Texas, USA (1970–1973)

Samostatně vystavuje od roku 1986 (USA, CZ), kolektivně od roku 1986 (USA, DK, CZ).

Zastoupení ve sbírkách: Univerzity Houston (USA) a soukromé sbírky (CZ, IRL, GB, USA, CAN).

Členství v uměleckých skupinách a spolcích: Austin Visual Arts Association (od 1980), Unie výtvarných umělců Olomoucka (od 2005). 

Výstava zahrnuje obrazy, které vznikaly od roku 1996 dodnes. Práce jsou inspirovány nebo přímo zachycují momenty a chvíle, které zažil na Valašsku.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.