Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Otevření turistické sezony 2015

Muzeum JUDr. Otakara Kudrny v Netolicích

První květnový den v Netolicích byl také letos ve znamení slavnostního otevření nové turistické sezony. Nechyběla u toho muzika, zpěv, kytice tulipánů ani rozkvetlá třešňová větvička. Přišel tradičně velký počet návštěvníků i se vzácnými hosty.

 Ředitelka Muzea JUDr. Otakara Kudrny Daniela Liščáková a její spolupracovnice Zuzana Leherová přivítaly mezi návštěvníky starostu města Vladimíra Peška, senátora Tomáše Jirsu, člena Poslanecké sněmovny, poslance Jana Zahradníka, prasynovce zakladatele netolického muzea a čestného občana Netolic Dr. Otakara Kudrnu i bývalého starostu Netolic Oldřicha Petráška. Všichni popřáli netolickému muzeu a městu krásný první máj a bohatou turistickou sezonu. Přítomné zaujal hrou a zpěvem Mikoláš Troup. 

Do sezony vstoupilo muzeum trojicí nových výstav. První je umístěna ve výstavní chodbě a nese název Obrázky pro radost. Úctyhodnou kolekcí fotografií se v ní na své první veřejné výstavě představuje netolický fotografující lékař Vítězslav Pužej. Svými snímky nám dává nahlédnout do nádhery a rozmanitosti světa kolem nás, který vidí nejen očima, ale i duší - řekl o něm kastelán z Kratochvíle Vojtěch Troup, který jeho výstavu procítěnými slovy zahájil. Návštěvníci tu najdou i kolekci autorových fotografií z Holandska, a také snímky živé přírody z Kostariky. Výstava potrvá do konce května.

Další výstava se jmenuje Z pohádek a filmů - Háčkovaný svět. Nabízí obdivuhodné práce dvou soukromých sběratelek z Opavska - Simony Mecerodové a Kateřiny Citové. Je určena nejen dětem, ale všem milovníkům ručních prací, panenek a historie. "Chtěly bychom starým a poškozeným panenkám oprášit jejich duši, vynést je ze stínu zapomnění a navrátit jim jejich urozenost, lesk a slávu." Tato myšlenka byla mottem jejich úsilí, které přineslo obdivuhodné výsledky.

V neposlední řadě se v prvním patře muzea otevřela veřejnosti výstava Dny osvobození v Netolicích. Jejím prostřednictvím je možné si dobře přiblížit atmosféru konce druhé světové války v  Netolicích v májových dnech roku 1945. Autorem většiny fotografií, zachycujících mimořádné okamžiky, je netolický občan, fotograf a dobrý člověk Vojtěch Michálek (1916 - 2001). Není bez zajímavosti, že právě u něho čerpal své první fotografické inspirace jako kluk také Vítězslav Pužej, autor Obrázků pro radost. Výstavy Z pohádek a filmů a Dny osvobození potrvají do 31. srpna.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Netolice jako malované

01. 06. 2021 - 31. 07. 2021
Muzeum JUDr. Otakara Kudrny v Netolicích

Všechny uvedené obrazy a kresby patří do sbírky muzea, které sbírá obrazy především z uspořádaných výtvarných výstav nebo z darů občanů, proto uvidíte rozmanitost autorů, malířských technik, barev i období vzniku děl. Všechny uvedené obrazy a kresby patří do sbírky muzea, které sbírá obrazy především z uspořádaných výtvarných výstav nebo z darů občanů, proto uvidíte rozmanitost autorů, malířských technik, barev i období vzniku děl. Obrazy a kresby nejsou z větší části bohužel součástí expozice a proto se snažíme obrazy našeho města ukazovat při rozličných příležitostech. Letošní výstava NETOLICE jako MALOVANÉ je jednou z nich. Připravili jsme také knížku vystavených obrazů Netolic, můžete si jej zakoupit a kochat se krásnými obrázky i doma nebo potěšit své přátele - netolické rodáky. Při plánování výstavy jsme oslovili děti ze ZŠ Netolice s výzvou namalovat své město, vybrané výkresy jsme zařadili do katalogu a stanou se pochopitelně i součástí muzejní sbírky. Ať se vám procházka (dnes už i některými zaniklými) zákoutími města Netolic líbí. Těšíme se na vaši návštěvu denně mimo pondělí, výstava potrvá do konce července.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.