Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

ČESKÝ plakát...

Muzeum Českého krasu v Berouně

07. 09. 2016 - 13. 11. 2016

Výstava ČESKÝ plakát… představuje nejrůznější výtvarné styly v plakátu od začátku 20. století do konce osmdesátých let. Většina děl se zabývá obchodní reklamou a filmovou propagací. Výstavu pořádá MČK ve spolupráci s Agenturou ProVás.

Nejstarší české historické plakáty jsou ve stylu secese a art deco. Vedle ukázky anonymních českých výtvarníků a typografů mají své zastoupení i představitelé školy geometrického stylu art deco.

Velkou pozornost tradičně přitahuje tvorba Miloše Slováka (1885-1951), dnes znovu objevovaného reklamního grafika. Získal praktické zkušenosti ve Spojených státech, kam po ukončení studia odjel na praktickou stáž. Po desetiletém pobytu se vrací, aby získal prestižní postavení u firmy Baťa. Zaujme pozoruhodnou šíří návrhů pro úspěšné prvorepublikové výrobce Sypsi a Thymolin. Z té doby také pochází jeho slavný „thymolinový úsměv“.

Významné postavení v historii tištěné reklamy měl český filmový plakát, především pak ve znárodněném poválečném československém filmovém průmyslu mezi lety 1945-1992. Byly to právě české filmové plakáty, které na výstavách při mezinárodních filmových festivalech v Karlových Varech, Cannes, Paříži, Chicagu a Hollywoodu získávaly prestižní ocenění! Jména Karel Vaca, Zdeněk Ziegler, Milan Grygar, Olga Poláčková-Vyleťalová hovoří sama za sebe.


Výstavu Český plakát… připravila Agentura ProVás. Ta provozuje v Praze také prodejní galerii historických plakátů a jejich reprintů. V Berouně prezentuje výběr děl z jejího rozsáhlého archivu. Agentura sama vznikla v roce 1996 s posláním vytvářet pracovní a podnikatelské příležitosti pro osoby se zdravotním znevýhodněním.

 

Na pokladně muzea je možné si zakoupit katalog výstavy a reprinty plakátů Miloše Slováka.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.