Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

STŘÍBRNÝ SEN / foukané sklo a skleněné obrazy / Josef Divín

Muzejní a galerijní centrum - MaGC

10. 03. 2017 - 23. 04. 2017

JOSEF DIVÍN je sklářský výtvarník a pedagog, vedoucí oboru Design skla na SUPŠ sklářské ve Valašském Meziříčí, kurátor výstav, koordinátor UNESCO a držitel desítky ocenění doma i v zahraničí.

Josef Divín se věnuje foukaným objektům s natavenými foliemi a skleněným obrazům, v nichž zaznamenává prchavý okamžik při svých cestách krajinou a architekturou. Uspořádal již více než 150 výstav.

Josef Divín: Moře

Josef Divín pomocí různých technologií zpracování skla (foukání a ručního tvarování na huti, natavováním kovových fólií, leháním, broušením, rytím atd.) zpracovává náměty převzaté často z krajiny a architektury. Ve skleněných objektech a obrazech zaznamenává nejen žhavou prchavost chvíle jejich vzniku, ale také osobní pocity z různých míst, které ho ovlivnily. Se zneklidňující emocionalitou dodává svými abstraktními uměleckými díly svědectví o vlastním osobitém vnímání skutečnosti.

Phdr. Milan Hlaveš, kurátor sbírky skla Uměleckoprůmyslové muzeum Praha

Kdysi jsem napsal: Sklo existuje v mnoha formách. Typická je jeho čirost, lesk, zářivost.
Je bohatě hýřivé. Od žhavé suroviny božské jako sálající láva. Zpracováno neuvěřitelným množstvím technik. Je možno vidět ho i v podobě tajemné, v hlubokém zamyšlení jednoduchého tvaru. Nebo nastanou chvíle, kdy vlastnosti skla potlačíme a sklo se stane výchozím materiálem k experimentům, excesům, expresi a existenciálním situacím. Skoro ve všem o čem je tu psáno se Josef Divín pohybuje. Je dítětem štěstěny. Byl verifikován jako talent hned od příchodu na školu. Nepatří k těm, co dlouho hledají, než dokáží se prosadit. Lecos zvládá s lehkostí.
Jakoby neměl pochybnosti. Jistěže má. Ale je nesděluje.
Lze mu jen přát, aby jednou objevil ULTIMA THULE, zemi někde až na konci světa, nedostižně vzdálenou, nejzazší a tam, obohacen, vynesl pro nás ještě další a nová díla.

Prof.akad.mal. Vladimír Kopecký, vedoucí ateliéru skla na VŠUP Praha do r. 2008

Komentované prohlídky výstavy proběhnou 19. dubna od 16.00 hodin pro širokou veřejnost, 21. dubna od 12.30 pro školy.

 

Záštitu nad výstavou převzala europoslankyně Martna Dlabajová a starosta města Valašského Meziříčí Robert Stržínek.

Vernisáž výstavy proběhne v pátek 10. března v 18.00 hodin. Úvodní slovo pronese prof.akad.mal Vladimír Kopecký.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.