Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Očima ženy

Muzeum ve Šlapanicích (Muzeum Brněnska)

31. 10. 2018 - 10. 03. 2019

Osudové i všední dny stoleté republiky v životě žen. Přijďte si zavzpomínat, připomenout si neobyčejné osudy českých žen a nechat se jimi inspirovat!

Výstava zachycuje proměny života žen za posledních 100 let. Všímá si ženského emancipačního hnutí, připomíná první političky, ženy zapojené v druhém a třetím odboji i ženy-umělkyně. Zmiňuje také řadu méně známých, ale pozoruhodných žen v našich dějinách. Pozornost je věnována i osobnosti zakladatele samostatného československého státu, jeho osudovým láskám i jeho názorům na ženy.

Mezi exponáty nechybí cenné archiválie, dobová móda, pomocníci v domácnosti či umělecká tvorba žen. Projít 100 let republiky mohou návštěvníci také prostřednictvím časopisů pro ženy, které jsou pro ně na výstavě k dispozici, od prvních „listů paní dívek“ až po módní revue z konce 20. století. Součástí výstavy je interaktivní obývací pokoj, který nabídne zábavu dospělým i dětem.

Výstava je součástí projektu Republika 100.

 

Doprovodné akce k výstavě:

28. 11. 2018 Z Jiříkovic až na konec světa

přednáška o Barbaře Markétě Eliášové, první české cestovatelce kolem světa

16. 1. 2019 Sestry Wanklovy

přednáška o pozoruhodné čtveřici moravských žen

9. 3. 2019 derniéra výstavy věnovaná módě za první republiky i za socialismu

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Hračka v dřevě ukrytá

31. 05. 2019 - 08. 09. 2019
Muzeum ve Šlapanicích (Muzeum Brněnska)

Výstava představí dřevěné hračky v jejich tradiční lidové i moderní podobě. Součástí tradiční letní výstavy zaměřené na hračky bude velká tematická herna pro rodiny s dětmi. Výstava Vás zavede do rozmanitých koutů naší země, kde se dřevěné hračky tradičně vyráběly již před více než sto lety. Každá z těchto národopisných oblastí vtiskla dřevěné hračce jedinečnou podobu. Poznáte, čím jsou originální hračky z Krušnohoří a proč se na Valašsku hračky udily v peci. Prohlédnete si také dřevěné hračky vytvořené podle návrhů slavných českých umělců z přelomu 19. a 20. století a možná i zavzpomínáte na hračky, které si pamatujete z dob svého dětství. Součástí letní výstavy je velká tematická herna s dílničkou pro děti, kde si budou moci vytvořit dřevěnou hračku podle vlastní fantazie a hrát si podle libosti.

Přečíst více

Společnými silami za poznáním společného archeologického dědictví

19. 06. 2019
Muzeum ve Šlapanicích (Muzeum Brněnska)

Přednáška o možnostech poznání naší minulosti prostřednictvím archeologie, archeologických nálezů a spolupráci archeologů a veřejnosti. V rámci přednášky bude možné si prohlédnout zajímavé nálezy, které se do muzeí dostaly právě díky této spolupráci.  Začátek v 17.30.  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.