Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Muzeum Jindřichohradecka - Jezuitský seminář

Ohodnoťte muzeum

Muzeum Jindřichohradecka

Muzeum Jindřichohradecka bylo založeno roku 1882 a od roku 1927 sídlí v budově jezuitského semináře na Balbínově náměstí. Tam se nalézá stálá expozice muzea včetně Krýzových jesliček – největšího lidového mechanického betlému na světě.


4,3
Celkový dojem z muzea

MUZEUM JINDŘICHOHRADECKA, založené již v roce 1882, sídlí od roku 1927 v budově jezuitského semináře na Balbínově náměstí. Ze sbírek muzea vynikají zejména KRÝZOVY JESLIČKY- největší lidový pohyblivý betlém na světě na světě zapsaný v Guinnessově knize rekordů. 

V roce 2011 byla završena náročná rekonstrukce semináře a současně vznikla řada nových výstavních prostor včetně nové výstavní síně pro krátkodobé výstavy. Od sezóny 2012 je zde možno vidět tyto expozice: GOTICKÉ SOCHAŘSTVÍ - Sakrální umění na Jindřichohradecku, LANDFRASOVA TISKÁRNA - Ojedinělá kolekce památek na nejvýznamnější mimopražskou tiskárnu 19. století, BITVA NAD JINDŘICHOHRADECKEM - Jedno z největších střetnutí americké 15. letecké armády a německé Luftwaffe 24. 8. 1944 nad Protektorátem Čechy a Morava v rámci války o pohonné hmoty, JIHOČESKÉ BETLÉMY - Historie a současnost jihočeských betlémů, LÉKÁRNA U PANNY MARIE POMOCNÉ - Původní zařízení jindřichohradecké lékárny, SÍŇ EMY DESTINNOVÉ - Život a umělecký odkaz nejslavnější české operní pěvkyně, CECHY A ŘEMESLA - Historie řemeslné výroby na Jindřichohradecku, MĚŠŤANSKÁ A LIDOVÁ KULTURA - Život ve městě a na vesnici v polovině 19. století, OBRAZOVÁ GALERIE - Výtvarná díla ze sbírek Muzea Jindřichohradecka, MĚSTO PÁNŮ Z HRADCE - Jindřichův Hradec a okolí ve středověku a raném novověku, HOLUB LUDENS - Život a dílo výtvarníka Vladimíra Holuba, MALOVANÉ OSTROSTŘELECKÉ TERČE - Jindřichohradečtí ostrostřelci a jejich zbraně, JIHOČESKÁ LADA - Vývoj šicích strojů a dobová móda.

V roce 2011 vznikla také stálá expozice MARIE HOPPE-TEINITZEROVÉ v Domě gobelínů, který vznikl v nově zrekonstruovaném zámeckém pivovaru. Muzeum dále spravuje kostel sv. Jana Křtitele s přilehlým minoritským klášterem ve Štítného ulici, kde jsou další výstavní prostory (Barokní kaple Nanebevzetí Panny Marie se stálou expozicí CÍRKEVNÍHO UMĚNÍ + velký výstavní a konferenční sál) a v patře sídlí odborná knihovna s badatelnou a provozuje městskou vyhlídkovou věž u kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Zaměření: vlastivědné

Vložit příspěvek

Diskusní příspěvky

žádné příspěvky
Žádná aktualita

Kontakty

Adresa:

Muzeum Jindřichohradecka - Jezuitský seminář
Balbínovo nám. 19/I
377 01 Jindřichův Hradec
GPS: 49.143655, 15.0003711

Telefon:

+420384363661

Oficiální stránky muzea:

http://www.mjh.cz


Výsledky hodnocení

Expozice a výstavy
5,0
Lidé v muzeu
4,5
Služby návštěvníkům
3,3
Doprovodné akce
3,0
Zobrazit všechna hodnocení muzea (4)
4,3
Celkový dojem z muzea

Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.