Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Muzeum Hlučínska

Ohodnoťte muzeum

Činnost muzea je zaměřena především na zachování a rozvíjení identity Hlučínska jeho etnografii, umění, přírodovědu a vlastivědu. Muzeum provozuje turistické informační centrum.


5,0
Celkový dojem z muzea
 
Muzeum Hlučínska bylo založeno k 1. 1. 2005 jako příspěvková organizace města Hlučína. Navazuje na činnost městského muzea Hlučín založeného v roce 1948 a přeměněného v roce 1954 na muzeum okresní. Toto muzeum však bylo zrušeno roku 1962 a jeho sbírky převezeny do Slezského zemského muzea v Opavě. Činnost muzea je zaměřena na město Hlučín a region Hlučínska v jeho historických hranicích. Pořádá několik krátkodobých výstav ročně. K doprovodným akcím patří přednášky, besedy, exkurze, konají se zde křty publikací věnující se Hlučínsku a další aktivity. Při muzeu vznikl spolek "Společnost přátel Muzea Hlučínska", který se věnuje udržování originální identity hlučínského regionu v různých podobách (zvyky, tradice, historie, folklor, materiální dědictví apod.). Společným jmenovatelem všech aktivit je osvěta a šíření správného povědomí o Hlučínsku nejen pro návštěvníky, kteří přicházejí do regionu, ale především u místních obyvatel. Muzeum Hlučínska je rovněž členem Asociace muzeí a galerií České republiky a jeho sbírka je zapsána v Centrální evidenci sbírek. Provozuje turistické informační centrum.
 
Stálá expozice "Kdo jsou lidé na Hlučínsku"
 
Jádrem muzea je stálá expozice s názvem "Kdo jsou lidé na Hlučínsku". Expozice návštěvníkům nabízí ucelený pohled na pohnutou a zcela specifickou minulost, kterou Hlučínsko v průběhu svého vývoje prodělalo. Expozici tvoří tři výstavní celky. Exteriérovou část malého nádvoří představuje časová osa z šesti cihelných stěn, obsahující několik desítek pro Hlučínsko zásadních dějinných událostí. Zakřivená linka stěny napovídá o složitých peripetiích jeho historického vývoje. Obsahovou náplň druhého výstavního celku tvoří šest témat, které jsou faktografickým jádrem expozice - Války a armády, Hranice území, Správa území, Rodina, Ekonomika a Identita. Celkový dojem dotváří šest informačně bohatých krátkých filmů, dobové dokumenty, fotografie a trojrozměrné předměty. Závěrečná část v podkroví hospodářské budovy zámku nazvaná „Paměť národa“ přibližuje jedinečné a autentické individuální osudy a příběhy obyvatel formou video-záznamů. Vše dokresluje atmosféra „půdy“, která navozuje dojem dávno zašlých dob, malých pokladů na které padl prach, nažloutlých milostných dopisů a zapomenutých hraček. Muzeum, sídlící v budově zámku v Hlučíně a je otevřeno celoročně.
Muzeum získalo za stálou expozici Zvláštní ocenění v národní soutěži Gloria Musaealis 2015 a také regionální značku Opavské Slezsko.

 

Zaměření: vlastivědné

Vložit příspěvek

Diskusní příspěvky

Hana Víchová (26. 09. 2017)

Dobrý den,
v pátek 22. září 2017 jsem navštívila se skupinou přátel, kteří přijeli z mnoha míst (Plzeň, České Budějovice, Liberec, Žďár nad Sáízavou) v rámci víkendového pobytu expozici muzea Kdo jsou lidé na Hlučínsku.Děkuji panu PhDr. Jiřímu Neminářovi za osobní a velmi fundovaný výklad a osvětlení historické i současné životní problematiky této oblasti. Většina našich přátel ani netušila, jak s žilo a žije na Hlučínsku, proto jsem je chtěla do této expozice přivést. Bezvadná je i možnost shlédnutí filmu s pamětníky! Celá expozice, jak už vím z dřívějška, je vytvořena velmi pečlivě, obsáhle i architektonicky velmi zdařile. Děkuji velmi, opravdu. Fotografie a zprávu jsem pak poslala na svůj profil na Facebooku a už se mi ozvala kamarádka z Čech o možnost bližšího kontaktu na muzeum :-) ...přeji vše dobríé. A pokud byste expozici nedoplňovali, rozhodně ji nerušte --- poznatky, které nám dává, jsou velmi potřebné i v dnešní době :::: Hana Víchovýá, Hradec nad Moravicí

Žádná aktualita

Kontakty

Adresa:

Muzeum Hlučínska
Zámecká 4
748 01 Hlučín
GPS: 49.896582878545, 18.185396665858

Telefon:

+420595041337

Oficiální stránky muzea:

https://www.muzeum-hlucinska.cz/


Výsledky hodnocení

Expozice a výstavy
5,0
Lidé v muzeu
4,9
Služby návštěvníkům
5,0
Doprovodné akce
0,2
Zobrazit všechna hodnocení muzea (154)
5,0
Celkový dojem z muzea

Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.