Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Budova 14 zlínského továrního areálu

Ohodnoťte muzeum

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně má pro stálé expozice ve 14|15 Baťově institutu vyhrazeno celé 3. nadzemní podlaží, kde se nachází. expozice Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost.


4,6
Celkový dojem z muzea

mUZEUMMuzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně má pro stálé expozice ve 14|15 Baťově institutu vyhrazeno celé 3. nadzemní podlaží v bývalé výrobní hale obuvnické továrny Baťa, později Svit. Ta byla zrekonstruována spolu se sousední budovou a vznikl tak kulturní komplex 14|15 BAŤŮV INSTITUT, kde se kromě muzea nachází i Krajská galerie výtvarného umění a Krajská knihovna Františka Bartoše.

 Expozice Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost zahrnuje 3 témata - baťovské, filmové a cestovatelské.

Téma baťovské představuje historii firmy Baťa od jejího založení v roce 1894 až do znárodnění v roce 1948. Zakomponování kolekcí obuvi a obuvnických strojů do expozice přirozeně vyplynulo z toho, že základ sbírek byl tvořen původními baťovskými sběry a výrobky. Další sbírkové předměty dokládají, že Baťa rozhodně nevyráběl jen obuv. Fotografie, texty a dobové materiály ilustrují vliv firmy na architekturu, kulturu a sociální život města.

Také expozice o historii zlínského filmu těží z tvorby světoznámých tvůrců animovaného filmu Hermíny Týrlové a Karla Zemana i dalších generací filmařů, jakož i z vytvoření skupiny hraného filmu pro děti a mládež a následně dodnes existujícího dětského filmového festivalu ve Zlíně. I tohle všechno bylo umožněno vznikem baťovského filmového ateliéru.

Kupodivu také část věnovaná fondům cestovatelů má k firmě Baťa poměrně blízko. Málokdo asi ví, že Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund na svou první cestu vyjížděli jako obchodní zástupci nabízející výrobky, přesně jako předváleční Baťovci.

Expozice nabízí i interaktivní prvky, několik kinoprojekcí včetně filmů H+Z i zázemí pro návštěvníky od bezbariérvého přístupu po toalety a prodej suvenýrů a publikací.

Muzeum také zajišťuje komentované prohlídky tzv. mrakodrapu/ 21. budovy - bývalé administrativní budovy firmy Baťa. Součástí prohlídky je kromě výkladu o budově, architektuře a životě v prvorepublikovém Zlíně i projížďka historickým výtahem s kanceláří J.A.Bati. Nutná rezervace 1 - 2 týdny předem.

oteveno denně mimo pondělí 10-18 hodin

www.muzeum-zlin.cz

573 032 111, 573 032 326, 734 769 971

Zaměření: historické

Vložit příspěvek

Diskusní příspěvky

žádné příspěvky
Žádná aktualita

Kontakty

Adresa:

Budova 14 zlínského továrního areálu
Vavrečkova 7040
760 01 Zlín
GPS: 49.224766, 17.658987

Telefon:

+420573032111

Oficiální stránky muzea:

https://www.muzeum-zlin.cz/


Výsledky hodnocení

Expozice a výstavy
4,8
Lidé v muzeu
4,5
Služby návštěvníkům
4,5
Doprovodné akce
0,8
Zobrazit všechna hodnocení muzea (4)
4,6
Celkový dojem z muzea

Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.