Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Muzeum dr. Aleše Hrdličky

Ohodnoťte muzeum

Muzeum nese jméno humpoleckého rodáka, světoznámého antropologa dr. Aleše Hrdličky. Bylo založeno roku 1895 s cílem shromažďovat duchovní a hmotné památky charakterizující oblast Českého Horácka.


4,5
Celkový dojem z muzea
Humpolecké muzeum bylo založeno 28. července 1895 jako Musejní společnost pro okres humpolecký s cílem shromažďovat duchovní a hmotné památky charakterizující místní kraj. Základ sbírek tvořily předměty vystavené o rok dříve na Okresní hospodářské a průmyslové výstavě, jejíž součástí byla i výstava národopisná – jako sběratelská výstava pro plánovanou Národopisnou výstavu českoslovanskou v Praze pro rok 1895. Velkou část sebraných předmětů jejich majitelé musejní společnosti věnovali, a tím byl dán základ narodopisné muzejní sbírky.
 
   
 
Pro muzeum byla nejprve vyčleněna jedna místnost v budově tehdejší radnice, z nedostatku místa však nemohly být sbírky zpočátku přístupné veřejnosti. Až po získání druhé a třetí místnosti bylo muzeum zpřístupněno alespoň na několik dní v roce, což bylo přijato s povděkem. Po několikerém stěhování získalo muzeum konečně v roce 1933 adekvátní prostory, když bylo přestěhováno do budovy bývalé dívčí školy č.p. 273 na Horním náměstí, kde sídlí dodnes.
 
V roce 1952 přeměnou Muzejního spolku pro okres humpolecký vzniklo Městské muzeum v Humpolci. Nedlouho potom nastoupil do muzea první profesionální pracovník, do té doby pracovali pro muzeum pouze nadšení dobrovolníci. Postupně probíhala inventarizace sbírek, a započalo se také s celkovou rekonstrukcí budovy, při níž byly na půdě vybudovány depozitáře k uložení sbírek. V opraveném muzeu bylo národopisu vyčleněno druhé patro, kde vznikla expozice věnována životu, práci, kultuře a tradicím v oblasti Humpolecka. První patro zrekonstruované budovy bylo určeno pro nově vznikající expozici, spjatou se slavným rodákem. Ke 100. výročí narození dr. Aleše Hrdličky v roce 1969 probíhaly celostátní oslavy, které byly součástí světového kulturního výročí UNESCO. Renovované muzeum bylo otevřeno na jeho počest jako Muzeum dr. Aleše Hrdličky. V Humpolci byl k tomuto výročí uspořádán I. mezinárodní antropologický kongres, na který se sjeli vědci z celého světa. Při této příležitosti byla vybudována první antropologická expozice. A tak do té doby malé národopisné muzeum vešlo ve známost široké laické i odborné veřejnosti i jako muzeum antropologické
 
 
V dalších letech došlo k reinstalaci národopisné i antropologické expozice a v pobočce muzea byla otevřena nová expozice Gustava Mahlera, kterou zde bylo možno zhlédnout až do roku 2013. Poté ji muzeum dlouhodobě zapůjčilo do skladatelova rodného domu v nedalekých Kalištích. Od počátku nového tisíciletí v muzeu postupně vznikaly další expozice. V roce 2002 dostal novou podobu národopis, v roce 2003 byla do muzea dlouhodobě zapůjčena mineralogická sbírka, v roce 2007 byla vybudována expozice dr. Aleše Hrdličky s indiánskou vesničkou a v pobočce muzea výstava Peklo. V roce 2009 byla vybudována expozice loutek a v roce 2014 přibyla do expozice Jak se žilo, jak se šilo. V květnu 2019, u příležitosti 150. výročí narození dr. Aleše Hrdličky, byla slavnostně otevřena zrekonstruovaná antropologická a Hrdličkova expozice.
 
 
 

 

Zaměření: národopisné

Vložit příspěvek

Diskusní příspěvky

žádné příspěvky
Žádná aktualita

Kontakty

Adresa:

Muzeum dr. Aleše Hrdličky
Horní nám. 273
396 01 Humpolec
GPS: 49.5413521, 15.3595938

Telefon:

+420565532115

Oficiální stránky muzea:

http://infohumpolec.cz/muzeum/


Výsledky hodnocení

Expozice a výstavy
4,0
Lidé v muzeu
5,0
Služby návštěvníkům
4,5
Doprovodné akce
2,5
Zobrazit všechna hodnocení muzea (2)
4,5
Celkový dojem z muzea

Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.