

Rothmayerova vila

Muzeum hlavního města Prahy
Unikátní vila architekta Otto Rothmayera, který úzce spolupracoval se slovinským architektem Josipem Plečnikem.
Architekt Otto Rothmayer (1892–1966) patří ke generaci architektů aktivních v 1. polovině 20. století. Jeho život a tvorba je úzce spojena s osobností uznávaného slovinského architekta Josipa Plečnika, s nímž spolupracoval zejména na přestavbě Pražského hradu. Práci pro Pražský hrad Rothmayer vykonával po Plečnikově odchodu i samostatně a stala se jeho celoživotním úkolem. Souběžně s ní Rothmayer projektoval i pro soukromé objednavatele, zejména na území Prahy a jejího blízkého okolí. Je autorem tří rodinných vil, několika pomníků a spolupracoval také na Plečnikově vinohradském kostele.
Inspirace středomořskou tradicí, kterou zprostředkovával na našem území arch. Josip Plečnik, se rovněž odráží na architektonické podobě vlastní Rothmayerovy vily, která byla realizována v letech 1928–1929 v prostém stylu klasicizující moderny. Asketická podoba vily se omezuje na základní útvary kvádru a válce, který ukrývá točité schodiště. Interiéry vily nebyly rozlehlé, avšak zcela zásadní bylo jejich napojení na verandu a malebnou zahradu, kterou architekt sám navrhl. Její důmyslná zákoutí inspirovala řadu návštěvníků vily, pozoruhodnou sérii fotografií zátiší zahrady vytvořil například známý fotograf Josef Sudek. Muzeum hlavního města Prahy připravilo v Rothmayerově vile stálou expozici „Příběh jednoho domu a jedné rodiny“, která má poukázat nejen na osobitý styl architektonického díla Otto Rothmayera, ale také připomenout atmosféru domu a jeho inspirativního prostředí.
Otevřeno:
ÚTERÝ, ČTVRTEK, SOBOTA, NEDĚLE
Začátky prohlídek:
duben – říjen: 9:00, 11:00, 13:00, 15:00, 17:00
listopad – březen: 10:00, 12:00, 14:00, 16:00
Návštěva vily je možná POUZE PO PŘEDCHOZÍ REZERVACI
Zaměření: historické
Diskusní příspěvky

Příběh jednoho domu a jedné rodiny
12. 08. 2016 - 01. 01. 2025Rothmayerova vila (Muzeum hlavního města Prahy)
Expozice připomíná osobitý styl architektonického díla Otto Rothmayera a zároveň se snaží navodit atmosféru životního, pracovního i uměleckého prostředí, které Rothmayer vytvořil společně se svou manželkou Boženou Rothmayerovou. Otto Rothmayer (1892–1966) byl žakem, spolupracovníkem a přítelem světově proslulého slovinského architekta Jože Plečnika. Pod jeho vedením se podílel na přestavbě Pražského hradu a Lan pro prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Prace pro Pražsky hrad, kterou Rothmayer vykonával po Plečnikově odchodu i samostatně, se stala jeho celoživotním úkolem. Spojeni učitele a žaka se projevilo i v Rothmayerově architektonickém výrazu. Jože Plečnik mu zprostředkoval inspiraci středomořskou tradici, která byla pro oba architekty východiskem. Kromě svého působení na Hradě Rothmayer navrhl několik rodinných vil, pomníků a spolupracoval i na Plečnikově vinohradském kostele Nejsvětějšího srdce páně. Jeho poválečná činnost byla na krátký čas spojena také s Uměleckoprůmyslovou školou. Podle jeho návrhů vzniklo mnoho interiérů pražských obchodů s textilem, výstavních a muzejních expozic a také jedno pražské dětské hřiště. Vlastní dům Otto Rothmayera byl postaven mezi lety 1928–1929 v prostém stylu klasicizující moderny. Asketická podoba vily se omezuje na základní útvary kvádru a válce, který ukrývá točité schodiště. Interiéry vily nebyly rozlehle, avšak všude byl kladen důraz na precizní řemeslné provedení zařízení i detailů. Zcela zásadní bylo napojení domu na verandu a malebnou zahradu, která se stala inspiraci pro řadu návštěvníků. Architekt zde společně se svou ženou, významnou textilní výtvarnici a propagátorkou moderního životního stylu Boženou Rothmayerovou (1899–1984), vytvořil unikátní intelektuální, pracovní a umělecké zázemí. V 50. a 60. letech minulého století se zde setkával okruh podobně naladěných přátel, mezi něž patřili fotograf Josef Sudek, sochaři Bedřich Stefan a Hana Wichterlova a řada dalších osobnosti kulturního a výtvarného života. Prohlídku Rothmayerovy vily si rezervujte na: http://www.muzeumprahy.cz/1124-rothmayerova-vila/#rcalendar případně telefonicky v kanceláři vily v út, čt, so, ne od 10 do 16 hod. na tel. čísle: + 420 224 312 012. Prohlídka je možná pouze po předchozí rezervaci.
Kontakty
Adresa:
U Páté baterie 896/50
160 00 Praha
Email:
Telefon:
+420 224 312 012
Oficiální stránky muzea:
Výsledky hodnocení
Expozice a výstavy |
5,0
|
Lidé v muzeu |
5,0
|
Služby návštěvníkům |
5,0
|
Doprovodné akce |
0,0
|
Zobrazit všechna hodnocení muzea (1) |
