Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Učení nemá být mučení. Historické i současné vzdělávací trendy na stránkách časopisu Komenský

Muzeum Komenského v Přerově

14. 01. 2017 - 19. 03. 2017

Časopis Komenský založil v Olomouci v roce 1873 moravský středoškolský profesor, etnograf a spisovatel Jan Havelka. Od roku 1992 je vydáván Pedagogickou fakultou Masarykovy univerzity v Brně, kde členové redakční rady vytvořili putovní výstavu.

Časopis Komenský dříve a dnes

Nejstarší pedagogické periodikum v České republice je určeno především učitelům základních škol, samotná výstava s názvem Učení nemá být mučení. Historické i současné vzdělávací trendy na stránkách časopisu Komenský je zaměřena na širší publikum – pedagogy všech stupňů škol, studenty učitelství a blízkých oborů, veřejnost, která má zájem o současné problémy české školy.

Výstava přibližuje historickou proměnu témat, která hýbou pedagogikou od dob Jana Amose Komenského, po němž byl před více než 140 lety časopis jako výraz úcty a obdivu pojmenován. Jednotlivé panely jsou zaměřeny na palčivé otázky, kladené napříč staletími: Jaké je tajemství úspěšného učitele? Jak důležitá je spolupráce školy s rodiči? Co zajistí kázeň ve třídě? Jak motivovat žáky? Co s domácími úkoly?

Témata jsou dokumentována historickými a současnými názory pedagogů a poskytují náměty k diskuzi. Panelovou prezentaci oživuje několik interaktivních úkolů praktického a logického zaměření. Prezentovány jsou rovněž různé varianty obálky časopisu, v jejíž grafice je velmi často, ve více či méně zdařilé podobě, zobrazen sám Učitel národů.

Kurátorka výstavy Jarmila Klímová upřesnila: „Výstavu, zapůjčenou z Masarykovy univerzity, jsme doplnili ze svých sbírek. Návštěvníci tak mají možnost listovat jednotlivými čísly a ročníky časopisu Komenský z minulého i předminulého století. Mohou sledovat vizuální proměnu periodika a začíst se do dobových textů a zpráv ze školního života.“

Výstava je netradičně umístěna v prostorách velké chodby 2. patra přerovského zámku, a tak je bezplatně k dispozici všem zájemcům, kteří v době jejího konání (od 14. ledna do 19. března) navštíví další expozice a výstavy přerovského muzea.

Doporučujeme spojit ji s prohlídkou již probíhající atraktivní výstavy Komenský? Toho už jsme někde viděli!, která představuje tzv. druhý život Jana Amose Komenského s důrazem na běžně dostupné předměty (např. pohlednice, známky, bankovky, odznaky, pamětní medaile, knihy, výukové školní obrazy, rozvrhy hodin, pamětní listy apod.).  

Další informace, fotografie:
kontakt: Mgr. Jarmila Klímová
tel.: 581 250 545
e-mail: klimova@prerovmuzeum.cz
web: www.prerovmuzeum.cz


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.