Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Muzeum města Ústí nad Labem

Ohodnoťte muzeum

Muzeum v Ústí nad Labem existuje od roku 1876. Od počátku dvacátého století patřilo do kompetence různých stupňů státní správy nebo samosprávy. Od roku 1986 je příspěvkovou organizací statutárního města Ústí nad Labem.


4,5
Celkový dojem z muzea

Muzeum města Ústí nad Labem

Stěhování z místa na místo, život ve věčném provizoriu, takový osud provázel ústecké muzeum přesně 135 let jeho existence. Rokem 2011 se konečně zlomila nepřízeň hvězd a vzácné sbírky k dějinám Ústecka spočinuly v důstojných prostorech první opravdové budovy městského muzea.

Muzeum v Ústí vzniklo roku 1876 a první expozici otevřelo v hotelu „Zlatá loď“ v Hrnčířské ulici (dnes sídlo restaurace Na Předmostí). Ale už za pár týdnů muselo jinam a pak zase jinam…, během prvních deseti let se stěhovalo osmkrát. Počet sbírkových předmětů i prestiž muzea stoupaly a potřeba vlastní muzejní budovy se zdála být nezbytnou. Roku 1914 město schválilo výstavbu nového městského muzea v Palachově ulici u Městských sadů. První světová válka však záměr zhatila a v poválečné nouzi se zdálo spásou ctihodné gesto přední ústecké průmyslnické rodiny Wolfrumů darovat pro potřeby muzea zámek v Trmicích. Ani šlechtické sídlo se však nestalo trvalým domovem. Jednak brzy přestalo dostačovat potřebám muzea a navíc dlouhodobá absence údržby přivedla v 60. letech zámek na pokraj totální devastace. Roku 1971 přišel další příslib výstavby specializované budovy městského muzea, která měla vyrůst na Mírovém náměstí. Opět však dostalo přednost provizorní řešení, a tak se roku 1972 nastěhovali muzejníci do neorenesanční školní budovy vedle divadla. Nejdříve spolužili v jedné budově se školáky a posléze obsadila bývalé třídy hlavní pošta. Muzeum hrálo jen roli trpěného nájemníka. Odstěhováním pošty na konci 20.století vyvstala otázka nového využití historického objektu. Přišla šance konečně zřídit důstojné městské muzeum a také předzvěst dalšího, snad už posledního stěhování.


Jak dostal Císařský sál své jméno?

Roku 1876 neměla jeho císařská milost nejspíš ani potuchy, že ústečtí radní právě zbudovali novou měšťanskou školu. Ale v ústeckém měřítku šlo o projekt historicky zvlášť významný. Monumentální školní budova pojatá v neorenesančním stylu představovala ve své době nejreprezentativnější stavbu v širokém okolí. Město, nemajíc vlastní radnici, nechalo do školy naprojektovat honosný sál pro zasedání zastupitelstva a jiná prestižní shromáždění. Tomu odpovídala i výzdoba zahrnující bohatou výmalbu stěn a stropů alegorickými motivy doplněnou zlacení z plátkového zlata. Škola, která se roku 1897 rozšířila přístavbou do uzavřeného bloku, položila základ ústecké „Ringstrasse“, tedy prestiží adresy plné výstavných veřejných paláců po vzoru Vídně. Brzy následovaly v sousedství další stavby poštovního paláce (1900), městského divadla (1909) a městské knihovny (1912).

Když 17. června 1901 při své cestě po Českém království navštívil Ústí nad Labem císař František Josef I., nebylo sporu o tom, kde se bude konat císařská audience s předními obyvateli města. Místem této výjimečné události se logicky stala právě budova dnešního městského muzea. A tak na paměť této události získal Císařský sál své honosné jméno. Je sympatickou náhodou, že znovuotevření muzea po generální rekonstrukci se odehrálo takřka na den přesně 110 let od císařské návštěvy. Veřejnost zásluhou nečekaného objevu nástěnných maleb a jejich precizního zrestaurování  mohla poprvé opět shlédnout Císařský sál tak, jak jej viděl právě František Josef I. Do vstupní haly budovy se také po desetiletích vrátila po válce odstraněná pamětní deska, připomínající pobyt slavného rakouského císaře v Ústí nad Labem.


Co skrývá ústecké muzeum?

V současnosti Muzeum města Ústí nad Labem spravuje cca 200 000 evidenčních čísel muzejních sbírkových předmětů a jejich souborů. Obhospodařuje cca 60 000 knižních jednotek v odborné muzejní knihovně, která má na starost také cca 2000 svazků starých tisků a rukopisů.

Mezi největší sbírky patří sbírky přírodovědné, které vznikaly již na konci 19.století. Obsahují početné a významné soubory dokumentující především přírodu severozápadních Čech, Českého středohoří a Krušných hor. Nalezneme zde tisíce geologických vzorků minerálů, hornin a doklady paleontologické. Nalezneme zde také herbář, početné jsou zvláště soubory entomologické, atraktivní jsou sbírky zoologické s řadou zajímavých preparátů. V souvislosti s výstavbou v historickém centru města Ústí nad Labem v posledních desetiletích se rozrostly také sbírky archeologické. Historické sbírky obsahují například desetitisíce fotografií, negativů, diapozitivů nebo pohlednic. Jsou zde také sbírky vojenství, které jsou mimořádné například souborem zbraní a vojenského materiálu z období kolem roku 1813, kdy se odehrála bitva u Chlumce. Vzhledem k průmyslovému charakteru regionu jsou početné technické sbírky. Výtvarná umění a umělecká řemesla jsou zastoupena například historickým nábytkem, sklem, souborem pozdně gotických dřevořezeb nebo krajinomalbou 19. a 20.století. Jak počtem, tak kvalitou sbírek patří Muzeum města Ústí nad Labem k nejvýznamnějším regionálním muzejním institucím v České republice.


Rekonstrukce muzejní budovy

Město Ústí nad Labem získalo v roce 2008 roce na rekonstrukci muzejní budovy prostřednictvím Regionálního operačního programu soudržnosti Severozápad dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj ve výši 337 milionů korun. Celkové náklady na rekonstrukci historické z roku 1876 přesáhly 400 mil. Kč. Práce na rekonstrukci probíhaly přibližně dva roky.

Rekonstrukce zahrnula kompletní stavební práce včetně inženýrských sítí. Opravou prošla střecha a půdní prostory, kde vzniklo nové patro, ve kterém jsou umístněny kanceláře a laboratoře. Nově jsou také vybaveny depozitní prostory. Jedním ze základních úkolů rekonstrukce bylo také vybudování výtahů pro muzejní provoz a pro návštěvníky. Atrium muzea bude zpřístupněné jako oddychová zóna v centru města. Budova ústeckého muzea skrývá několik zajímavostí. Například jde o první objekt napojený v roce 1922 na dálkové topení v tehdejším Československu. Poslední větší opravy na budově se odehrály na přelomu let 1945-1946, kdy byly odstraňovány škody způsobené leteckými nálety z dubna 1945.

Ve zrekonstruovaném muzeu vznikly výstavní prostory pro krátkodobé výstavní projekty, přednáškové místnosti a ateliéry muzejní pedagogiky. Součástí muzea je také knihovna se studovnou. Největší část stálých expozic připravuje Collegium Bohemicum ve spolupráci s ústeckým muzeem. Správcem objektu bude Muzeum města Ústí nad Labem, které ho bude užívat v úzké spolupráci s Collegiem Bohemicem o.p.s. a s dalšími partnery projektu rekonstrukce, kterými jsou Univerzita Jana Evangelisty Purkyně a Společnost pro dějiny Němců v Čechách.

Zaměření: vlastivědné

Vložit příspěvek

Diskusní příspěvky

žádné příspěvky

Velikonoční bludiště

28. 03. 2024 - 31. 03. 2024
Muzeum města Ústí nad Labem

Hledání velikonočních vajíček, luštění kvízů, plnění úkolů, poznávání přírody a dovádění v přírodním bludišti na Větruši. Vstupné 30 Kč

Přečíst více

Bezpečná hnízdiště nejen pro rarohy

14. 03. 2024 - 21. 04. 2024
Muzeum města Ústí nad Labem

Výstava ukončující projekt zaměřený na vytvoření stovky bezpečných hnízdišť pro raroha velkého představuje tohoto vzácného dravce a základní projektové aktivity. Rarohů je v České republice jen několik párů a hnízdní podložky instalované na sloupy vysokého napětí udělají jistě radost nejen jim, ale i řadě dalších druhů. K vidění tak bude i sokol stěhovavý, krkavec velký, ostříž lesní, poštolka obecná či kalous ušatý.

Přečíst více

MY LOMY: pískovcová krajina v rukách lamačů

15. 06. 2023 - 07. 04. 2024
Muzeum města Ústí nad Labem

Výstava poukazuje na fakt, jak hodně je reliéf krajiny Labských pískovců zformován lidskou činností při těžbě stavebního kamene.     Tisíce opuštěných, dnes již zarostlých lomů na stavební či dekorační kámen, železné jámy, stopy po prospekci vápenců či vzácných rud. Výstava poodhaluje pozůstatky intenzivního využívání krajiny Labských pískovců v relativně nedávné minulosti a představí, jak naši předci ovlivnili těžbou kamene skalní reliéf a co překvapivého se po jejich činnosti dochovalo do dnešních dnů. Nechybí ani téma užití zdejšího kamene na významné historické památky, 3D modely a vizualizace, a rovněž hravé prvky pro nejmenší návštěvníky. Projekt je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA.  

Přečíst více

Karel Chotek, fotograf s modrou krví

16. 10. 2023 - 28. 04. 2024
Muzeum města Ústí nad Labem

Výstava věnovaná tvorbě hraběte Karla Chotka, který ve své době patřil k uznávaným fotografům přelomu 19. a 20. století. Přesto však byla jeho tvorba na dlouhou dobu zapomenuta. Velkobřezenský hrabě patřil ke stovkám šlechticů, které uchvátil vynález fotografie. Na rozdíl od většiny běžných “cvakařů”, což je dobový termín pro řadové majitele levných fotopřístrojů, se vypracoval na úroveň dnes uznávaných fotografů z přelomu 19. a 20. století. Přesto však byla jeho tvorba zapomenuta a jeho jméno se téměř nevyskytuje v odborných publikacích o historii fotografie. Výstava v ústeckém muzeu by to měla alespoň částečně napravit.  

Přečíst více

Expozice Naši Němci


Muzeum města Ústí nad Labem

Nová stálá expozice představuje v celkem 22 výstavních sálech dějiny německy mluvícího obyvatelstva českých zemí od raného středověku až po dvacáté století. Expozici spravuje Collegium Bohemicum. Nová stálá expozice představuje v celkem 22 výstavních sálech dějiny německy mluvícího obyvatelstva českých zemí od raného středověku až po dvacáté století. Návštěvník v ní najde místnost věnovanou působení Karla IV., reformačnímu úsilí Čechů i Němců, modernizačním reformám Josefa II. nebo panovníkům habsburského rodu na českém trůně. Ocitne se uprostřed barokního procesí k Janu Nepomuckému, na barikádě v revolučním roce 1848, nahlédne do měšťanského salonu v období biedermeieru, navštíví český zemský sněm zmítaný hádkami mezi Čechy a Němci, vyslechne si rozhovor štamgastů v hospodě v Lokti nad Ohří a v pražské kavárně, zhlédne projekci rodinných filmů ve funkcionalistické vile a na konci si může zahrát stolní fotbal s mužstvy v dresech německých klubů.Může si prohlédnout díla starých mistrů i obrazy německých modernistických malířů, dopisy Franze Kafky a Maxe Broda nebo prolistovat středověké rukopisy a vzácné tisky. Získá také představu, jak vypadala propaganda politických stran v meziválečném Československu nebo čím procházel člověk označený za Žida, Čecha a Němce v době druhé světové války či těsně po ní. Bude si moci prohlédnout zmenšenou kopii pomníku maršála Radeckého nebo prototyp legendárního motocyklu Čechie, vyráběného též pod značkou Böhmerland. Expozici spravuje Collegium Bohemicum, o. p. s. Vstupné základní 100 Kč | zlevněné 50 Kč | rodinné 200 Kč

Přečíst více


Kontakty

Adresa:

Muzeum města Ústí nad Labem
Masarykova 1000/3
400 01 Ústí nad Labem
GPS: 50.660854035388, 14.034366645782

Telefon:

+420475210937

Oficiální stránky muzea:

http://www.muzeumusti.cz


Výsledky hodnocení

Expozice a výstavy
4,8
Lidé v muzeu
4,2
Služby návštěvníkům
4,5
Doprovodné akce
1,0
Zobrazit všechna hodnocení muzea (11)
4,5
Celkový dojem z muzea

Vyhledat muzeum


Aktuality

Velikonoční bludiště

28. 03. 2024 - 31. 03. 2024
Muzeum města Ústí nad Labem

Hledání velikonočních vajíček, luštění kvízů, plnění úkolů, poznávání přírody a dovádění v přírodním bludišti na Větruši. Vstupné 30 Kč

Přečíst více

Bezpečná hnízdiště nejen pro rarohy

14. 03. 2024 - 21. 04. 2024
Muzeum města Ústí nad Labem

Výstava ukončující projekt zaměřený na vytvoření stovky bezpečných hnízdišť pro raroha velkého představuje tohoto vzácného dravce a základní projektové aktivity. Rarohů je v České republice jen několik párů a hnízdní podložky instalované na sloupy vysokého napětí udělají jistě radost nejen jim, ale i řadě dalších druhů. K vidění tak bude i sokol stěhovavý, krkavec velký, ostříž lesní, poštolka obecná či kalous ušatý.

Přečíst více

MY LOMY: pískovcová krajina v rukách lamačů

15. 06. 2023 - 07. 04. 2024
Muzeum města Ústí nad Labem

Výstava poukazuje na fakt, jak hodně je reliéf krajiny Labských pískovců zformován lidskou činností při těžbě stavebního kamene.     Tisíce opuštěných, dnes již zarostlých lomů na stavební či dekorační kámen, železné jámy, stopy po prospekci vápenců či vzácných rud. Výstava poodhaluje pozůstatky intenzivního využívání krajiny Labských pískovců v relativně nedávné minulosti a představí, jak naši předci ovlivnili těžbou kamene skalní reliéf a co překvapivého se po jejich činnosti dochovalo do dnešních dnů. Nechybí ani téma užití zdejšího kamene na významné historické památky, 3D modely a vizualizace, a rovněž hravé prvky pro nejmenší návštěvníky. Projekt je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA.  

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.