Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Muzeum a informační centrum Vedrovice

Ohodnoťte muzeum

Vedrovice jsou známou archeologickou lokalitou především v odborných kruzích a široké veřejnosti se snažíme Vedrovice přiblížit zřízením tohoto archeologického muzea a vystavením exponátů z nalezišť.


0,0
Celkový dojem z muzea

I. expozice ,,Vedrovice před 6000 lety"

Nejstarší nálezy spadají do mladší doby kamenné tzv. neolitu. Řádově můžeme říci 6000 až 4000 let před naším letopočtem. Vykopávky zde prováděli archeologové z Moravského zemského muzea v Brně.

Ve Vedrovicích se našlo sídliště Kultury s lineární keramikou, která sem přišla z balkánského poloostrova a migrovala dále na západ a sever Evropy. Naleziště se nachází nad Vedrovicemi po obou stranách silnice vedoucí k Moravskému Krumlovu. Sídliště bylo obehnáno příkopy a palisádami proti nepřátelům a nezvané zvěři.

Lidé s stavěli dlouhé dřevěné domy, po kterých nám zůstaly kulovité jamky a tak můžeme zrekonstruovat poobu těchto domů i dnes. Podnebí tehdejší doby můžeme přirovnat  našemu jaru nebo podzimu.

Lidé již znali obělávání polí a díkytomu se stali prvními zemědělci. Toto období se nazývá neolitcká revoluce, kdy se od původního lovu a sběračství přechází k zemědělství. Pole obdělávali ručně - pluhy, motykami a srpy. Pěstovali obilí - pšenku jednozrnku,dvouzrnku nebo len,hrách a čočku. Nejrozšířenější a nejtvrdší surovinou té doby byl kámen. Z něj si lidé vyráběli nástroje nebo štípali čepele, díky čemuž si usnadňovali práci. Z obilí dokázali zhotovit mouku mletím obilí mezi kameny. Domestikovali zvířata volně žijící v lesích - prase, kozu nebo tura.

Byli také zručnými umělci. V pecích nejen vařili ale i vypalovali keramiku (různé poháry, hrnce, misky,..). Dále vyráběli krásné šperky, které zdobily jejich šaty. Suroviny používali z okolí (kámen, kost) nebo ze směného obchodu, např. ze Středomoří (mušličky). Vyráběli sošky že tzv. Venuše, které symbolizovaly plodnost ženy a úrodnost země. Vedrovice se pyšní Vedrovickou venuší, datovanou do r. 4200 př.n.l. Lidé si také dokázali ze srsti na vřeténku upříst přízi a tu potom setkát v látku na stavu. Nosili haleny, kalhoty i šaty zdobené korálky a kolem pasu mívali opasek ze spondylové kosti.

V tehdejší době byli i dobrými léčiteli. Dokázali si poradit se zlomeninami, dokonce úspěšně amputovali končetiny, kdy lidé tyto zákroky ve většině případech přežili.V muzeu lze také vidět raritní hroby žen keré byly pohřbeny s pozůstatky novorozence v lůně. Zřejmě došlo při porodu ke komplikacím a ženy zemřely.

 

Na konci této exozice je místnost věnovaná pohřebišti této kultury. V trati zvané Široká u lesa se našlo na 97 kostrových hrobů v poměrně vysoké hustotě na malém prostoru. Kostry jsou ve skrčené poloze - odtud název skrčenci. Obvykle leží na levém boku směrem k východu. V muzeu máme k nahlédnutí tři rekonstrukce hrobů, a to dítěte, ženy a muže, kteří byli pohřbeni i s milodary, chránící je v posmrtném životě. Dále zde máme maketu hrobu ženy, která byla pohřbena se všemi dosavadními poctami tehdejšího pohřbívání. Měla bohatě zdobený pohřební šat korálky, čelenkou, náhrdelníky a náramky. Na čele má stopy po okrové barvě, jejíž význam není znám. Zemřela v poměrně mladém věku 18ti let a tím je pro archeology záhadou, proč byla v tak mladém věku důležitá pro společnost. Průměrný věk dožití byl tehdy 30-40 let a lidé měřili kolem 150-160 cm.
 

 

 

 

 

Zaměření: historické

Vložit příspěvek

Diskusní příspěvky

žádné příspěvky
Žádná aktualita

Kontakty

Adresa:

Muzeum a informační centrum Vedrovice
Vedrovice 327
671 75 Vedrovice
GPS: 49.020429, 16.376517

Telefon:

+420 607 026 631

Oficiální stránky muzea:

http://www.muzeumvedrovice.cz/muzeum/


Výsledky hodnocení

Expozice a výstavy
0,0
Lidé v muzeu
0,0
Služby návštěvníkům
0,0
Doprovodné akce
0,0
Zobrazit všechna hodnocení muzea (0)
0,0
Celkový dojem z muzea

Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.